Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeşil çay gözetiyor

29.04.2021
317
Yeşil çay gözetiyor

Taze yeşil çaydaki polifenolik maddelerin, kanser tehlikesini eksiltmede ehemmiyetli tesir gösterdiği belirtildi. Yüzüncü Sene Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yiyecek Mühendisliği Öğretim Abonesi Doç. Dr. İsmail Sait …

Taze yeşil çaydaki polifenolik maddelerin, kanser tehlikesini eksiltmede ehemmiyetli tesir gösterdiği belirtildi. Yüzüncü Sene Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yiyecek Mühendisliği Öğretim Abonesi Doç. Dr. İsmail Sait Doğan, son senelerde yapılan araştırmalarda yeşil çayın insan sıhhatine pozitif tesirler yaptığını, özellikle kanser rehabilitasyonunda kullanılabileceğini belirtti.

Şekersiz olarak kullanılan yeşil çayın insan bedeninde akışkan balansını sağladığını vurgulayan Doç. Dr. İsmail Sait Doğan, “Araştırmalara göre yeşil çaydaki polifenolik maddeler antioksidan özelliğe sahip olduklarından kanser tehlikesini eksiltmede müspet tesir gösteriyor.” dedi. Çayın kapsadığı antikanserojen ve antioksidan bileşenlerin vitamin E ve C’den daha tesirli olduğu tespitini yapan Doğan, bu bileşenlerin kanser rehabilitasyonunda büyük rol oynamasının yanı gizeme yeşil çayda E ve C vitaminlerinin az da olsa bulunduğunu dile getirdi.

Tokyo Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, yeşil çayın kanser ve kalp hastalıkları gibi çok rakamda hastalığa karşı tesirli olmasının nedeninin EGCG maddesi olduğunu söyleyen Doğan, “EGCG’nin akciğer, mide, sütun, karaciğer ve cilt kanserlerini önleyici tesiri bulunmaktadır. Avustralya’daki Curtin Üniversitesi ile Çin’deki Hangzu sağlık kurumunun kanser uzmanları yeşil çay içen Çinli erkeklerle çay harcamayan Avustralyalı erkekler arasında yaptıkları karşılaştırmalı analizler neticesinde yeşil çayın prostat kanseri tehlikesini eksilttiği kollanmıştır. Bu surattan dünyada prostat kanserinin en düşük oranda görüldüğü ülke Çin’dir.” dedi.

Aynı analistlerin yeşil çayın yumurtalık kanseri tehlikesini de eksilttiği belirtilerine eriştiklerini ifade eden Dr. Doğan; “Yeşil çayın içinde bulunan EGCG ve EGC gibi maddeler sigara ile ilişkili kanser tehlikesine karşı da tesirlidir. Günde içilen 4-6 fincan yeşil çay, mide, yemek borusu, sütun, meme, sindirim sistemi kanseri tehlikesinde eksilme sağlar.” dedi.

Yeşil çayın yararları
Kafein içeriğinden dolayı çay, kalp ve dolaşım sistemi için hafif bir uyarıcı olup damar sertliği tehlikesini eksiltiyor. Diş minesinin güçlenmesinde ve dişlerin çürümelere karşı korunmasında ehemmiyetli rol oynuyor. Yeşil çayın canlılık verici tesiri, kapsadığı kafein ile yakından alakalıdır. İshali durdurur. Kapsadığı mineral maddeler sebebiyle bedendeki mineral madde balansının kurulmasında sudan çok daha tesirlidir. Çay banyoları, sıcak çay emdirilmiş pak tülbent veya pamukla yapılan kompres ve pansumanlar, göz ve cilde canlılık kazandırarak bazı rahatsızlıkları giderir. Bedendeki zehirli maddeleri atar, ihtiyarlamayı geciktirir. Migreni geçirir, bunalımı önler. Zayıflama rejimlerine dayanakçı olur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Devamlı kullanımı, romatizma hastalığının rehabilitasyonunda verimlidir. Çay yazın dinlendirmekle kalmayıp serinlik hissi de verir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.