Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vitamin Cildin Arkadaşı

25.04.2021
8
Vitamin Cildin Arkadaşı

Genç ve sıhhatli bir cilde sahip olmak için vitaminin ehemmiyetine dikkat toplayan uzmanlar, C ve E vitaminlerinin ciltte kırışmayı yasakladığını ifade ediyor. C vitamininin bedendeki bağ …

Genç ve sıhhatli bir cilde sahip olmak için vitaminin ehemmiyetine dikkat toplayan uzmanlar, C ve E vitaminlerinin ciltte kırışmayı yasakladığını ifade ediyor.

C vitamininin bedendeki bağ doku sınan gözetici doku tabakasının korunmasında anahtar rol üstlendiği belirtildi. www.hekimce.com adresli internet sitesinde yer verilen bilgilere göre, ciltteki buruşuklukların yaradılışına mani olan bir öbür etmen de E vitamini. Suda eriyebilen vitamin grubundan olan C vitamini, sindirim kanalından kana, bedenin emme mekanizmasının izin verdiği miktarda geçerek her noktasına taşınıyor. Hücreler gereksinimleri kadar C vitaminini kandan alıyor fazla ölçü ise bedenden idrar yolu ile atılıyor.

Taze sebze ve meyvelerin C vitamini ambarı olduğunu belirten uzmanlar, bir erişkinin günlük C vitamini gereksinimini 300-500 mg olarak bildiriyor. Uzmanlar, “Sigara kullanan bireylerin vitamine lüzumu daha yüksektir. Fazla ölçüde C vitamini, alınması halinde idrar yolu ile atılır. Ancak çok yüksek dozda alınan C vitamini, atılımı sırasında idrarda, kum veya taş yaradılışına neden olabilir” ihtarında bulunuyor.

Daha çok ultraviyole ışına maruz kalarak aşınmış cildin C vitamini lüzumunun çoğaldığı beliterek; cilde yüksek dozda C vitamini kapsayan kremlerin uygulanması ile bazı pozitif büyümelerin kaydolunabileceğini vurgulayan uzmanlar, “Özellikle sunblock bütün UV kesen kozmetikler ile beraber C vitamini uygulamasının, hür radikallerin yaradılışını eksiltip buruşukların başlamasına mani olduğu düşünülmektedir. Bu tip mahsullerin, güneşe çıkmadan en az 20-30 dakika evvel uygulanması gerekmektedir” diyor.

Ciltte buruşuklukların yaradılışına mani olan bir öbür vitaminin de E vitamini olduğunu ifade eden uzmanlar, şu önerilerde bulunuyor:

“Güneşlenmeden 8 saat sonra uygulanan E vitamini içerikli güneş yağının, ciltte oluşabilecek hasarlara karşı koruma sağladığı ve şişik yaradılışını yasakladığı öğrenilmektedir. Ağız yolu ile alınan E vitamininin, cilt buruşuklukları üzerine olan tesiri yeni çalışılan bir mevzudur, ancak bu tip uygulamanın cildin daha sıhhatli olmasında tesirli olduğu bildirilmiştir. Balık, E vitamini bakımından oldukça zengin bir yiyecek kaynağıdır. Cilt buruşuklukları mevzusunda alkol ve sigaranın da çok tesiri vardır. Sigara, kapsadığı maddeler sebebiyle damarların büzülmesine, kan dolaşımının eksilmesine, ciltte tahrişlere ve kurumalara neden olur. Bedene su alımı da çok ehemmiyetli bir etkendir. Ciltte bulunan hücrelerin su içeriklerin bütün olması, yağ ve ter bezlerinin olağan işlevleri için su çok ehemmiyetlidir. Natürel olarak cildi ıslatır. Bir şahsın günde 5 litreye yakın ölçüde akışkan alması gerekir. Balanslı bir beslenme, güneşderi korunma, spor yapmak ve bol bol su içmek, cilt sıhhati için yapılması gereken en temel tavırlardır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.