Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yemeği nasıl daha zevkli hale getirebiliriz?

02.10.2021
26
Yemeği nasıl daha zevkli hale getirebiliriz?

Yemek yeme yalnızca tat alma değil öteki duyum uzuvla­rımızı da tatmin edebilecek bir faaliyettir. Mesela, burnumuzla ye­meğin hoş kokusunu alabilir; süslenmiş bir sofrada göz zevkimizi …

Yemek yeme yalnızca tat alma değil öteki duyum uzuvla­rımızı da tatmin edebilecek bir faaliyettir. Mesela, burnumuzla ye­meğin hoş kokusunu alabilir; süslenmiş bir sofrada göz zevkimizi tatmin edebiliriz. Yemekten daha çok zevk almak istiyorsak şunlara dikRat etmeliyiz:
Şayet henüz tamamlayamadığımız bir işimiz, halledemediğimiz bir problemimiz varsa hemen yemeye bitkiurmayalım. Zira asaplı­lik, hem yeme zevkimizi öldürür, hem fazla yememize neden olur, hem de sindirimi eforlaştırır. Bu cins vaziyetlerde yemek evvel­si azıcık gezmek veya yürümek yararlı ola­öğrenir.

Her vaziyet ve koşulda, yemek yemek için kendimize yeterli zaman ayırmamız gere­leke. Yemek yerken başka şeyle uğraşmak; mesela kitap veya gazete okumak, televiz­yon izlemek doğru değildir. Yemeğe konsantre olmalı ve yemekten zevk alma­mızı yasaklayan her şeyden uzak durmalı­yız.

Yemeği, yavaş yavaş, tadını sezerek yemeliyiz. İvedi ve atıştırma stillerden sa­kınmalıyız. Yemeği minik parçalara ayrılarak ve bol çiğneyerek yemek, hem yemeğin ta­dını artırır, hem de sindirimi basitleştirir.
Yediğiniz yemek yeterli geldiyse ikinci porsiyonu almayın. Yemek zamanları insan­ların birbirleriyle sohbet ve bağlantı anlarıdır. Aile fertleri sofrada bir araya kazançlar ve kendi aralarında sohbet ederek günün kriti­ğini ve bir sonraki günün pianını yaparlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.