Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uçuk mikrobuna bağlı göz hastalıkları

16.06.2021
39
Uçuk mikrobuna bağlı göz hastalıkları

Hiç geçmeyecek mi, kurtulamayacak mıyım bu illetten? Her kış, her yaz, her bitkinlik ve düşkünlükte yakama yapışacak mı yeniden? Hastam bunları sorduğunda yalnızca başımı öne …

Hiç geçmeyecek mi, kurtulamayacak mıyım bu illetten? Her kış, her yaz, her bitkinlik ve düşkünlükte yakama yapışacak mı yeniden? Hastam bunları sorduğunda yalnızca başımı öne eğip, hafifçe “evet” diye­öğrendim.

Uçuk mikrobu nedir?
Virüs denilen, gerçeğinde etrafımızda hep olan ama mukavemetimiz düşünce hastalık ya­pan mikroplardan biridir. Tüm virüsler gibi can vermez, öldürülemez ama uykuya yatı­rılabilir. Bedenin mukavemeti onları böylece alt edebilir. Kışın dudağınızın kenarında hafif bir kızarıklık, şişlik yapan 1-2 haftada geçen bu virüs, uçuk mikrobudur Herpes.

Uçuk virüsü gözde nelere yol açar?
En sık korneada saydam katman yaraya keratit yol açar. Daha seyrek göziçi ilti­habına üveit çok çok daha seyrek gözün gören katmanında ağ tabaka cerahate yol açar ki, bu sonuncusu daha çok bedende de etkin ve ağır bir virüs enfeksiyonu ol­duğunda görülür.

Bulguları nelerdir? Nasıl teşhis edilir?
Kızarıklık, ağrı, batma ile birlikte flu görme bulgularıdır. Göze mikroskop­la bakıldığında kendine has yaralar ve irin şekli görülünce teşhis edilir.

Nasıl rehabilitasyon edilir?
Özel virüs rehabilitasyon edici merhemler, bazen ek olarak göz mukavemetini artırıcı damla­larla rehabilitasyon edilir ve göz kapatılır. Rehabilitasyon kesinlikle göz hekiminin himayesinde ve sıkı hakimiyeti altında yapılmalıdır. Zira gerek ilaç dozu, gerek kapama süresi, gerekse de bazen uygulanan, gözden mikrobu kazıma işlemi kesinlikle uzman hekim tarafından ve mikroskop altında bakılıp karar verilerek yapılmalıdır.

Kazıma işlemi göz uyuşturularak yapıldığı için ağrısızdır ama gece azıcık ağrı ola­öğrenir. Zira yapılan operasyon korneayı atamak olduğu için yara yeri sızlayabilir. Zati ancak zorunlu olduğunda yapılır ve iyileşmeyi süratlendirir.

Rehabilitasyon ne kadar sürer?
Hastanın ve gözünün korunma mekanizma­larının eforuna ek olarak, virüsün eforuna göre 1 hafta ile 4 hafta arasında rehabilitasyon vakit­öğrenir. Ama kapama aralıksız gerekmez.

Yineleyince nasıl rehabilitasyon edilir?
Yeniden aynı merhemler ve bazen ilginç ama asıl kortizon damlaları kullanmak gere­kebilir.

Rehabilitasyon müddetince dikkat edilmesi gerekenler ne­lerdir?
Dinlenmek, sıhhatli beslen­mek, bol C vitamini hatta Aspirin almak gerekir. Aynı grip olduğumuz zaman olduğu gibi. Çorbalı anne bakımı ve yatak istirahatı!

Hastalık tekerrürler mi?
Ah evet, direnç yeniden düşerse fazla soğuk, fazla güneş, fazla bitkinlik ve uyku­suzluk, fazla stres ile gribal vaziyetler virüsün yattığı yerden uyanıp harekete geçmesine basitlik sağlayabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir. Şayet başka bir ne­denden kortizon veya illet hastalık ilacı kullanılıyorsa yeniden direnç düşüklüğü nedenini yineleyebilir. Bir de miyop operasyonu tipinde lazer operasyonları hastalığın uyanması­na neden olabilir. Nüksettiğinde bazen yalnızca ağrısız flu görme olabilir.

Eş hastalıklar var mıdır?
Genellikle ileri yaşlarda görülen, suratın bir yarısında alın, kaş, kapak, dudak kenarı ve­ya sırtta görülen döküntülü bir hastalık var­dır, hani sonradan şiddetli ağrı da yapan: zona. İşte zona herpes virüsü­nün kuzenidir. Birbirlerinin işine karışmazlar, birlikte hastalık yapmazlar neyse ki. Zona, cildiye uzmanı ve göz etrafında dö­küntü varsa göz hastalıkları uzmanı tarafın­dan takip ve rehabilitasyon edilir. Umarım olmazsınız bazen pek ağrılı olur ama neticede geçer.

Virüsler bulaşıcı mıdır?
Hastalığın ilk yarıyıllarında yakın temas, öpüşme ile bulaşabilirler. Sonra aralıksız bulaşıcı olarak kalmazlar, uykuya uyuduklarında.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.