Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uzmanlar Uyarıyor Toplu sünnetler tehlikeli

31.03.2021
92

Uzmanlar uyarıyor: “Toplu sünnetler tehlikeli” Atatürk Üniversitesi A.Ü Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Kısım Başkanı Prof. Dr. Bedii Salman, uygun koşullarda bir sünnetin 30-45 dakika arasında …

Uzmanlar uyarıyor: “Toplu sünnetler tehlikeli”
Atatürk Üniversitesi A.Ü Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Kısım Başkanı Prof. Dr. Bedii Salman, uygun koşullarda bir sünnetin 30-45 dakika arasında sürdüğünü belirterek, ”Toplu sünnetlerde ise suratlarca çocuk bir günde sünnet ediliyor” dedi.
Prof. Dr. Salman, sünnetin sterilize civarda yapılması gerektiğine dikkati sürükleyerek, toplu sünnetlerde bu cins uygun koşulların sağlanmadığını, bunun da muhtelif tıbbı mahzurları bulunduğunu söyledi. Salman, toplu sünnetlerin ardından karşılaşılan problemlerin başında kanamaların geldiğini bildirdi.
Kan hastalığı olan çocukların da bu cins merasimlerde sünnet ettirildiğine işaret eden Salman, ”Bu cins kan hastası olan çocukların sünneti kesinlikle sağlık kurumunda uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Ama toplu sünnetlerde bu gözden kaçıyor ve daha büyük sıhhat problemlerinin yaşanmasına neden olabiliyor” diye konuştu.

EN SIHHATLİ SÜNNET SAĞLIK KURUMUNDA
Koterle sünnet yapılmasının sıhhatli olmadığına dikkati sürükleyen Prof. Dr. Salman, sıhhatli sünnetin sağlık kurumularda yapıldığına ifade etti.
”Sünnet ameliyathane şartlarında, sterilize civarda ve genel anestezi uygulanarak yapılmalı” diyen Salman, şöyle devam etti:
”Sağlık Kurumularda yaşanacak yoğunluk ve ailelerin genel anesteziye karşı çıkması sebebiyle sünnetler en ideal biçimde yapılmıyor. Sağlık Kurumularımızda genellikle yerel anestezi uygulanarak sünnet yapılırken, bu cins sıhhat giderinin de devlet tarafından karşılanmaması sebebiyle ebeveynler ortaya çıkacak 150-200 milyon liralık fatura sebebiyle çocuklarını sağlık kurumularda sünnet ettirmiyorlar. Çocuklarının sıhhatli sünnet edilmesini isteyenler sağlık kurumunu seçim etmelidir.” Salman, sünnet operasyonu için sağlık kurumularda yaz aylarında muhakkak günlerde özel odaların ufalamasını önerdi.
Bir Hayli çocuğun sünnet hakkında yanlış bilgilendirildiğini ve korkutulduklarını ifade eden Salman, ”Çocukların bir hayliyi sünnetten korkmaktadır ve stresini yaşamaktadır. Sünnet için en uygun yaş 0-3 arası ve 7 yaş sonrasıdır. 3-7 yaş arasındaki çocuklar da yanlış bilgilendirme sebebiyle sünnet mevzusunda stres yaşıyor” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.