Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vejetaryenler ne kadar fazla yaşarlar?

01.05.2021
80
Vejetaryenler ne kadar fazla yaşarlar?

Bu bütün olarak yanıtlaması güç bir sualdir; zira elektrik, buzdolabı, iyi sıhhat hizmetleri ve yeterli yiyecek bulunan ülke­lerde ömrü süresince vejetaryen olmuş bireyler üzerinde yapılmış …

Bu bütün olarak yanıtlaması güç bir sualdir; zira elektrik, buzdolabı, iyi sıhhat hizmetleri ve yeterli yiyecek bulunan ülke­lerde ömrü süresince vejetaryen olmuş bireyler üzerinde yapılmış olan çok az araştırma vardır. 1984 senesinde Seventh Dav Adventists abonelerine beslenme ve yaşam stilleriyle alakalı önerilerde bulunan dini bir grup aboneleri üzerinde yapılan Amerika orijinli araştırmalarda bu mevzuya azıcık ışık yakalanmıştır. Bu grup et, kümes hayvanları ve yumurta tüketimini önermemektedir; domuz eti ise yasaktır. Hayvansal mahsul yemek teşvik edilmemekle beraber yasak olmadığından, grup içinde hay­vansal mahsul tüketimi mevzusunda geniş bir yelpaze vardır. Bazı grup aboneleri hiç et ve yumurta yemezken, değişikleri bunları günlük olarak harcamaktadır. Bu grupla alakalı bilgilere yakından baktığımızda, en uzun yaşayanların vejetaryen perhizi en uzun müddet devam ettirenler olduğu görülmüştür; ayrıca, vejetaryen perhizini en az yaşamlarının yarısı süresince sürdürenlerin, sigara içmeyen tipik bir Kaliforniyalıdan takribî on üç yıl daha fazla yaşadığı görülmüştür. Bu araştırmaya katılanların çoğu sonradan bu dine girmiştir, bu dine bağlı olarak doğmamışlar­dır. Böyle bir perhizi çocukluğundan beri sürdürenlerle alakalı bilgi yoktu. Bununla beraber dikkatli bir biçimde yapılmış olan bu çalışmadan elde edilen bilgi çok ehemmiyetlidir; bence çok garip olan bir nokta ise, yeşil salata tüketimi ile uzun hayat ara­sındaki ilişkidir. Seyyaremizdeki azami yiyecekli gıda­ler olan yapraklı yeşillikler uzun ömrün en ehemmiyetli etkenidir. Bazı beslenme uzmanları, suratlarca daha ufak araştırma ile beraber Çin Projesi’nden de elde edilen bilgilerin gösterdiği gibi, natürel nebatsal mahsuller açısından arıtılmış hububat değil zengin bir perhiz izleyen sıkı bir vejetaryenin en uzun ömür potansiye­line sahip olduğu mevzusunu münazaraya açacaklardır. Elbette bu hala spekülatif bir mevzudur. Ama hayvansal mahsullerden çok az yemek iyi midir yoksa hiç mi yememeli diye tartışarak, karşı çıkılamayacak gerçek noktayı kaçırmayalım:

Vejetaryen perhizi de uygulasanız, çok az ölçüde hayvansal mahsul de yeseniz, ideal sıhhat için kalorilerinizin çoğunu arıtılmış edilmemiş nebatsal yiyeceklerden almalısınız. Ciddi bir hastalığa tutulmaktan korunmanın en iyi yolu çok ölçüde arıtılmış edilmemiş nebatsal gıda harcamaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.