Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vitaminler ve vitamin gereksinimleri

27.03.2021
78
Vitaminler ve vitamin gereksinimleri

B1 Vitamini Thiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini merkezi asap sistemi sıhhatini gözetmekte ehemmiyetli bir rol oynar. Yeterli B1 seviyeleri zekâsal işlevin korunmasında bize destekçi olur. …

B1 Vitamini
Thiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini merkezi asap sistemi sıhhatini gözetmekte ehemmiyetli bir rol oynar. Yeterli B1 seviyeleri zekâsal işlevin korunmasında bize destekçi olur. B1 seviyelerinde ki noksanlık ise gözlerde eforsuzluk, zeka fluluğu ve fiziksel koordinasyonda bozukluğa neden olur.

B1 vitamini kan hücrelerinin yaradılışı ve sıhhatli bir dolaşım sistemi için zorunlu olan hidroklorik asit in yapımında rol oynar. Ayrıca karbonhidratlardan enerji yapımında, kalp ve sindirim sistemi adalelerinin tonusunun korunmasında anahtar rolü vardır. Öteki B vitaminleri gibi B1 vitamini de suda eriyen vitaminler sınıfındandır ve bedende depolanmaz. Bu nedenle her gün yeterli ölçüde B1 vitamini alınması gerekmektedir. Öteki B vitamini kompleksleri ile beraber alındığında tek başına yapacağı tesirden daha fazla tesir oluşturur.

B1 Vitamini Beceriksizliğinde Görülen Belirtiler:
iştah eksilmesi
Sindirim bozukluğu
Kabızlık
Bitkinlik
Baş sızısı
Asap ve dolaşım sistemi hastalıkları
Kas krampları
Ödem

B1 vitaminin uzun vakit noksanlıklarında Beriberi ismi verilen ve merkezi asap sistemini devirici ve bazen ölümcül olabilecek bir hastalık oluşabilir. Beriberi’ye beslenme seviyeleri yeterli olan ülkelerde pek tesadüfülmez. Ancak içki B1 i tahribe uğrattığından uzun süreli alkolizm olaylarında bu hastalığa tesadüfülebilmektedir. B1 seviyelerini ağızdan alınan antibiyotikler, sulfa grubu ilaçlar, antiasitler ve doğum hakimiyet hapları da etkileyebilir. Ayrıca karbonhidratı yüksek perhizle beslenen şahıslar da B1 ihtiyacı çoğalabilmektedir.

B1 vitamini açısından zengin besinler: Ktümörü fasulye, yumurta, bira mayası, tam tahıllar, kahverengi pirinç ve deniz mahsulleridir. Süt ve süt mahsulleri, sebze ve meyveler B1 açısından çok zengin kaynaklar olmasalar da yüksek ölçülerde harcandıklarında yeterli B1 vitamini girişini sağlayabilirler.

Besinler haricinde alınan ek vitamin preparatlarında B1 genellikle B2, B3, B6, pantetonik asit ve folik asit ile beraber bulunur.

Günlük B1 Vitamini Lüzumu: 1,5 mg dır.
B2 Vitamini
Riboflavin olarak da adlandırılan B2 vitamini enerji imali, enzim işlevi, olağan yağ asidi ve aminoasit birleşimi için ehemmiyet taşımaktadır. Hür radikallerin toplayıcısı olan glutathion un imali için lüzumludur.

Riboflavin suda eriyen bir vitamindir ve bedende depolanmaz. Karaciğer, böbrek ve kalpte yalnızca birkaç dakika kalır. Bu nedenle dışarıdan alınması gerekmektedir.

Ağır Riboflavin noksanlığına ender olarak tesadüfülür. İçkilerde görülebilir. Ancak çok ağır olmasa da riskli seviyede Riboflavin yetersizliği yaşlıların takribî yüzde 33 şanda görülebilmektedir.

Riboflavin hücre enerji yapımını çoğaldırdığı için migren tipi baş sızılarının önlenmesinde tesirli olabilmektedir. Migrenin kan damarlarında üretilen enerjinin eksilmesiyle oluştuğuna inanılmaktadır. 1994 de yapılan bir çalışmada yüksek dozlardaki riboflavinin baş sızılarının rehabilitasyonunda tesirli olduğu gösterilmiştir.

Riboflavin ışığa karşı oldukça alıngandır. Sarih yeşil sebze ve meyvelerde bulunan bu vitamin özelliğini çok tez kaybeder. Boş mideye alındığında yalnızca % 15 i emilebilir. Fazla ölçüde alınan Riboflavin idrar ile atılır ve idrarı hafif bir sarı yeşil renge boyar.

Vitamin B2 kaynakları:
Badem
Bira Mayası
Peynir
Tavuk
Sığır eti, böbrek
Buğday

VERİMLERİ:
Kabidelenmiş Verimleri:
Besinlerden enerjinin hür vazgeçilmesinde rol oynar. A vitamini ile beraber kullanıldığında solunum, sindirim, dolaşım ve boşaltım sisteminin mukozasının sıhhatli olmasını sağlar. Asap sistemi, ten ve gözleri korur. Olağan sihrime ve büyümeye destekçi olur. Enfeksiyon, alkolizm, yanık, mide ve karaciğer hastalıkları rehabilitasyonuna destekçi olur.Antioksidan etkinliğinde zorunlu olan Glutation un rejenerasyonunda lüzumludur. Migren, katarakt, orak hücreli kansızlık rehabilitasyonunda kullanılır.

Beden dokularının soluk alması için zorunlu flavin mononucleotide ve flavin adenine dinucleotide isimli iki koenzimin bir parçası gibi davranır. Vitamin ve minerallerdeki piridoxin i harekete geçirir.

Kabidelenmemiş verimleri:
Muhtelif göz hastalıklarını, ten hastalıklarını rehabilitasyon ederler. Kansere karşı önleyici olduğu iddia edilmektedir. Bedenin olağan gelişimini çoğaldırırlar. Kısırlıkta bereketli olduğu sanılmaktadır. Stresi yasaklarlar. Görme duyusunu güçlendirir.

Kimler kullanmalıdır:
Noksan kalorili perhiz alanlar, beslenme bozukluğu olanlar veya kalori ihtiyacı çoğalmış bireyler.
Hamile veya emziren bayanlar.
İçki veya öteki madde bağımlıları.
Kronik hastalığı olanlar, uzun süreli stres altında olanlar, yakın geçmişte harekât geçirmiş bireyler.
Sporcular ve beden emekçileri.
Sindirim sisteminin bir kısmı işlemle alınmış olanlar.
Ağır yanık veya yaralanması olan hastalar.
Doğum hakimiyet hapı veya östrojen kullananlar.

Faydalı bilgiler:
B2 vitamini idrarı koyu sarı renge boyayabilir.
İşlenmiş gıdalarda B2 vitamini ölçüleri eksilir.
Soda ile beraber pişirme gıdalardaki B2 vitaminini ortadan kaldırır.

EKSİKLİK BELİRTİLERİ:
Ağız kenarlarında çatlaklar, dil ve dudaklarda iltihaplanmalar.
Işığa duyarlı gözler.
Ciltte kaşıntı.
Sersemlik, uykusuzluk.
Bilme güçlüğü.
Gözlerde yanma ve kaşıntı. Kornea zararı.
Kabidelenmemiş Belirtiler. Hafif Kansızlık. Hafif üşengeçlik hali. İltihaplı Sivilce. Migren tipi baş sızıları. Kas spazmları.

Riboflavin yetersizliği ile özofagus kanserleri arasında bir ilişki olduğu öne sürülmektedir.

Rastgele bir B vitaminine karşı alerjik bireylerde, kronik böbrek hastalıklarında kullanılmamalıdır.

Hamileler ve emzirenler hekimlerinin nasihat ettiği biçimde kullanmalıdır.

B-2 Aşırılığı:
İdrar renginde koyulaşma.
Bulantı, kusma.

Etkileşim:
Trisiklik antidepressanlar, fenotiazinler, probenesid B-2 nin tesirini eksiltirler.
B3 Vitamini
Niasin, Niasinamid veya Nikotin Amid olarak ta adlandırılan B3 vitamini sindirim için zorunlu olan hidroklorik asit imali için olduğu gibi, protein, yağlar ve karbonhidrat metabolizması için de tüm insanlar tarafından lüzum dinlenen gerekli bir gıdadır.

B3 vitamini kan dolaşımını kumpaslar, sıhhatli bir ten sağlar ve santral asap sisteminin çalışmasına destekçi olur. Beyin ve belleğin ileri işlevlerini sorgulamasından dolayı şizofreni ve öteki zekâsal hastalıklarda rehabilitasyon edici rol oynar. Son olarak yeterli B3 seviyeleri insülin ile östrojen, progesteron ve testesteron gibi cinsiyet hormonlarının birleşimi için hayati rol oynamaktadır.

B3 vitamini beceriksizliğinde Pellegra ismi verilen ve asap sisteminde işlev bozukluğu, mide barsak sistemi bozukluğu, ishal, zeka fluluğu, bunalım ve ağır dermatit ve muhtelif cilt lezyonları ile karakterize bir hastalık oluşur. Son zamanlarda kan kolesterolünü ve trigliseritini yan tesir olmadan emniyetle düşürebildiği için hekimler tarafından bu emelle sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak B3 vitamininin kullanımında doz ayarlaması kesinlikle hekim tarafından yapılmalıdır.

Yüksek ölçülerde alınan B3 vitamini natürel bir alerjik tepkin olan ciltte kızarmalara neden olabilir. Bu kızarmalar yanma, kaşıntı ve sızı ile birlikte olabilir. Genellikle surat, kollar ve göğüse dağılır. Genellikle hasarsızdır ve 20 dakika ile bir saat arasında kendiliğinden geçer. Bir kadeh su içilmeside destekçi olacaktır.

Hamilelikte B3 vitamini dikkatle kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda saf nikotinik asit mide ülserleri, gut, glokom diyabet ve karaciğer hastalıklarında sıhhat problemlerini çoğaldırabilirler. Günde 1.000 mg’ın üzerindeki dozlar için hekime tekerrür danışmak lüzumludur.

B3 vitamini kapsayan natürel gıdalar sığır eti, brokoli, karnabahar, havuç, peynir, darı unu, yumurta, balık, süt, patates ve domatestir.

B5 Vitamini
Pantotenik Asit olarak ta adlandırılan B5 vitamini hem hayvansal hem de nebatsal kaynaklarda bulunabildiğinden dolayı yunanca “her yer” anlamına gelen “pantos” kelimesinden orijinini almıştır. Bedende depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir.
Pantotenik asit karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerin enerjiye çevrilmesinde bir katalizör olarak hayati rol oynayan Koenzim A’nın yapımında gerekli bir parçadır. Asetilkolin gibi asap mesajımını sağlayan maddelerin yapımına katılır. Muhtelif böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun yaradılışında hayati rol oynadığı için anti stres vitamini olarak da belirlenir. Bunalımla savaşmakta olan bereketinin yanı gizeme mide barsak sisteminin olağan çalışmasına destekçi olur; kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların imali için lüzumludur.

Kabidelenmiş Faydaları:
Olağan sihrime ve büyümeyi yardımlar.
Besinlerin enerjiye dönüştürülmesine takviye eder.
Birçok beden materyalinin birleşimine destekçi olur.
Böbrek üstü bezinin işlevini yardımlar,
Enerji metabolizmasında lüzumludur.
Kabidelenmemiş Faydaları:
Yara iyileşmesini uyarır.
Stresi yatıştırır. Bunalım rehabilitasyonunda faydalıdır.
Alerjilerin rehabilitasyonunda faydalıdır.
Alkolizm, karaciğer sirozu rehabilitasyonunda faydalıdır.
Kabızlık rehabilitasyonunda faydalıdır.
Bitkinliğin giderilmesinde faydalıdır.
Mide ülserlerinde faydalıdır.
Osteoartrit, Romatoid artrit rehabilitasyonunda faydalıdır.

B5 vitamini açısından zengin besinler:
Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tüm hububatlar, tahıllar, karnabahar, bezelye, avokado, patates, darı, kuru yemişler de bolca bulunur.

B5 Vitamini yetersizliği:

Dolaysız olarak B5 vitamini noksanlığına bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun nedeni her türlü gıdada bolca bulunmasıdır.

Ancak B5 vitamini noksanlığına bağlı bazı bulguların oluşabileceği ispatlanmasa da zannedilmektedir. Bunlar:
Asap harabiyetleri
Solunum problemleri
Cilt problemleri
Artrit
Alerji
Doğumsal bozukluklar
Zekâsal bitkinlik
Baş sızısı
Uyku bozukluğu
Kas spazmları, kramplar

B6 Vitamini
Pyridoxine olarak ta adlandırılan B6 bedende depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Perhizle veya ek vitamin olarak kesinlikle alınmalıdır.
Bedende öteki bir hayli vitaminden daha fazla hayati işlevleri destekleyici rol oynar. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. Hormonlar, kırmızı kan hücreleri, asap hücreleri, enzimler ve prostoglandinlerin yaradılışında rol oynarlar. Ayrıca B6 vitamini iştahımızı, sızıya karşı duyarlılığımızı, uyku kumpasımızı, ruh vaziyetimizi etkileyen serotonin isimli maddenin imalinde de tesirli olmaktadır.B6 vitamini beceriksizliğinde ani uykusuzluk ve santral asap sisteminin çalışmasında bozukluklar oluşmaktadır.

B6 vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kolesterol birikimine mani olarak kalbi korur, böbrek taşı yaradılışını maniler. karpal tunel belirtiyi, adet evveli gerginlik belirtiyi, artritler, alerjiler, geceleri oluşan bacak kramplarının rehabilitasyonunda da kullanılır.

Vitamin B6 yetersizliği bulguları:
Bunalım, kusma, kansızlık anemi, böbrek taşları, dermatitler, üşengeçlik, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak sık hasta olma gibi bulguları olabilir. Yeni doğanlarda B& vitamini noksanlığına bağlı olarak fazla asaplılık, somurtkanlık; bazen de kasılma nöbetleri görülebilir.
Ek vitamin B6 bulantı, sabah kusmaları ve bunalım rehabilitasyonunda kullanılabilir.
Başlıca Vitamin B6 kaynakları arasında muz, avokado, tavuk eti, patates, ıspanak, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve tam tahıllar gelmektedir.

Önerilen günlük doz 2 mg dır.

Vitamin B6 zehirlenme yapabilen nadide vitaminlerdendir. Günlük 500 mg a kadar tehlikesiz olabilir ancak günlük 2 gr’lık dozla asap sisteminde geriye dönüşü olmayan bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca beyinde L-Dopa nın tesirini eksiltebildiğinden L-Dopa rehabilitasyonu gören Parkinson hastalarında kullanılmamalıdır.

B12 Vitamini
Kobalamin olarak ta adlandırılan B12 suda eriyen bir vitamindir. Öteki suda eriyen vitaminlerden değişik olarak beden dokularında depolanabilir. Bu surattan beceriksizlik bulgularının ortaya çıkması seneler alabilir.
Vitamin B12 hayvansal besinlerde bulunur. Karbonhidratlar, protein ve yağların harekâta tabi yakalanması için lüzumludur. Özellikle asap hücrelerinin gelişmesi ve tüm hücrelerin tamirinde ehemmiyetli rol oynamaktadır. Protein yaradılışında aminoasitlerin işlevinde rol oynamaktadır. Folic asit ile bileşimi asap hücrelerinin kılıflarının korunabilmesi ve Deoksirübo Nükleik Asit birleşimi için lüzumludur; asap mesajlarını basitleştirir.

B12 vitamini ince barsaklarda emilir. Perhizle noksan alınım, bazı hastalıklar nedeni ile ince barsaklardan noksan emilim B12 vitamin noksanlığını oluşturur.

Hafif derecede B12 yetersizliği çok sık görülür. Üşengeçlik, unutkanlık, sabahları yataktan bitkin kalkma gibi bulgular verir.

Ağır vitamin B12 beceriksizliğinde ise asap işlevlerinin bozulduğu kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Akdikeni asap harabiyetine yol açabilir.

Yaş ilerledikçe vitamin B12 beceriksizliğinin görülme sıklığı çoğalmaktadır. Araştırmalar 65 yaşın üstündeki bireylerin takribî % 40′ında vitamin B12 yetersizliği olduğunu göstermektedir. Bu yaşlarda görülen bazı zekâsal bozukluklar ve bunalımın bu sebeple oluşabileceği düşünülmektedir. Alzheimer hastalığına eş bulgular verebilir ve beceriksizlik uzun seneler sürerse zekâsal bozulma geriye mutasyonsuz hale gelebilir.

Asetilkolin yapımını çoğaldırdığı ve beyinde asap mesajımını tertip ettiği için Alzheimer hastalığında gözetici rolü olabileceği düşünülmektedir.

Folik asit ile beraber doğum defektlerini önlemekte ehemmiyetli rol oynar. Yeniden folik asit ve B6 vitamini ile beraber kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır.

Çocuklarda görülen astımların, bunalımın, şeker hastalığına bağlı nöropatilerin, düşük sperm rakamı ve spermlerdeki hareket eksikliğinin rehabilitasyonunda da B12 vitamini kullanılmaktadır.

HIV pozitif bireylerin % 35 inde vitamin B12 yetersizliği olduğu bulunmuştur. Verimi bütün olarak ispatlanamasa da AİDS rehabilitasyonunda vitamin B12 ilave edilmektedir.

Vitamin B12 Kaynakları:
Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, süt ve süt mahsulleri, peynir, yumurta, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalye B12 vitamini kapsayan gıdalardır. Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz.
Vitamin B12′nin ispatlanmış faydaları:
Olağan sihrime büyümede pozitif rol oynar.
Asap zararlarında rehabilitasyon edici rol oynar.
Pernisiyöz kansızlık rehabilitasyonunda kullanılır,
Mide barsak sisteminin bir kısmı cerrahi olarak çıkartılmış hastalarda oluşabilecek B12 vitamin noksanlığına bağlı bulguları önler.
Vejetaryenlerde ve birtakım emilim bozukluğu olan hastalarda oluşabilecek B12 vitamin noksanlığına bağlı bulguları önler.
Bağışıklık sistemini ve asap sistemini kuvvetlendirir.
Vitamin B12′nin ispatlanmamış ancak muhtemel faydaları:
Us ve asap hastalıklarında bereketli olabilir.
Mikrobik hastalıklara karşı mukavemeti çoğaldırır.
İştahı çoğaldırır.
Ortalamanın altındaki boy uzunluklarında faydalıdır.
Bilme ve hafıza kapasitesini geliştirir.
Enerjiyi çoğaldırır.

A Vitamini
A Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Balıkyağında, karaciğerde, tereyağı ve kremada, peynirde, yumurta sarısında bulunur. Sonradan A vitamini retinol ne dönüşecek olan Beta Karoten ve öteki karotenoidler ise yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde ve hububatlarda bulunur. A vitamini karaciğerde depolanır. Isıya karşı statik ve pişirilmeye dayanıklıdır. Yüksek ölçülerde alınması toksik tepkinlere zehirlenme neden olabilir. Vitamin A ölçüyü Retinol Equivalant ile ölçülür
Bedendeki İşlevleri:

Sıhhatlı ten ve saçlar için lüzumludur.
Diş, dişeti ve kemik gelişiminde ehemmiyetli rol oynar
Olağan iyi görme de ve gece görme de tesirlidir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Akciğer, mide, üriner sistem ve öteki uzuvların gözetici epitelinin kumpasında rol oynar.
Beceriksizlik Belirtileri
Gece âmâlığı
Xerophthalmia korneanın anormal kuruması ve kalınlaşması = göz kuruluğu
Bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyonlara ergonomik hale gelme
İltihaplı Sivilce sivilce yaradılışında çoğalış
Bitkinlik
Diş, dişeti ve kemiklerde deformiteler
Fazlalık ve Zehirlenme Belirtileri
Karaciğer bozuklukları
Mide bulantısı ve kusma
Saç dökülmesi saçlar tez kopar
Baş sızısı
Eklem sızıları
Dudak çatlamaları
Saç kuruluğu
İştah kaybı

Beta Karoten Fazlalığı ve Zehirlenme Belirtileri
Avuçlarda ve ayak tabanlarında ciltte sarı-kavuniçi renk farklılığı.
Çocuklarda zehirlenme 300000 Retinol Equivalant A vitamini alımıyla oluşur. Erişkinler de ise genellikle günde 100000 Retinol Equivalant A vitamininin aylar boyu alınması ile oluşur.
Erişkin Erkeklerde Vitamin A lüzumu 1000 Retinol Equivalant Erişkin Kadınlarda Vitamin A lüzumu 800 Retinol Equivalantdır.

D Vitamini
D Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Daha çok iki biçimde bulunur. Bunlardan faal ergosterol, kalsiferol ve D2 vitamini gibi isimlerle de öğrenilen ergokalsiferol ışınlanmış mayalarda bulunur. Faal 7-dehidrokolesterol ve D3 vitamini gibi isimlerle de anılan kolesalsiferol ise insan teninde güneş ışığı ile temas neticeyi alana kazanç ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya karşı statik ve pişirilmeye dayanıklıdır. Yüksek ölçülerde alınması toksik tepkinlere zehirlenme neden olabilir.

Bedendeki İşlevleri
İnce barsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini tertip ederek kemik gelişmesi, sertleşmesi ve bütün üzerinde tesirli olur.
Raşitizmi önler
Böbrek hastalıklarında düşük kan kalsiyumu seviyesini kumpaslar.
Postoperatif adale kasılmalarını önler.
Kalsiyumla beraber kemik gelişimini hakimiyet eder.
Bebekler ve çocuklarda kemik ve dişlerin olağan büyüme ve gelişmesini sağlar.

Henüz ispatlanmamış muhtemel tesirleri:
Artrit, ihtiyarlama bulguları, sivilce, alkolizm, kistik fibrozis uçuk ve herpes zoster rehabilitasyonu, sütun kanserinin önlenmesi
Vitamin D alınımına dikkat edilmesi gereken gidişatlar:
Güneş ışığı bakımından noksan bölgelerde yaşayan çocuklar.
Noksan yiyecek alan ve fazla kalori yakan bireyler
55 yaşın üzerindekiler, özellikle menopoz sonrası bayanlar.
Emziren ve hamile bayanlar.
İçki veya uyuşturucu kullananlar.
Kronik hastalığı olanlar, uzun müddettir stres altında olanlar yakın geçmişte operasyon geçirmiş olanlar.
Mide-barsak kanalının bir kısmı operasyon ile alınmış olanlar.
Ağır yaralanma ve yanığı olan bireyler.

Beceriksizlik Belirtileri:
Raşitizm çocuklarda D vitamini yetersizliği ile oluşan hastalıkEğri bacaklar, kemik veya eklem yerlerinde deformasyonlar, diş gelişiminde gerilik, adalelerde cılızlık, bitkinlik, yorgunluk
Osteomalazi yetişiklerde D vitamini yetersizliği ile oluşan hastalık kaburga kemiklerinde, omurganın alt kısmında, leğen kemiğinde, bacaklarda sızı, adale cılızlığı ve spazmları, tez kırılan kemikler. Fazlalık ve Zehirlenme Belirtileri
Yüksek kan tazyiki
Mide bulantısı ve kusma
Kumpassız kalp atışı
Karın sızısı
İştah kaybı
Zekâsal ve fiziksel büyüme geriliği
Damar sertliğine meyil
Böbrek zararları

E Vitamini
E Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Alfa, beta, gama ve delta tokoferolleri kapsar. Bitkisel yağlar ve buğday tanesi en iyi kaynağıdır. Isıya karşı statik ve pişirilmeye dayanıklıdır.
Bedendeki İşlevleri

En iyi antioksidandır. Hücre çeperi ve taşıyıcı moleküllerin lipid kısmını stabilize ederek hücreyi hür radikaller, ağır metaller, zehirli bileşikler, ilaç ve ışınımın hasarlı etkilerine gözetir.

İmmun sistemin etkinliği için lüzumludur. Timus bezini ve eritrositleri korur. Virütik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini geliştirir.

Göz sıhhati için hayati ehemmiyet taşır. Ağ Tabaka gelişimi için lüzumludur. Hür radikallerin katarakt yapıcı tesirlerini önler.

İhtiyarlamaya karşı gözeticidir. Hür radikallerin dokular, ten ve kan damarlarında oluşturduğu dejenaratif tesiri önler. İhtiyarlamayla ortaya çıkan hafıza kayıplarını da önleyici tesiri vardır.

Beceriksizlik Belirtileri

Çocuklarda hemolitik kansızlık ve göz bozuklukları

Erişkinlerde Balanssız yürüme, konsantrasyon bozukluğu, düşük tiroid hormonu seviyesi, asap harabiyeti, üşengeçlik, kansızlık, bağışıklık sisteminde zayıflama.

E vitamini beceriksizliğinde kalp hastalıkları ve kanser tehlikeyi çoğalmıştır.

K Vitamini
K Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Kan pıhtılaşmasında ehemmiyetli rol oynar. Lahana, karnıbahar, ıspanak ve öteki yeşil sebzelerde, soya fasulyesi ve hububatlarda bulunur. Genellikle bedende barsak bakterileri tarafından birleşim edilir.
Bedendeki İşlevleri
Kan pıhtılaşmasını sağlar.
Bazı çalışmalar özellikle yaşlılarda kemikleri kuvvetlendirdiğini göstermektedir.
Pıhtılaşmada ve kemik üretiminde kalsiyum’a destekçidir.

Beceriksizlik Belirtileri
Kontrolsüz kanamalara neden olan K vitamini yetersizliği malabsorbsiyon hastaları hariç nadide görülür. Doğumdan sonraki ilk 3-5 gün içerisinde barsak florası henüz bütün büyümemiş olduğundan K vitamini yetersizliği vardır.

Günlük Vitamin K ihtiyacı:
Genellikle sebzelerle alınan günlük 60-85 mg. rastgele bir ilave etmeye gerek kalmadan yeterli olmaktadır

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.