Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeni Senede Sıhhatli Bir Kalp İçin İç Dünyanızla Barışın

01.04.2021
44

2012 senesinin son gününe kadar kalbinizi üzecek neler yaptıysanız, onları geride vazgeçin. Sigara, içki, fazla kilolar, hareketsizlik, stres, hiddet nöbetleri… Yeni senede kalbinizi yoran tüm bu negatiflikleri yaşamınızdan çıkararak, sıhhatli yaşamak ve kalbinizi yenilemek elinizde.

Sigarayı vazgeçin

Sigaranın hasarlı tesiri, bayanlarda erkeklere göre daha fazladır. Sigara bayanlarda, östrojeni bölerek erken menopoz tehlikesinin yanında; kalp sıhhatini de negatif etkilediği için kesinlikle vazgeçilmelidir. Sigara içen bayan hastaların kalp operasyonları sonrası iyileşme müddetleri de uzamaktadır.

Yürüyün

Yeni senede hareket alışkanlıklarınızı değiştirin. Asansör yerine merdiven kullanın. Otobüse bindiyseniz, inmeniz gereken yerden bir durak evvel inip yürüyün. Konutunuz işinize yakın mesafedeyse vasıtanızı kullanmayın. Haftada en az üç defa bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kmyi 45 dakikada katedecek biçimde olsun. Soğuk havalarda kalp sıhhatiniz için; konutta koşu bantı ya da büyük alışveriş merkezlerinde tempolu yürüyüşü seçim edin.

Kalbinizi test ettirin

40 yaş üzerinde iseniz ve daha evvel kalbiniz için rastgele bir test yaptırmadıysanız, AKUSTİK ile kalbinizin gidişatını ekrandan izleyerek kalbinizle tanışın. Efor testi yaptırarak kalbinizin performansını hakimiyet ettirin. Yeni senede; Total kolesterol, HDL iyi mizaçlı kolesterol, LDL makûs mizaçlı kolesterol, trigliserid

ve kan şekeri ölçümünüzü yaptırın. Ayrıca tansiyonunuzu da kumpaslı olarak ölçtürün. Bunları her sene yineleyin. Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, kiloluysanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız tüm bu muayeneleri 30 yaşından itibaren yaptırmalısınız.

Kalbiniz için meditasyon yapın

2013 senesinde sizi üzen vakalardan kurtulun. Barışçı, uzlaşmacı, huzurlu ve stressiz bir hayat stiline başlangıç için senenin birinci gününü tespit etin. Kendi dünyanızla sulhun. Konutluysanız, eşinizle daha geçimli olmaya çalışın. Anne babaysanız, çocuklarınızla daha ılımlı ve uzlaşmacı bir irtibat kurun. Çok seri karar veren, süratli süratli konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, seri yemek yiyen, sabırsız biriyseniz başka bir deyişle A tipi karakter iseniz yavaşlayın. Yeni senede işinizde hiçbir zaman, hüner ve imkânlarınızın üst hududunu zorlamayın.

İşinizi sevin

Bir işin size kazandıracağı şeyin sadece para olmadığını; aynı zamanda bilgi, gelişim ve mutluluk da getirmesi •gerektiğini usunuzdan çıkarmayın. İş civarının sizin için olası olduğu kadar sevinçli hale gelmesi için; hakimiyetsiz hırs ve rekabet duygusundan uzak durun. Hırsınızı,

kendinizi geliştirmek ve çalıştığınız işletmeye faydalı olmak için kullanın. Çalışma masanızı, fazla kafein tüketimi için kullanmayın. Büro egzersizleri yapın ve iş civarında da hareketsiz hayattan uzak durun. Büronuzda kimsenin sigara içmesine izin vermeyin. Büroda öğlen yemeklerinde takım olarak herkesin sıhhatli beslenmesi içi mücadele sarf edin. Herkes sıhhatli beslenirke bir şahsın dahi sıhhatsiz beslenmesinin tüm balansları bozacağın bilin.

Hayatın sevin

Yeni sene sizin için “aşk ve sevgi” seneyi olsun. 2013 te öncelikle; eşinize, ailenize, işinize ve ülkenize aşık olun. Zira aşık olmak endorfin hormonu salgılanmasını sağlar ve kalbe iyi kazanç. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk yaşamı, kalp sıhhati için çok zorunludur. Mutlu yaşayabilmek için sıhhatli bir aşk yaşamına lüzum vardır. Kumpaslı bir aşk yaşamı olan insanların yaşadıkları civara katkısının çoğalacağı da kesindir. Aşık olanlarda beyin tarafından salgılanani “Feniletilamin” coşku vererek yaşadıklarımızdan neşe almamızı sağlar.

Prof. Dr. Bingür Sönmez

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.