Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

USDA Besin rehberi piramidi

29.04.2021
7
USDA Besin rehberi piramidi

Çocukluğumuzdan beri yanlış beslenme önerileriyle bom­bardımana yakalandık ve ne yazık ki bu skandal günümüzde de devam etmektedir. Bilimsel araştırmalar USDA’nın nasihatle­rinin doğru olmadığını senelerdir ortaya …

Çocukluğumuzdan beri yanlış beslenme önerileriyle bom­bardımana yakalandık ve ne yazık ki bu skandal günümüzde de devam etmektedir. Bilimsel araştırmalar USDA ’nın nasihatle­rinin doğru olmadığını senelerdir ortaya koymasına karşın, USDA ’nın son nasihatleri -Besin Rehberi Piramidi- yalnızca çok ufak bir iyileşme göstermiştir ve hala insanları alıştıkları yanlışları yapmaya yönlendirmektedir.

Besin piramidindeki hayvansal yiyecek tüketimi seviyesi günde dört-altı porsiyon bizi öldüren hastalıklara neden olmaktadır: Kalp krizi ve illet hastalık. Bize, arıtılmış edilmiş kahval­tılık gevrekler, beyaz ekmek ve makarna gibi az gıda kapsayan besinlerden çok ölçüde harcamamızı önermektedir.

Besinler, artık bir anlamı kalmamış biçimlerde grup-landırılmışlardır. Et, fasulye ve kuruyemişler prbitkiein açısından zengin besinler olarak kabul edildikleri için aynı besin grubundadır. Oysa, kuruyemiş ve fasulyegillerin kolesterol seviyelerini düşürdüğü bulunmuşken, et bu tehlikenin çoğalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu piramit sağlık tehlikelerini gerçekten eksilt­mak isteyen bireylere çok az takviye sunmaktadır.

Elde bulunan bilimsel bilgilerin ışığında, USDA ’nın öneri­leri bir utanç kaynağıdır. Resmi makamlar insanların günde beş porsiyoncuk meyve ve sebze harcamasını önermektedir ve elma suyu dahi bir porsiyon olarak kabul edilmiştir. Bilgiler rakamsız kere ve kesin bir biçimde göstermiştir; bu perhizsel tav­siye, insanlann, günümüzün çağdaş cemiyetinde salgın olan öldürücü hastalıklara karşı gerçekten korunmalarını sağlaya­cak kadar nebat yemelerine izin vermemektedir. Harvard Tıp Fakültesi ’nde yapılan iki çalışma, USDA önerilerini 51,000 erkek ve 67,000 kadın üzerinde test etmiş ve her iki çalışmada da, bu direktiflere uymanın illet hastalık tehlikeyi üzerinde bir tesiri olmadığı neticesine varılmıştır.23 Kayda değer bir korunma sağlamak için daha fazla nebatsal besin yenmelidir. Nebat tüketimi gerçekten yüksek olduğunda, sağlanan korunma şaşırtıcıdır.24
Senelerdir cemiyetimize daha fazla nebatsal besin harca­meleri öneri edilmesine karşın, Amerikalıların yarısı hala günde üç sebze porsiyonu dahi yememektedir. Kızarmış pata­tes ve patates cipsi gibi trans yağlarda kızartılmış kalp krizine neden olan besinler dahi bu toplama dahildir. Rastgele bir günde Amerikalıların yarısının dudaklarına meyve dokunma­mektedir.

1998′de Milli illet hastalık Enstitüsü meyve ve sebzenin fay­dalarını duyurmak için bir milyon dolar bütçe ayırdı. Bunu McDonalds ’ın yalnızca TV reklamları için ayırdığı 500 milyon dolarla karşılaştırın. Günümüzde Amerikalıları etkileyen bü­tün hastalıkların başlıca sebebi nebatlar açısından fukara bir perhizdir.

Son on beş yıldır dünyanın muhtelif yerlerinde yapılan incele­maları analizime sabrederek, size perhizinizdeki kalorilerin yüzde 90′ından aşırısını arıtılmış edilmemiş nebatsal besinler­den almanızı öneri ederim. Perhizde gıda açısından yoğun olan nebatların yüksek orandaki varlığı, bizi kalp krizi, illet hastalık, diyabet ve fazla beden kilolarından korur. Sebze, meyve ve fasulyegiller besin piramidinizin esası olmalıdır; yoksa pek çok hastalık kapınızı çalacaktır.

Neredeyse bütün Amerikalıları etkileyen ve neticede de vefatlarına yol açan hastalıkları önlemek olasıdır. Kali­teli, hastalıksız bir hayat sürebilir ve fiziksel olarak faal ve sağlıklı kalabilirsiniz. Tabiatın öngördüğü biçimde hastalıksız ve huzurlu bir biçimde geç bir yaşta can verebilirsiniz.

Hastalıkları önlemek ve iyileştirmek ve kalıcı olarak sağ­lıklı beden kilomuza erişmek için perhizimizin yiyeceksel nitelik­sine özen göstermeliyiz.

Her şey kristal duruluğuna kavuşuyor – sizi ince yapmanın gizemi olan bilgi, sizi sağlıklı hale de getirecek. Yaşamak için yemeyi bildiğinizde, cılızlık ve sağlık elele ömrünüzün sonuna kadar yanınızda olacak.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.