Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tüberküloz,Milyonlarca Şahıs İçin Hala Tehdit

30.04.2021
31

Dünya Sağlık Teşkilatı WHO, Afrika’da tüberkülozun riskli ebatlara eriştiğini ve kıtadaki vefatların üçte birinin tüberkülozdan kaynaklandığını bildirdi. Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla bir rapor yayımlayan teşkilat, 1990’dan …

Dünya Sağlık Teşkilatı WHO, Afrika’da tüberkülozun riskli ebatlara eriştiğini ve kıtadaki vefatların üçte birinin tüberkülozdan kaynaklandığını bildirdi.

Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla bir rapor yayımlayan teşkilat, 1990′dan bu yana dünya genelinde tüberküloz hadiselerinin yüzde 20 eksildiğini, Afrika’da ise 3 kat çoğaldığını bildirdi.

Bu vaziyete yaygın olan HIV virüsünün ve yeterli tüberküloz hakimiyet programları yürütülmemesinin yol açtığı belirtiliyor. Bu sebeple HIV ve tüberküloza karşı ortak çaba yürütülmesi ve bu hastalıklardan birinin bulgularını gösterenlerin değişiği için de testlerden geçirilmesi isteniyor. Raporda Çin ve Hindistan ise yürüttükleri çaba dolaysıyla methiyeyle anılıyor.

Rapora göre, Avrupa da tüberkülozla çaba açısından pek iyi vaziyette değil. Özellikle Doğu Avrupa’da hastalığın ilaçlara karşı mukavemet geliştirmesinin gayreti negatif etkilediği belirtiliyor. Rusya’da bildik ilaçlarla rehabilitasyon edilemeyen bakterilerle karşı karşıya gelen ülkeler arasında yer alıyor. İngiltere önümüzdeki 3 senede tüberkülozla çaba çalışmaları için 5 milyon sterlin kaynak aktarılmasını kararlaştırdı.

Hudut Tanımayan Hekimler Teşkilatı de, 123 senelik usullere direnen ve uzun süren teşhis uygulamalarının değiştirilmesi ve yeni aşılar geliştirilmesi çağrısında bulundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.