Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yaz aylarında sebze ve meyveye dikkat

28.04.2021
26
Yaz aylarında sebze ve meyveye dikkat

Sıhhatlı ve balanslı beslenmenin en ehemmiyetli usulünün bol sebze ve meyve tüketimi olduğu­na dikkat toplayan uzmanlar, özellikle yaz ayların­da bakteri yaradılışının daha süratli reelleşme­si sebebiyle …

Sıhhatlı ve balanslı beslenmenin en ehemmiyetli usulünün bol sebze ve meyve tüketimi olduğu­na dikkat toplayan uzmanlar, özellikle yaz ayların­da bakteri yaradılışının daha süratli reelleşme­si sebebiyle paklik ve gizleme usulü mevzu­sunda zorunlu özenin gösterilmesi için tüketicile­ri uyarıyorlar. Sebze ve meyve pakliği mevzu­sunda özellikle yaz aylarında duyarlı olunması ve kesinlikle klorlanmış ağ suyuyla yıkanması gerektiğini belirtti. Virütik yaz ishalleri, hepatit A, karahumma, paratifo başta olmak üzere muhtelif hasta­lıkların yaz aylarında sık görülmesinin en ehemmiyet­li faktörlerinden birinin sebze ve meyvelerin bol su ile olduğuna dikkati sürükleyerek, şunları kaydoldu:

“Salgın gidişatları dışında, ağ suyuna katılan klor ölçüyü pakliğin hakikatleşmesi için yeterlidir. Ehemmiyetli olan sebze ve meyvelerin mut­laka bol suyla yıkanmasıdır. Suyun klorlu olma­ması halinde sıhhat müdürlüklerince dağıtılan klor tabletleri ya da solüsyonlarının kullanılması önerilir. Yaz aylarında su kesintilerinin sıklaşma­sı ve klorlu pak suyun temin edilememesi ha­linde ise flu olmayan bir litre suya üç dam­la olmak kaydıyla Sıhhat Bakanlığı izniyle üretil­miş çamaşır suyu kullanılabilir.”

Gizleme usulü de ehemmiyetli
Hava sıcaklığının çoğalmasının bakterilerin üre­mesi için ergonomik civar yarattığını ifade eden uzmanlar yiyeceklerin saklanmasının da ehemmiyetine dikkati sürükleyerek, şunları kaydoldu: “Sebze ve meyveyi bol su ile yıkayın. Kullanım ömrünü uzatmak ve vitamin bedellerini kaybetmelerini yasaklamak istiyorsak, kesinlikle kurulamalıyız. Zira, ıslak civarlarda bakteriler üremeye de­vam eder. Muhtemel olduğu kadar sebze ve mey­ve, tazeyken, satın alındıktan sonra en kısa süre­de harcanmalıdır. Zira, bekletme, vitamin kay­bına ve bakteri üremesinin süratlenmesine neden olur. Bedene veriminim had safhada yakalamak için lüzum dinlenen kadar alınıp tazeliğini kay­betmeden harcanması zorunludur.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.