Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ventrikuler Septal Defekt

28.04.2021
30
Ventrikuler Septal Defekt

İnterventriküler septal defekt olarak da adlandırılan VSD doğumsal bir kalp hastalığıdır. Kalpte sağ ve sol karıncıklar ventriküller arasındaki duvarda sarihlik delik olması vaziyetidir. VSD çocuklarda erişkinlere göre daha sık olarak kollanmaktadır. Sıklıkla da doğumdan itibaren kollanır. Çoğu çocukta sarihlik çok ufaktır, hrehangi bir şikayete neden olmaz ve sıklıkla 18 yaşına gelmeden kendiliğinden kapanır. Daha ileri derecedeki hastalarda, kalpte ventrikül işlev bozukluğu alana gelebilir ve ilaç veya operasyonla rehabilitasyon edilmeleri gerekir.

VSD, değişik bazı kalp hastalıkları ile beraber bulunabilir. Bir Hayli doğumsal kalp hastalığının sebebi öğrenilmemektedir. VSD büyüme tehlikesinin çoğaldığı doğum evveli vaziyetler, anne adayında gebelik sırasında kızmıkçık enfeksiyonu ve değişik viral enfeksiyonlar büyümesi, annenin gebeliğinde noksan beslenmesi, içki anne, 40 yaşın üzerinde gebelik ve annede şeker hastalığı sayılabilir.

Yetişkinlerde, VSD miyokard iskemisine MI bağlı büyüyebilen ciddi bir hastalık olarak ortaya çıkabilir.

Önleme

Bu hastalık doğumdan itibaren bulunur. Hamile kalmayı tasarlayan bayanlar, kızamıkçık geçirmediyseler aşı olmalıdırlar, iyi beslenmeli, içkiden uzak durmalı ve şeker hastası iseler gebelikten evvel ve gebelik sırasında çok sıkı hakimiyet edilmelidirler.

Belirtiler

– soluk darlığı

– solukluk

– süratli soluma

– güçlü solunum

– çoğalmış kalp sürati çarpıntı

– çocuklarda sık sık solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma

Tanı

VSD genelde yenidoğan bebeğin ilk tetkikleri sırasında tespit edilir. Hekim tarafından kalp dinlendiğinde şiddetli ve aralıksız bir kalp üfürümü dinlenir. Gerek görülebilecek değişik testler şunlardır:

– göğüs filmi X-röntgen

– EKG

– Ekokardiyogram

– Kalp kateterizasyonu

– Kalp anjiografisi

Rehabilitasyon

Hafif şiddetteki hastalarda rehabilitasyon gerekmez. Konjestif kalp yetmezliği ismi verilen gidişat büyüdüğüne, dijital digoksin gibi ismi verilen ilaçlar ve diüretik ismi verilen ilaçların kullanılması gerekebilir. Şayet cerrahi olarak rehabilitasyon uygulamak gerekiyorsa, operasyon 2-5 yaş arasında yapılır.

Bir çok ufak ebattaki VSD kendiliğinden kapanır; bu biçimde kendiliğinden kapanmayan VSD ler cerrahi olarak kapatıldığında netice son derece iyidir. Şayet sarihlik kapatılmaz ise alttaki vaziyetler büyüyebilir:

– konjestif kalp yetmezliği

– infektif endokardit

– aort yetmezliği

– bebekte sihrime ve büyüme geriliği

– operasyon sırasında büyüyebilen bir vaziyet de kalbin elektriksel mesaj sisteminde zarar büyümesidir kalp ritim bozuklukları büyüyebilir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.