Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uslu telefonlar gözümüzü almasın

29.03.2021
65
Uslu telefonlar gözümüzü almasın

Uslu telefonların çıkması ile sosyal medya bağımlılığı çoğalırken, insanların internette geçirdiği zaman telefonlar sayesinde uzadıkça uzuyor. Telefonla uzun zaman uğraşmak yalnızca ruhsal değil fiziksel hastalıklara da neden oluyor.

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda yalnızca sosyal medyada 3 saat geçirdiğimiz hakikatine erişildiğini belirten Op. Dr. Şeyda Atabay, “Bu vakitler bilgisayar ekranlarında dahi göze büyük hasar verebildiği gibi telefon ekranları daha hasarlı olduğu öğrenilmektedir. Telefon ekranları daha minik ekranları nedeniyle miyopiye davetiye çıkarmaktadır. Uzun süreli yakın fokuslanma nedeniyle göz sızısı ve adale spazmlarına neden olmaktadır” dedi.

Daha evvelki yarıyıllarda miyopi göz bozukluğunun 18 yaş ortamı durduğu izlenirken şimdilerde 30’lu yaşlarda dahi göz bozukluğu ilerlemeleri gözlemlendiğini kaydolan Op. Dr. Şeyda Atabay, “Bunun nedeni olarak uslu telefonlar öne sürülmektedir.” diye konuştu.

Erken çocukluk yarıyıllarında uzun süreli telefon kullanmanın erken miyopi oluşmalarına ve süratli ilerlemelere neden olduğuna dikkat toplayan Atabay, “Bu sebeple teknolojik büyümeler olarak tamamen uzaklaşamayacağımız cep telefonlarını daha bereketli kullanmak lüzumluluğu çocuklarımıza öğretilmelidir. Teknolojinin yaşamımızı sıhhatimizi de tehdit ettiği unutulmamalıdır.” dedi.

Op. Dr. Atabay, cep telefonu kullanımını mevzusunda önerilerde bulunarak laflarını şöyle sürdürdü:

“Özellikle uzun vakitler uslu cep telefonlarına bakmak yerine muhtemelse arada gözler dinlendirilmelidir. Ve olası olduğunca daha büyük ekranlı tablet veya bilgisayarlar kullanılmalıdır. Ayrıca uzun süreli parlak ekran kapsayan uslu telefon kullanımları göz kuruluğu bozukluklarının çoğalmasına ve özellikle lens kullanan şahıslarda keskin lens hoşgörü bozulmalarına neden olmaktadır. Bu mevzuda lens üretici şirketlerinin günümüz teknolojisine müteveccih lens yapım çalışmaları mevcuttur.” 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.