Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

01.06.2021
9
Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Beslenmenize dikkat edin, yaza formda girin! Kilo vermenin yöntemi; Sağlıklı ve miktarlı beslenin

Samsun Büyük Anadolu Sağlık Kurumuları Beslenme ve Perhiz Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, sıcak havaların tesirini gösterdiği şu günlerde yaza az bir zaman kala özellikle bayanların büyük mesele yaptığı fazla kilolardan nasıl kurtulabileceği ve nasıl formda kalabileceğine dair bazı beslenme ve perhiz tekliflerinde bulundu.

Yaza az bir zaman kala bayanlar en büyük meseleleri haline gelen fazla kiloları düşündürmeye şimdiden başladı. Özellikle tatile çıkacak olan bayanların en büyük fobili düşü istediği elbiseyi giyememesidir. İşte yaza kısa bir zaman kala Samsun Büyük Anadolu Sağlık Kurumuları Beslenme ve Perhiz Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, herkesin rahatlıkla uygulayacağı ve kendisini formda yakalayacağı bir kaç beslenme ve perhiz tekliflerini paylaştı. 

Mevsim geçişlerinde süratli kilo verme telaşı yaşandığına dikkat toplayan Diyetisyen Elanur Yılmaz, kilo vermenin bir süreç olduğunu ifade ederek, bu surattan sağlıklı bir beslenme programı ve hayat disiplinini uygulamaya şimdiden başlamak gerektiğini söyledi. Sürecin tek rehberin diyetisyenler olduğunu belirten Yılmaz,  “Kilo vermek için yöntem gerçeğinde belli. Sağlıklı ve miktarlı beslenin, kendi beslenme kumpasınızı oluşturun, hareket edin ve bol su için.” dedi.

İşte diyetisyen Yılmaz’dan bazı teklifler; 

AZ VE SIK BESLENİN: Hem metabolizmanız kesintisiz canlı olur, yavaşlamaz hem de kan şekeriniz balansta kalır.

Tüm gün boyunca harcanan besinler 6 öğün olarak paylaştırıldığında kilo vermek de sancılı bir süreç olmaktan çıkacaktır. Az ölçülerde, sık aralıklarla alınan öğünler ile “3 ana 3 ara” öğün kaidesine uymak gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten fazla aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok fazla yemek yeme isteğinden kurtulmak basitleşecektir.

SU İÇİN: Su, yaşamın başlangıcıdır ve yaşamın devam ettirilmesi için zorunludur. Günde 10–15 su bardağı su içmelisiniz..

HAFTADA 2-3 KERE BALIK HARCAYIN: Balık kapsadığı omega-3 yağları ile kalp sıhhatini korur, bilişsel işlevi kuvvetlendir, metabolizma süratinizi yükseltir. Bireyin günlük omega-3 gereksinimini karşılayabilmesi için haftada 2-3 kere balık harcaması gerekir.

2-3 BARDAK SÜT İÇİN: Süt besinsel kaynaklar içerisinde en iyi kalsiyum kaynağıdır. Günde 2–3 su bardağı süt ve 1–2 dilim peynir harcamalısınız.

BÜTÜN HUBUBAT SEÇİM EDİN: Bütün hububat mahsulleri kapsadıkları posa sebebi ile en sağlıklı hububat grubunu oluşturur. Beyaz ekmek yerine bütün hububat ekmeklerini, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci seçim etkeniz yaşam niteliğinizi yükseltmekle kalmaz, kilo kontrolünde de başarılı olmanızı sağlar.

HAFTADA 2 KERE KURU BAKLAGİL HARCAYIN: Kuru baklagiller posa ve B vitamini doğrultusundan zengindir. Kan kolesterolünün ve kan şekerinin de dengelenmesinde aktif rol oynayan bu grup, beslenme kumpasınızda haftada 2 kez olmalıdır.

HER GÜN HAM SEBZE HARCAYIN: Ham sebzeler kapsadıkları vitamin, mineral ve antioksidanlar ile beslenmemizde çok ehemmiyetli bir yere sahiptir.

TATLI İHTİYACINIZI MEVSİM MEYVELERİNDEN KARŞILAYIN: Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ile taze meyve harcamak tatlı gereksinimini karşılar ve beslenmenizin sağlık kıymetini yükseltir. Metabolizmanızın süratlenmesinde tesirli olur.

Ve son olarak ta EGZERSİZ: Havaların ısınmasıyla beraber her gün en az 1 saat yürüyüş yapılmalıdır. Egzersiz metabolizmayı hızlandırırarak yağ yakımına destekçi olur aynı zamanda serbitkionin hormonunu da artırarak mutlu olmanızı sağlar o zaman her kese mutlu bol hareketli fit bir yaz diliyorum.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.