Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

USDA Yiyecek kılavuzu piramidi

29.04.2021
27
USDA Yiyecek kılavuzu piramidi

Çocukluğumuzdan beri yanlış beslenme nasihatleriyle bom­bardımana yakalandık ve ne yazık ki bu skandal günümüzde de devam etmektedir. Bilimsel araştırmalar USDA’nın önerile­rinin doğru olmadığını senelerdir ortaya …

Çocukluğumuzdan beri yanlış beslenme nasihatleriyle bom­bardımana yakalandık ve ne yazık ki bu skandal günümüzde de devam etmektedir. Bilimsel araştırmalar USDA’nın önerile­rinin doğru olmadığını senelerdir ortaya koymasına karşın, USDA’nın son önerileri -Yiyecek Kılavuzu Piramidi- yalnızca çok ufak bir iyileşme göstermiştir ve hala insanları alıştıkları yanlışları yapmaya yönlendirmektedir.

Yiyecek piramidindeki hayvansal besin tüketimi seviyesi günde dört-altı porsiyon bizi öldüren hastalıklara neden olmaktadır: Kalp krizi ve kanser. Bize, arıtılmış edilmiş kahval­tılık gevrekler, beyaz ekmek ve makarna gibi az gıda kapsayan besinlerden çok ölçüde harcamamızı önermektedir.

Besinler, artık bir anlamı kalmamış biçimlerde grup-landırılmışlardır. Et, fasulye ve kuruyemişler protein açısından zengin besinler olarak kabul edildikleri için aynı yiyecek grubundadır. Oysa, kuruyemiş ve fasulyegillerin kolesterol seviyelerini düşürdüğü bulunmuşken, et bu tehlikenin çoğalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu piramit sıhhat tehlikelerini gerçekten eksilt­mak isteyen şahıslara çok az dayanak sunmaktadır.

Elde bulunan bilimsel bilgilerin ışığında, USDA’nın nasihat­leri bir utanç kaynağıdır. Resmi makamlar insanların günde beş porsiyoncuk meyve ve sebze harcamasını önermektedir ve elma suyu dahi bir porsiyon olarak kabul edilmiştir. Bilgiler rakamsız kere ve kesin bir biçimde göstermiştir; bu perhizsel tav­siye, insanlann, günümüzün çağdaş cemiyetinde salgın olan öldürücü hastalıklara karşı gerçekten korunmalarını sağlaya­cak kadar nebat yemelerine izin vermemektedir. Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan iki çalışma, USDA önerilerini 51,000 erkek ve 67,000 bayan üzerinde test etmiş ve her iki çalışmada da, bu yönergelere uymanın kanser tehlikeyi üzerinde bir tesiri olmadığı neticesine varılmıştır.23 Kayda kıymet bir korunma sağlamak için daha fazla nebatsal yiyecek yenmelidir. Nebat tüketimi gerçekten yüksek olduğunda, sağlanan korunma şaşırtıcıdır.24
Senelerdir cemiyetimize daha fazla nebatsal yiyecek harca­meleri nasihat edilmesine karşın, Amerikalıların yarısı hala günde üç sebze porsiyonu dahi yememektedir. Kızarmış pata­tes ve patates cipsi gibi trans yağlarda kızartılmış kalp krizine neden olan besinler dahi bu toplama dahildir. Rastgele bir günde Amerikalıların yarısının dudaklarına meyve dokunma­mektedir.

1998′de Milli Kanser Enstitüsü meyve ve sebzenin fay­dalarını duyurmak için bir milyon dolar bütçe ayırdı. Bunu McDonalds’ın yalnızca TV reklamları için ayırdığı 500 milyon dolarla karşılaştırın. Günümüzde Amerikalıları etkileyen bü­tün hastalıkların başlıca sebebi nebatlar açısından muhtaç bir perhizdir.

Son on beş yıldır dünyanın muhtelif yerlerinde yapılan incele­maları analizime direnerek, size perhizinizdeki kalorilerin yüzde 90′ından aşırısını arıtılmış edilmemiş nebatsal besinler­den almanızı nasihat ederim. Perhizde gıda açısından yoğun olan nebatların yüksek orandaki varlığı, bizi kalp krizi, kanser, diyabet ve fazla beden kilolarına gözetir. Sebze, meyve ve fasulyegiller yiyecek piramidinizin esası olmalıdır; yoksa pek çok hastalık kapınızı çalacaktır.

Neredeyse tam Amerikalıları etkileyen ve neticede de vefatlarına yol açan hastalıkları önlemek olasıdır. Kali­teli, hastalıksız bir yaşam sürebilir ve fiziksel olarak etkin ve sıhhatli kalabilirsiniz. Tabiatın öngördüğü biçimde hastalıksız ve huzurlu bir biçimde geç bir yaşta can verebilirsiniz.

Hastalıkları önlemek ve iyileştirmek ve kalıcı olarak sağ­lıklı beden kilomuza erişmek için perhizimizin yiyeceksel nitelik­sine itina göstermeliyiz.

Her şey kristal duruluğuna kavuşuyor – sizi ince yapmanın gizemi olan bilgi, sizi sıhhatli hale de getirecek. Yaşamak için yemeyi bildiğinizde, cılızlık ve sıhhat elele ömrünüzün sonuna kadar yanınızda olacak.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.