Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Unutkanlık Meseleyi Mu Yaşıyorsunuz?

28.03.2021
78
Unutkanlık Meseleyi Mu Yaşıyorsunuz?

Metropol yaşamının yoğun temposu, iş stresi ve beceriksiz beslenme, unutkanlık meseleyi yaşayanların rakamını giderek artırıyor. Beynimizin bilgileri depolama sürecinde yaşanan hafıza kaybı ve unutkanlık mevzusunda merak edilenleri Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlattı.

Günümüzde gençler için de ciddi bir problem olan unutkanlık, beyindeki kesin hafıza ve geçici hafıza kısımlarındaki problemlerden kaynaklanıyor. Alzheimer hastalarında uzak geçmiş rahatça andırılırken yakın geçmişi anımsamakta güçlükler yaşanır. Dr. Yavuz, yakın geçmişle alakalı mesele yaşayanların kesinlikle bir nörologa müracaat etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Belleğimiz Nasıl Çalışıyor?

Beyinde belleğin geçici olarak kaydolunduğu yerin beyindeki hippokampus bölgesi olduğunu belirten Dr. Yavuz, “Kayıtlar evvel hippokampusa alınır, burada şahsın geçmiş yaşamına, duygusal moduna, kültürel seviyesine, sosyopsikolojik konumuna göre süzgeçten geçirilerek ya beynin hard diskine kayıtlanarak hafızaya dahil edilir ya da umursanmayarak silinir. Misalin bir kereye mahsus telefonla aranacak bir yeri bellekte yakalamak böyle bir gidişattır. Muhtemelen bu telefon numarası birkaç saat sonra bakiye dek silinip gidecektir. Beyinde, bilgisayarlardaki ön hafıza REM misyonunu hippokampus yerine getirirken uzun seneler merak mevzusu olan gerçek belleğin kaydolunduğu yer, yıllarca araştırma mevzusu olmuştur” biçiminde konuştu.

Ahlaki Bedeller Yaralanabilir

“Fonksiyonel MRI, PET, SPECT gibi ileri görüntüleme usulleri beynin ana hard disk bölgesinin, her iki yarım küredeki temporal ve parietal loblar olduğunu göstermektedir” diyen Dr. Yavuz, frontal lobda şahsın öbür insanlarla ilişkilerini şekillendiren sosyal belleğin kayıtlandığını vurguluyor. Bu sebeple Frontotemporal demanslarda şahsın cemiyet içerisindeki etik ve ahlaki bedellerinin yaralandığını söyleyen Dr. Yavuz böyle hastaların, daha evvel hiç yapmadıkları, olağanda utanacakları hareketleri çekinmeden yapabildiklerini belirtiyor.

Alzheimer de Yeni Balakalar 10 Dakikada Unutuluyor!

Hippokampusta şekillenip ayrıştırılan hafıza kayıtlarının, kalıcı hafıza olarak ambar edilmesine karar verildiğinde temporal ve parietal loblardaki hard disklere atılıp orada saklandığını belirten Dr. Yavuz, hippokampustan beyin hard disklerine aralıksız kalıcı hafıza nakli olduğunu söyledi.

Dr. Yavuz, gerek alzheimerde gerekse öbür demansiyel belirtilerde geçici kayıtlama bölgesinden, kesin hafıza bölgesine kayıt akışının durduğunu, böylece yeni bilgilerin depolanmadığını belirtti. Balakalar yalnızca ön hafızada kalıp, hard disklere geçmediği için belleğin de kısa süreli olduğunu belirten Yavuz, yeni bilinen bilgilerin 5–10 dk içerisinde unutulduğuna sözlerine ilave etti.

Balakalar, Yine Daha Öncekine Doğru Siliniyor

Demansiyel belirtilerde gerçek problem, ön hafızadan, kesin hafızaya kayıt akışının durması ya da kesin hafızanın meçhul bir sebepten dolayı bilgiyi depolayamaz hale gelmesidir. Adale nörofizyolojisinde, asap uyarımlarıyla aktive edilmeyen adalelerin giderek erimeye ve küçülmeye mahkum olduğunu belirten Dr. Yavuz, aynı biçimde işlevselliği bozulan kesin kayıtlama bölgesinin de mevcut hafıza kayıtlarını yine daha öncekine doğru silmeye başladığını belirtti.

Geçmişi Net Andırmak Sizi Yanıltmasın!

Üst taraf, başka bir deyişle son bilgiler silinince alttaki belleğin sarihe çıktığını ve Alzheimer hastalarının geçmişi her zamankinden daha iyi andırdığını vurgulayan Dr. Yavuz “Bu hadise bazen hasta yakınlarının çok afallamasına ve yanılmasına neden olabilir ve hasta sahipleri geçmişin çok iyi anımsanıyor olmasına bakarak, hastanın unutkanlık vaziyetlerini yanlış açıklayabilir” dedi. Yakın belleğin kaybı ve uzak belleğin daha iyi anımsanıyor olmasının demansiyel belirtilerin karakteristik özelliği olduğunu belirten Dr. Yavuz laflarını “Yakın hafıza ile meseleyi olan herkesin acilen nörologa başvuru etmesi hayati bir mevzudur” biçiminde bitirdi.

Unutkanlığı Yenmek İçin…

Dr. Mehmet Yavuz, unutkanlığı eksiltmek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

* Bol sebze ve meyve harcayın.

* Müddetinizi dostlarınız ve ailenizle geçirin.

* Stresten uzaklaşın.

* Fındık, ceviz, badem, çekirdekli kuru üzüm, yeşil sebzeler, böğürtlen, yaban mersini, üzüm suyu, elma, kepekli pirinç ve balık tüketimi ile folik asit dayanağını ilgisizlik etmeyin.

* Dinlenmenize dikkat edin ve kumpaslı egzersiz yapın.

* İçkiden uzak durun.

* Casusta kullanın, bol bol anekdot alın.

* Yeni hobiler edinin, müzikle ilgilenin.

* Gönüllü çalışmalara katılın.

Nöroloji Uzmanı

Dr. Mehmet Yavuz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.