Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeni Başlangıçlarınızı Ertelemeyin

01.04.2021
60
Yeni Başlangıçlarınızı Ertelemeyin

İnsanlar yarıyıl yarıyıl yaşamlarında farklılık yapmak ya da yaşadıkları negatifliklerden kurtulmak için yeni kararlar alırlar. Uslarda yeni temenniler, yeni umutlar, yeni gayeler tanımlamaya başlar.

Monotonlaşan yaşamı daha renkli hale getirerek, yaşanan tüm negatiflikleri geride vazgeçmek, yaşama pak bir sayfa açarak yeni başlangıçlar yapmak ne kadar muhtemeldir?

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, yanıtlıyor;

Yeni kararlar alıp bu kararları uygulamaya geçirmek için muhakkak tarihlere lüzumumuz yoktur. Önümüze muhakkak tarihler koymak hareketlerimizi sınırlayabileceği gibi, bu tarihlerde kararları uygulamaya geçirememek de tekerrür strese girmeye neden olacaktır. Perhize girmek için kesinlikle pazartesi gününü beklemeye gerek olmadığı gibi, yaşamımızda farklılıklar yapmak için de zamanı çok fazla ertelememek gerekir.

Yaşamınızı endekslemeyin

Birey olarak yaşadığımız her anın farkında olmamız lüzumludur, zaman hepimiz için çok kıymetlidir ve geçen zamanın tekerrürü yoktur, kararlarınızı uygulamaya geçirmek için daha fazla zaman kaybetmemek gerekir. Ancak erişilemeyecek temenniler içinde olmak şahısları hayal kırıklığına uğratabilir. Geçmişi silmek yerine yaşanılan şartları iyileştirmek ismine kararlar alınmalıdır.

Tekdüzelikten Kurtulun

Yaşantınız, tekdüze ve sıkıcı geçiyor olabilir ancak daha faal ve cümbüşlü bir hayat stiline geçiş yapmak istiyorsanız, yeniliklere sarih olmanız gerekir. Sizi mutsuz eden bir işte çalışıyorsanız ve günün çoğunu dükkanında geçiriyorsanız, işinizi değiştirmeniz kaçınılmaz. Unutmayın ki sizi tatmin edecek bir işte hem daha zaferli hem de daha mutlu bir yaşam sizin olabilir.

Sevdiklerinize Daha Çok Müddet Ayırın

Ailenize daha çok müddet ayırın. Her yeni başlangıçta, her makûs günde, mutlulukta, coşkuda onların sizin yanınızda olduğunu unutmayın… Dostlarınızla görüşün ve sosyal etraflarda daha sık paylaşımlarda bulunun, arkadaşlarınızla müddet geçirirken nasıl sevinç aldığınızı düşünün.

Sporla Barışık Olun

Spora başlamak yaşamınızda iyi bir yenilik olacaktır. Spor sayesinde disiplinli bir yaşama ve sıhhatli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Spor sizin stres ve kasvetten uzaklaşıp kendinizi daha akılda sezmenizi sağlar. Ayrıca sağılıklı ve hoş bir bedene sahip olmak size daha mutlu edecektir. Spor salonuna gitmek için zamanınız yoksa dahi iş çıkışı yapacağınız yürüyüşler size şehir yaşamının karmaşasından kısa bir zaman da olsa uzaklaştıracaktır. Yürüyüş sırasında çevrenizi keşfetmeyi de unutmayın.

Alaka Alanlarınızı Geliştirin

Sürekli aynı şeyleri yapmaktan bunaldıysanız değişik mevzularla ilgilenmek ve hünerlerinizi keşfetmek istiyorsanız kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Kurslara gitmek ve bir gruba dahil olmak istemiyorsanız kendi alaka alanınıza göre hobinizi geliştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sosyal etraflara girmek size değişik bakış açıları kazandıracak ve daha faal bir statü kazanmanıza takviyeci olacaktır.

Kendinizle Barışık Olun

Gelecek ile alakalı, işle alakalı, tatil ya da özel yaşamınızla alakalı tasarılarınız olabilir, tasarılarınızın bozulması sizi mutsuz etmemelidir. Zamanı daha faydalı kullanabilmek için tasarı yapmak ve muhtemel olduğunca bu tasarıya sadık kalmak daha kumpaslı bir hayat geçirmenizi sağlayabilir. Yaşadığınız negatif gidişatlar karşısında kendinizi yargılamak yerine yaşamınızı duygularımızı bastırmadan ancak hakimiyet altına alarak yaşamla daha barışık bir hayat sürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.