Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uyku Problemleri

05.05.2021
27
Uyku Problemleri

Hakikatinde herkesin rastgele bir zamanda uyku problemi olur. Bunun için pek çok neden bulunmaktadır. Uykusuzluk en az üç hafta süren uykuya başlama ve devam etmede eforluk olarak belirlenmiştir. Bir ya da iki gece bozulan uyku, uykusuzluk kavramına uymaz. Aynı zamanda gün süresince yorulmadıysanız, ne kadar makûs yattığınızı düşünürseniz düşünün uykusuzluk yakınmanız yoktur. Böyle bir vaziyet dahi zaman zaman geçime probleminin olmadığı anlamına gelmemektedir ve bozuk bir uykunun kasvetini öğrenmek için uykusuzluk sürüklüyor olmanız gerekmez.

Genç bireylerin yaşlılardan daha az uyku problemi var gibi görünmektedir. Buna rağmen yukarıyada belirtildiği gibi bunun ihtiyarladıkça uyku paternlerinizde alana gelen farklılıkla alakası olabilir. 20 li yaşlarında her 10 şahıstan biri uyku problemi olduğundan yakınırken yetmişli yaşlardaki bireylerin 3 te biri şikayet etmektedir.

Değişik şahıslar basmakalıp olarak alttaki problemlerin bir ya da daha aşırısıyla, değişik biçimlerde karşılaşmaktadır:

    – Uykuya başlama ve geçime zamanı arasının uzunluğu sıklıkla bir o yana bir bu yana dönme

    – Gece süresince pek çok kere uyanma, bunun neticeyi olarak da sabahleyin makûs uyku yatmış olma duygusu

    – Erken uyanma ve daha sonra tekerrür uyuyamama

Makûs uykunun nedenleri

Kaygı

    – stres ve anksiyete

İlaçlar

    – fazla içki

    – fazla nikotin

    – fazla kafein

    – muhtelif reçeteli ilaçlar

Dış etkenler

    – ses

    – ışık

    – fazla sıcak ya da soğuk

    – rahatsız yatak

Tıbbi vaziyetler

    – ağn

    – horlama ve uyku apnesi

    – soluksuz kalma örn. kalp ya da akciğer hastalığının yol açtığı

    – idrar sıklığı

    – depresyon

Günlük hormonal ritmin bozulması

    – uzun mesafe uçak yolculuğu

    – gece işi

Fizyolojik

    – yaşlılık

Anksiyete

Kaygı, geçime eforluğu için öne sürülen en sık nedendir. Hakikatinde; neredeyse herkes bir gece kaygı sebebiyle rahatsız bir gece uykusu geçirmiştir – düşünceler kafanızda uykunuzu yasaklayacak biçimde dolanırken basmakalıp olan bir o yana bir bu yana dönme öyküsü. Şayet bu yatmada bir eforluğun sebebiyse o zaman evhama yol açan problemlerle uğraşmalı ya da en azından yatmak için geçmişin ya da ertesi günün evhamlarını unutmak mümkün olacak biçimde yeni alışkanlıklar geliştirmektir.

İlaçlar

İlaçlar makûs uykunun en alışılmış öbür bir sebebidir. Uyku paternlerinde oluşturdukları rahatsızlıklar gençleri yaşlılardan daha az etkilemektedir.

Hakikatinde, sıklıkla gecenin sonunda içilen bir ya da iki kadeh kahve 30 lu yaşlarındaki insanların dahi iyi yatmasını manilerken, 20 li yaşlarındakiler hemen hiçbir tesir sezmez ve çok iyi uyurlar.

Kafeinin sizi cingöz yakaladığı iyi öğrenilmektedir, özellikle de kahve gece geç içildiğinde nikotinin de eş tesiri vardır.

İçkinin bozuk bir uykuya yol açtığı belki de daha az iyi öğrenilmektedir. Sıklıkla gecenin sonunda içilen beğendiğiniz bir bardak alkolün iyi bir gece uykusu yatmanıza takviyeci olacağı düşünülmektedir. Bu içkinin alımdan birkaç saat sonra oluşan geri dönüm ya da çekilme tesiri sebebiyledir. Çünkü uykuya acilen dalıp fakat sabahın erken saatlerinde uyanma deneyimi.

Uyku hapları hekimler tarafından hastalarına geniş miktarda reçete edilmektedir ve afallatıcı biçimde hekimlerin kendileri tarafından da kullanılmaktadır. Bu vaziyet, kullanımlarının ortaya çıkardığı problemin şu anda iyi öğrenilmesi hakikatine rağmen devam etmektedir. En iyisi geçime ile alakalı kısa yarıyıl problemlerde verimli olmalarıdır, fakat bu ilaçları uzun yarıyıllar için kullanmak anlamlı değildir. Başka bir özellik de uzun süreli uyku hapları kullanmanın geçime problemine neden olan meseleyi ortadan kaldırmanıza takviyeci olmayacağı ve uyku haplarını aldıktan sonraki tesirin oldukça üzgün olabileceğidir. Tüm formülasyonlar REM ve non-REM uykusunun doğal ritmini değiştirmemesine rağmen pek çoğunun tesirleri belirsizdir.

Dış Etkenler

Çok hengameli, çok sıcak, çok soğuk ya da yeteri kadar karanlık olmayan bir oda basitlikle uyku problemine yol açabilir. Şayet vaziyet böyle ise o zaman odayla alakalı bazı farklılıkların sırası gelmiştir. İdeal olarak da kat kat gecelik giymeyi gerektirmeyecek biçimde rahat olmanızı sağlayacak kadar sıcak olmalıdır fakat tercihen rahatsız edici kadar da sıcak olmamalıdır!. Oda iyi havalandırılmalıdır – şayet olasıysa kısmen sarih bir pencere ile yatın. Yatanların tümü, özellikle de iyi uykucular uykularını alabilmek için makul derecede bir suskunluğa lüzum dinlerler ve natürel ki şayet etraf karanlık değilse uykuya dalmak daha efordur – misalin perdeler cadde lambalarını ya da dışarıdaki öbür ışıkları kapatmaya yetecek kadar kalın mı?

Pek çok birey orta derecede sert bir yatakta kendini en rahat biçimde sezer – kısa yarıyılda yumuşak bir yatak daha rahat görünebilir, fakat uzun yarıyılda sırtınız için iyi değildir ve iyi bir uykuyu harekete geçirmesi imkânlı değildir. Çift karakter yataklar bir problem ortaya çıkarabilir, özellikle de eşlerden biri öbüründen daha sert bir yatak hoşlanırsa. Bununla beraber, iyi bir çift karakter yatak ortada bombe yapmaz.

Tıbbi koşullar

Uykusuzluğa neden olabilecek pek çok tıbbi problem vardır. Uyku apnesi esasen fazla kilolu erkekleri etkileyen tuhaf bir vaziyettir. Bu vaziyette uykuya dalışta hava yolları soluk almayı yasaklayacak biçimde 20 ila 30 saniye kadar tıkanmış gibi gözükür. Bu da hastayı uykudan uyandıracak biçimde iki ya da üç kere eforlukla soluk almasına yol açar. Ardından hiçbir biçimde iyi bir uyku yatılamaz. Horlama da fazla kilolu olmakla iletişimlidir ve horlayan birey genellikle iyi yatabilmesine rağmen, eşi ve hattı aynı konuttaki öbür insanlar oldukça etkilenebilir.

Uyku Meselenizin Muhtemel Yanıtları

Şayet problemli uykunuz varsa bu vaziyeti düzenlemeye çalışmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır:

    – Sizi uyandıran ya da yattırmayan şeyleri tanımlayan bir hayli şey olabilir.

    – Ozel problemlerle gün içinde ya da akşam ilgilenmeye çalışın – tamamen üstesin -den gelinmediyse en azından ertesi gün ilgilenmek üzere hareket tasarıyı yapmaya çalışın; daha sonra onları gece süresince bir kenara koymak için gayret sarf edin. Bazı şahıslar hareket tasarılarını yazmayı verimli bulmaktadır.

    – Gece geç saatte harekete geçirici etkinliklerden uzak durun – bunun içinde iş bazen önlenemeyen ya da kurs!, ağır egzersiz ve münakaşalar vardır.

    – Hemen uyuma saati evveli aşın yemeyin

    – Kahve, çay ve tütün gibi uyarıcılardan gece geç saatte uzak durun

    – Gece fazla içkiden kaçının – içki yatmanıza takviyeci olacak gibi gözükse de harekete geçirdiği uyku nitelik açısından cılızdır ve ertesi sabah kendinizi zinde sezmemenizi yoiaçar.

    – Kendinize her akşam yapacağınız rutin bir iş bulun. Bu sizi gevşetecek ve güzelinize gidecek bir şey olmalıdır.

    – Yatak odasını yalnızca uyku için kullanın – yatak odasında okuma bunun yatmanıza takviye ettiğini bildiğiniz takdirde aksi olabilir, televizyon izleme, yemek yeme ve netlikle çalışma yapılmamalıdır

    – Hergün hatta erken kalkmanız gerekmeyen günlerde dahi kendinizi erken kalkmak üzere ayariayın

    – Şayet uyanma eforluğunuz varsa, odanın öbür bir tarafına çalar saat koymayı ya da uyandığınızda hemen ışıkları açmayı deneyin

    – Kumpaslı egzersiz yapmaya çalışın

    – Yatak odasını uyumak için hazırlayın, fakat yalnızca bitkin olduğunuzda yatağa gidin

    – Tüm bunlara rağmen uykuya her zaman eforluğunuz olduğunu fark ederseniz yatakta cingöz bir halde oradan oraya dönmeyin. Kalkın ve başka bir odada gevşetici bir şeyler yapın. Kendinizi bitkin sezene kadar da yatağa geri dönmeyin.

    – Gece yarısı ya da sabah erken uyanırsanız yatakta uyumayı sürdürmeyin. Kalkın ve başka bir odada bir şeyler yapın. Şayet gece yarısı kendinizi böyle bir vaziyette bulursanız kaygılanmayın. Basmakalıpta yapma fırsatı bulamadığınız bir şeyler yapın,misalin kitap okuyun, hafif müzik dinleyin ya da basmakalıpta yoğun olan dünyanızın huzur, suskunluk ve durgunluğunun tadını çıkarın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.