Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uzmanlardan Ailelere İhtar

03.10.2021
28

Doğumdan sonra bebeğin topuğundan alınacak iki damla kan fenilketonüri hastalığına tutulan bebeğin zihin özürlü olmasını önlüyor. Uşak Şehir Sağlık Müdürü Ali Taşçı, doğumdan sonra bebeğin topuğundan …

Doğumdan sonra bebeğin topuğundan alınacak iki damla kan fenilketonüri hastalığına tutulan bebeğin zihin özürlü olmasını önlüyor.

Uşak Şehir Sağlık Müdürü Ali Taşçı, doğumdan sonra bebeğin topuğundan alınacak iki damla kanın fenilketonüri hastalığına tutulan bebeğin zihin özürlü olmasını önlediğini söyledi.

Fenilketonüri hastalığına tutulan bebeklerin değişik bebeklerden ayırt edilemediğini ifade eden Uşak Sağlık Şehir Müdürü Dr. Ali Taşçı, erken tanı konması halinde hastalığın rehabilitasyon edilebileceğini söyledi. Doğumdan sonra ilk 24 saat içerisinde anne sütü aldıktan sonra bebeğin topuğundan alınacak iki damla kanın bebeğin zihin özürlü olmasını önleyeceğini belirten Dr. Taşçı, “Çocuklarımızı tehdit eden ehemmiyetli hastalıklardan birisi de kalıtsal metabolizmaya bağlı bir hastalık olan fenilketonüridir. Bu hastalıkla doğan çocuklar, prbitkieinli yiyeceklerde bulunan fenilalanin adlı aminoasiti bedende kullanamaz. Bunun neticesinde kanda ve değişik beden akışkanlarında artan fenilalanin ve onun artıkları çocuğun büyümekte olan beynini sefil eder. Rehabilitasyon edilmediği takdirde hastalık ağır zihin geriliğine neden olur” dedi.

Fenilketonüri hastalığının bebeğin beyni etkilenmeden, erken tanınmasının ehemmiyetli olduğunu vurgulayan Dr. Taşçı, “Bu emelle geliştirilmiş her yeni doğan çocuğa uygulanabilen bir tarama testi vardır. Doğumdan sonra ilk 24 saat içerisinde özel bir filtre kağıdına alınan 2 damla kan teşhis için yeterlidir. Hastalık erken teşhis edildiğinde uygun perhiz rehabilitasyonuyla zihin geriliği önlenebildiği için gelişmiş ülkelerde tüm yeni doğanların fenilketonüri istikametinden taranması lüzumluluğu var. Rehabilitasyonda genel ilke besinlerle alınan fenilalanin ölçüsünü eksilterek, kanda fenilalanin seviyesini banal hudutlar içinde yakalamaktır. Perhiz rehabilitasyonunda fenilalanini çok eksiltilmiş ya da fenilalanin kapsamayan özel ve ilaç kalitesinde mamaların ve tıbbi mahsullerin kullanılması zorunludur. Fenilketonüri yeni doğan taramasıyla tespit etilip ilk 3 ayda rehabilitasyona başlanmazsa, zekâsal özür büyümesi kaçınılmazdır” diye konuştu. İHA

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.