Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yağ zengini ülkemiz ya da dudaklarınızdan kalçalarınıza

30.03.2021
64
Yağ zengini ülkemiz ya da dudaklarınızdan kalçalarınıza

Kilo verme emelinizi sabote faktörün tesirli bir yolu, yağlı soslar kullanmaktır. Amerikalılar akışkan yağ formunda 60 gram aşırıdan yağ harcamaktadırlar; bu, günde beş surat kaloriden …

Kilo verme emelinizi sabote faktörün tesirli bir yolu, yağlı soslar kullanmaktır. Amerikalılar akışkan yağ formunda 60 gram aşırıdan yağ harcamaktadırlar; bu, günde beş surat kaloriden fazla lifsiz, boş kalori demektir. Zeytinyağı da dahil olmak üzere -arıtılmış ya da değil- tam yağlar kaloriler açısından zengin, besinler açısını muhtaçtırlar.

Akışkan yağlar yüzde 100 yağdır. Tam yağ çeşitlerinde oldu­ğu gibi bir gramlarında dokuz kalori vardır; oysa karbon­hidratların bir gramında dört kalori vardır. Çok az ölçüde yağda çok fazla kalori vardır.

Bir yemek kaşığı zeytin yağının incelemeyi;
Kaloriler – 120
Lif – Yok
Protein – Yok
Yağ – 13,5 gm.
Doymuş yağ – 1,8 gm.
Mineraller – Yok yok denecek kadar az, her mineralden 0,01 mg.’den daha az
Vitaminler – Yok E vitamininden yok denecek kadar az, 1 IU’dan az

Zeytinyağı gibi rastgele bir yağ birkaç dakika içinde vücu­dunuzda depolanabilir. Doğrudan kalçalarınızda ve belinizde depolanırlar. Şayet belinizdeki yağları biyopsi ile alıp elektron mikroskobu altında araştırsaydık, bu yağın nereden geldiğini görebilirdik. Zira orijinal besindeki şekline gözetir – domuz yağı, süt mahsulleri yağı ya da zeytinyağı gibi. Bir anlamda yağ, dudaklarınızdan doğrudan kalçalarınıza girer. Erkeklerde de bayanlarda da, son öğünde yenilen yağların çoğu kalçalarda değil, belde depolanır.20 Bu beden yağlarının incelemeyi, bilim adamlarının zaman içinde hangi gıdaların yendiğini doğru bir biçimde ortaya koymasını sağlar.21 Araştırmadaki kobayların ne yediklerini andırmaya çalışmaları perhizsel anımsama ana­lizi, ne yendiğini bütün olarak ortaya koyan doku biyopsisi kadar doğru netice vermemektedir.

Yağda pişirilen ya da üzeri yağ ile kaplanan gıdalar, dü­şündüğünüzden daha fazla yağ sürüklerler. Az kalorili “sıhhatli” bir gıda çok basit şişmanlatıcı hale gelebilir. Amerikalılar çok az salata yerler, fakat minik bir salata yediklerinde yak­laşık üç salata yaprağı harcarlar ve üstüne üç dört yemek kaşığı yağlı sos dökerler. Bir yemek kaşığında 120 kalori oldu­ğundan, sostan takribî 400 boş kalori ve göbek salatasından ise 18 kalori alırlar. Salatayı boş verip doğrudan şişedeki sosu da içebilirler bana kalırsa.

Günümüzde Amerikalıların medyadan ve sıhhat profesyonellerinden aldığı ileti, az yağlı bir perhiz uygulamalarına gerek olmadığı, yalnızca makûs yağları genellikle hayvansal mahsullerden alınan doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalarda bulunan trans yağlar, zeytinyağı ile değiştirmeleri gerektiği yolundadır. Amerikalıların hala kafası karmaşıktır ve birbiriyle çelişen, yanlış iletilere maruz kalmaktadırlar. Zeytinyağı ve değişik salata ve yemeklerde kullanılan yağlar sıhhatli besinler değillerdir ve perhiz besinleri olmadığı da kesindir.
Zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlan harcamanın, doy­muş ya da trans yağlara göre sıhhate daha az hasarlı olduğuna dair ehemmiyetli belirtiler vardır. Doymuş ve trans yağ oram çok olan az yağlı bir perhiz, bu yağları az oranda kapsayan çok yağlı bir perhizden daha hasarlı olabilir.

1950′lerde Akdeniz’de yaşayan insanlar, özellikle Girit Adası’nda yaşayanlar inceydiler ve kalp hastalıkları yoktu. Buna karşın kalorilerinin yüzde 40′ından aşırısı yağdan, özellikle de zeytinyağından geliyordu. Giritlilerin o sırada harcadıkları perhize baktığımızda, çoğunlukla meyve, sebze, fasulyegil ve balık yediklerini görürüz. Doymuş yağ, toplam yağ alımlarının yüzde 6′sıydı. Çok fazla zeytinyağı yeme­lerinin dışında, perhizlerinin geri kalanı fantastik sıhhatliydi. Ayrıca tarlalarda çok çalışıyor, genellikle bir sabanı iterek ya da başka bir manuel tarım vasıtasını kullanarak günde 5 kilo­metre yürüyorlardı. Amerikalılar bundan, çok fazla sebze, meyve ve fasulyegil yiyip bol egzersiz yapma iletisini değil, yalnızca zeytinyağının sıhhatli bir gıda olduğu iletisini aldılar.

Günümüzde Girit milleti de aynen bizim gibi kiloludur. Hala bol zeytinyağı harcıyorlar, ama meyve, sebze ve fasulyegil tüketimleri eksildi. Et, peynir ve balık en çok harcadıkları yiye­cekler ve fiziksel etkinlik seviyeleri eksildi. Günümüzde kalp krizi oranları çok yükselmiştir ve Girit’deki erişkin ve çocuk popülasyonun yarıdan çoğu fazla kiloludur.

Akdeniz perhizinin iki önde gelen korunucusu olan Hollanda’daki Wageningan Tarım Üniversitesi’nden Martin Katan ve Harvard Kamu Sıhhati Fakültesi’nden Walter Willett, Akdeniz perhizinin ideal kilosuna yakın olan bireyler için uygun olduğunu ki Amerikalıların çoğu bu gruba girmemektedir kabul etmişlerdir. Yağ gibi şişmanlatıcı, az gıdalı bir gıda üzerine kurulmuş olan bir perhiz nasıl sıhhatli olabilir?
Zeytinyağı, yeryüzündeki en şişmanlatıcı, kalori açısından en yoğun gıdalardan biridir; 450 gramında tereyağına göre daha fazla kalori vardır tereyağı 3,200 kalori, zeytinyağı 4,020 kalori.

Netice olarak zeytinyağı, zati tombul olan belimize daha da çok yağ birikmesine neden olacak, diyabet ve kalp krizi de dahil olmak üzere hastalık tehlikesini artıracaktır. Zeytinyağının yüzde 14′ü doymuş yağdır; bu sebeple onu çok harcadığınızda damarları tıkayan doymuş yağ alımınızı artırmış olusunuz. Şişmanlatıcı zeytinyağını perhizinizde daha çok kullanmanızın LDL makûs kolesterolünü artıracağına inanıyorum. Kilo almak kolesterolünüzü artırır; kuruyemiş, çekirdek ve sebze gibi iş­lenmemiş gıdalar yağ kaynağı olarak kullanıldığında, kapsa­dikleri fıtosterol ve değişik natürel maddeler sebebiyle kolesterolü düşürürler. Ayrıca, sıhhatli olduğu öne sürülen zeytin­yağının çok harcandığı İtalya’da göğüs kanseri olma tehlikesinin, yağın az kullanıldığı Japonya’ya göre iki kat fazla olduğunu unutmayın.
Akdeniz perhizi çok sebze harcandığı için bizimkinden iyidir, zeytinyağından dolayı değil. Zeytinyağı kullananlar genellikle onu salata, domates gibi sebzelerin üzerine dökerek yediklerinden yüksek oranda sebze kullanımını da birliktesi getirmektedir. Zeytinyağı kullanımına karşın, sebze kul­lanımı da çok olduğundan, Akdeniz perhizi bizim perhizimizden iyidir.

Şayet inceyseniz ve çok egzersiz yapıyorsanız günde bir yemek kaşığı zeytinyağı mesele olmaz, ama Amerikalıların çoğu için en iyisi hiç yağ yememektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.