Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vasıta Yakalaması

29.04.2021
38

Tatil hepimizde hoş hatıralar, dinlence ve neşe çağrıştırır. Yaz tatilinde yaşadığımız mekânlardan uzaklaşıp Ege ya da Akdeniz kıyılarına atarız kendimizi. Kimilerimiz için ise yol vasıta yakalaması …

Tatil hepimizde hoş hatıralar, dinlence ve neşe çağrıştırır. Yaz tatilinde yaşadığımız mekânlardan

uzaklaşıp Ege ya da Akdeniz kıyılarına atarız kendimizi. Kimilerimiz için ise yol vasıta yakalaması sebebiyle bitmek öğrenmez bir eziyet haline dönüşüverir. Hep mavi yolculuk yapmak ister ancak deniz meblağ fobisiyle cesaret edemeyiz.

Tıpta vasıta yakalamasına hareket hastalığı ismi verilmektedir. Öncelikle neden olduğu mevzusunda bilgi vermek ve neler yapabiliriz mevzusunda bilgilendirmek tatil evvelinde yola çıkmadan bereketli olacak fikrideyim.

Hareket hastalığı farklı güzergahlarda ivmelenmeye bağlı büyüyen ve ciddi bir hastalık olmamakla beraber şahsı rahatsız eden bir bozukluktur. Her sene iki milyon şahıs bu sebeple hekime müracaat etmektedir. Bazı bireyler, uçağa, otomobile ve en çok da deniz vasıtalarına bindiklerinde baş dönmesi, mide bulantısı hatta kusmadan yakınırlar. Tıp dilinde bu yakınmaları özetleyen ‘vertigo’ terimi Latince orijinli olup ‘dönmek’ anlamına gelmektedir. Sersemlik, vertigo, hareket hastalığı denge algılarıyla alakalı meselelerdir. Denge duyusu, iç kulak, gözler, derin duyular, adaleler ve eklemler ile merkezi asap sistemi arasındaki karışık ilişki neticesinde oluşur. Hareket hastalığı belirtileri merkezi asap sisteminin öbür sistemlerden birbiri ile çelişen mesajlar alması ile ortaya çıkar.

1. Vasıtada kesinlikle gözünüzün hareketi görebileceği bir yere oturmalısınız. Misalin arabada ön koltuğa oturmalı, gemide ufuğa bakmalı ve uçakta kesinlikle pencere kenarını tercik etmelisiniz. Uçaklarda kanat üzeri daha az hareket edeceğinden seçim edilebilir.
2. Yola çıkmadan evvel hazmedilmesi efor ve baharatlı besinlerden sakınınız. Yapılan araştırmalar dolu mide ile yola çıkmanın yakınmaları çoğaldırdığını göstermiştir.
3. Ani baş hareketleri denge bozukluğu yaşayan şahıslarda hastalığı körükleyecektir. Bu sebeple başınızı sağa ve sola süratle çevirmekten sakınınız. Başı boyun hareketiyle çevirmek yerine beden ile beraber dönmeye çalışınız.
4. Hastalığın çoğalmasına neden olabilecek sigara, kafein ve tuz gibi maddelerden uzak durunuz.
5. Yakınmanızı çoğaldırabilecek stres, yeis, hiddetlenme, alerji gibi faktörlerden korununuz.
6. Yola çıkmadan evvel hekiminizin önereceği mide bulantısını önleyici bir ilaç kullanabilirsiniz.

Vasıta yakalaması olan bireylerin yol dostlarına da onları konuşturmamak ve kendilerine bakmak zorunda vazgeçmemek gibi misyonlar düşmektedir.

Vasıta yakalaması genellikle bireyin kendiliğindene yenebileceği bir hastalık olup ileri ebatta yakınması olanlarda hekim tarafından verilebilecek durgunlaştırıcı ilaçların verimi olmaktadır. Yola çıkmadan evvel bu tekliflere kulak vermeniz tatile daha sıhhatli başlamanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.