Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yer fıstığının yararları nelerdir? Yer fıstığının kaç kalori, besin değeri

02.06.2021
1
Yer fıstığının yararları nelerdir? Yer fıstığının kaç kalori, besin değeri

Çerez olarak harcanan aynı zamanda tatlılara lezzet katmak için kullanılan kabuklu yer fıstığı yararları saymak bitmiyor. Bilimsel olarak “Arachis Hypogea” olarak bilinen yer fıstığı; nugat ve gofret gibi muhtelif mahsullerde sıkça kullanılır. Dünya genelinde yer fıstığı seyrek ham yenir. Bunun yerine, çoğunlukla kavrulmuş ve tuzlanmış olarak veya fıstık ezmesi olarak harcanır. İşte kabuklu yer fıstığı hakkında bilinmeyenler ve sağlık açısından yararları…

Ana vatanı Güney Amerika olan ancak Türkiye ’de yapımı gitgide artan yer fıstığı, besin değerleri açısından çok zengindir. Prbitkiein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, pbitkiasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunuyor. Yer fıstığı vitamin ve mineral açısından çok zengin olan sağlık için oldukça verimli bir kuruyemiştir. 100 gr. yer fıstığı 26 gr. prbitkiein içeriği sayesinde prbitkiein oranı da çok yüksektir… İŞTE KABUKLU YER FISTIĞININ TÜM YARARLARI Mide ve sütun illet hastalıkinde kabuklu fıstığın tesirli bir gözetici olduğunu ortaya koymuştur. Yer fıstığının içerisindeki polifenolik asitler asap sıhhati için verimlidir. Bu sebeple asaplarla ilgili tüm hastalıklara karşı gözeticidir. Alzheimer hastalığı bunlardan yalnızca birisidir. Yaşlılığın getirdiği asap tahribatında da yer fıstığı tesirlidir. Kapsadığı prbitkiein ve amino asitler sayesinde bedenin olağan ve sağlıklı büyümesi için ehemmiyetlidir. Yer fıstığının glisemik endeksi 14 ’cins ve glisemik oranı yalnzıca birdir. Bu çok düşük olarak sayılmaktadır ve bu sayede yer fıstığı kan dolaşımında şekerin çözülmesini eksilterek, şeker hastalığı tehlikesini eksiltir. Yer fıstığı tohumunda bol ölçüde riboflavin, tiyamin, ve E vitamini bulunur. Alzheimer hastalığı, genelde 60 yaş üstü insanlarda görülen ve sebebi bütün olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Sebebi bütün olarak bilinmediği için de, ne yazık ki bir rehabilitasyonu yoktur. Alzheimer hastalığı, beyin dokusuna hasar vererek bireyin sosyal ve akılsal becerilerini gerektiği gibi kullanmasını yasaklamaktadır. Fazla ölçüde yağ kapsar ancak bu yağlar bedenimiz için verimlidir. Kapsadığı yağlar tekli doymamış ve doymamış yağlardır. Postasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir, selenyum ve çinko gibi beden için çok zorunlu vitaminleri içeriğinde barındırır. HAFTADA EN AZ 4 KERE BİR AVUÇ DOLUSU YERSENİZ… Kumpaslı ve orantılı tüketimi neticesinde yer fıstığı, kalp ve damar sıhhatiniz için, kapsadığı birçok verimli yağ asitleri sebebiyle oldukça verimlidir. Bunun yanı gizeme beyin sıhhatini gözeten yer fıstığı Alzheimer tehlikesini eksiltiyor. Bu sebeple haftada en az 4 kere, bir avuç dolusu yer fıstığını veya başka bir yemişi, kalp sıhhatinizi gözetmek için harcayın. YER FISTIĞININ BESİN DEĞER Gayet besleyici olan yer fıstığının 100 gramında 567 kalori vardır ve %7 ’si sudur. Ayrıca diğer besin içerikler alttaki gibidir:
25.8 gram Prbitkiein
16.1 gram Karbonhidrat
4.7 gram Şeker
8.5 gram Lif
49.2 gram Yağ
6.28 gram doymuş yağ
24.43 gram doymamış yağ
15.56 gram çoklu doymamış yağ
15.56 gram Omega-6 KABUKLU YER FISTIĞININ ZARARI VAR MI?   Yer fıstığının sağlık açısından çok rakamda yararı olduğunu ayrıntılı olarak yazımızda ele aldık. Ancak fıstığın sağlık açısından birçok bereketinin olmasının yanında mahsulünün fazla ve bilinçsiz harcanması gibi gidişatlardan kaynaklanan hasarları vardır. Bu hasarlar bireyin sağlık gidişatı ile yakından alakalıdır. Özellikle kolesterol mevzusunda değişik görüşler vardır. Bu surattan kolesterol meseleyi olan bireylerin hekimlerin danışarak fıstık harcamaları önerilmektedir.  

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.