Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yiyecekler ve pşirme teknikleri

28.04.2021
25

Kansere karşı savaşta en ehemmiyetli kaide sık sık, azar azar balanslı beslenmek. Perhiz ve beslenme uzmanı Gökçenler’e göre yiyecekleri uzun müddet yüksek ısıda pişirmek ise …

Kansere karşı savaşta en ehemmiyetli kaide sık sık, azar azar balanslı beslenmek. Perhiz ve beslenme uzmanı Gökçenler’e göre yiyecekleri uzun müddet yüksek ısıda pişirmek ise kansere davetiye çıkarıyor

Son senelerde kanser rehabilitasyonundaki büyümeler süratle ilerlerken, pek çok alanda olduğu gibi kanserde de gözetici tıbbın ehemmiyeti çoğalıyor. Bilim adamlarının bu kadar önemsediği gözetici tıbbın en ehemmiyetli silahlarından biri ise beslenme. Yiyip içtiğimiz, elimizin altındaki yiyeceklerin her biri, birer kanser savaşçısı. Öyle ki yiyeceklerdeki kansere karşı gözeten bazı maddeler, kanser ilaçlarının içeriğine bile giriyor.
Perhiz ve beslenme uzmanı Murat – Aysun Gökçen çifti de “Kanseri beslenerek yenebilirsiniz ” isimli yeni kitaplarında kanser ve beslenme ilişkisine ışık yakalıyor. Özellikle yemekleri pişirirken yapılan yanlışlara dikkat toplayan Gökçenler, yanmış besinleri netlikle harcanmaması, proteinli süt gibi yiyeceklerin asla şekerle kaynatılmaması gerektiğini vurguluyor. Gökçenlere göre ananesel bazı pişirme usullerimiz ve yemeklerimiz, kansere davetiye çıkarır kalitede. Bunlardan kimileri, kestane kebap, gözleme, kavrulmuş leblebi, krem karamel….
Gökçen çifti, Remzi Kitabevi’nden basılacak bu yeni kitapları henüz piyasaya çıkmadan evvel suallerimizi cevaplayarak, merak edilenleri anlattı…
Kanser yaradılışıyla beslenme ilişkisi nedir?
– Değişik kaynaklara göre beslenme ile alakası yüzde 10 – 70 arasında olup, genel olarak yüzde 35 kabul edilir. Bu çok yüksek bir oran. Işınım ve sigarayı beslenmeyle mukayeselersek, beslenmenin ehemmiyeti daha çok anlaşılır. Işınımla kanser yaradılışı oranı bayağı şartlarda yüzde 1 – 5 arasındadır. Sigara içmenin kanser yaradılışına tesiri ise vasati yüzde 25 oranında olduğu bildirilmekte. En ehemmiyetlisi, tüm kanserlerin takribî yüzde 70′i beslenme, egzersiz ve öteki hayat stili alışkanlıklarıyla önlenebilmektedir.

Kansere karşı beslenmede en ehemmiyetli kaide nedir?
– En ehemmiyetlisi beslenme yoluyla bağışıklık sistemimizi eforlu kılabildiğimiz için yeterli ve balanslı beslenmek. Başka Bir Deyişle sık sık, azar azar, az yağlı ve günlük alması gereken gıda maddelerini alarak. Herkesin en azından bir kere dahi olsa bir diyetisyene müracaat etmesi gerekli. Diyetisyene gittiği zaman proteini, karbonhidratı, yağı ne kadar alması gerektiğini bilecek.

Hangi yiyecekleri tehlikeli kabul etmeliyiz?
– Bolca kuyrukyağı katılmış ve mangalda kavrulmuş kebaplar çok dikkat edilmesi gereken besinlerin başında kazanç. Keşke, bu yiyecekleri hiç yemeden durabilsek… Ayrıca, karamelize edilmiş besinlerden uzak durulması gerekli. Şekerin yakılması olarak belirleyeceğimiz karamelizasyon, kanser yapıcı etmenler arasında düşünülmelidir. Bundan dolayı, karamelli pasta, karamelli dondurma gibi yiyecekleri çok sık harcamamak gerekir.

Öyleyse pişirme usulleri de tesirli…
– Yanmış olan her yiyecekte tehlike çok yüksektir. Susamı yanmış simit, yanarak üzerinde siyah benekler oluşmuş bazlama, gözleme tipi yufkalar, kabuğu yanmış ekmek, kurabiye, börek ve kek, fazla kızartılmış ekmek, kestane kebabın yanmış dış yüzeyi, kavrulmuş ve üzerinde siyah benekler oluşmuş sarı leblebi cinsi yiyecekler çok sık harcanmamalıdır.

Yemek pişirirken nelere dikkat etmeli?
– Ne Yazık Ki çoğu şahıs soğanı yağın içinde iyice kavurarak yemek yapmaya başlar. Ama reel şu ki yağın içinde soğanı kavurmak kansere davetiyedir. Dumanlama – tütsüleme usulü ile hazırlanmış füme yiyecekler riskli gruptadır. Kısacası, yiyeceklerin sizi kanser yapmalarını istemiyorsanız onların canını yakmayın. Başka Bir Deyişle yüksek ısıya uzun müddet maruz vazgeçmeyin ve de durup dururken tütsülemeyin.

Peki soğanı nasıl kullanmalı?
– Sebze yemeklerinde evvel kıyma veya et suyla beraber öldürüp pişirilmeli. Soğan üzerine hamdan konmalı. Soğanla azıcık pişirdikten sonra salça ve domatesi koyup su kaynamaya başladıktan sonra sebzeler doğrayarak içine atılmalı. Sebze yemeklerinde vitamin ve mineral kaybını önlemek için en doğru olan, çok az suda pişirmektir.

Kanserojenlere karşı tesirli olan maddeler neler?
– Vitamin ve minerallerin dışında ‘ikincil nebat maddeleri’ veya ‘Fitokimyasal’ dediğimiz bazı özel maddeler vardır. Bu maddelerin kanser tehlikesini önlediği öğrenilir. Brokolide bulunan ‘Sulforofan’, çilek, böğürtlen, üzüm cevizdeki ‘Ellag Asidi’, narenciye ve kimyondaki ‘terpen’, domates, avakado ve mürdüm eriğindeki ‘Lutein’ maddesi ve bir çok nebatta bulunan ‘Flavanoidler’, bedenin ürettiği protein moleküllerini aktive edip, insan hücrelerine giren kanser yapıcıları hasarsız hale getirmelerini sağlarlar.
Yediklerinizi kanserojen hale getirmemek için
Uzun müddet yüksek ısıda operasyona tabi yakalanan bol proteinli yiyecekler, kanserojen maddelerin yaradılışına neden olur. Buna mutajenite denir. Eti 35 dakika müddetle ızgara yaparsanız veya 5 dakika müddetle agresif yağda kızartırsanız, kanserojen hale getirmeyi muvaffak oldunuz demektir.
Eti sebzelerle beraber pişirirseniz – cinsli, kıymalı taze fasulye gibi- o zaman mutajenite yaradılışını çok büyük oranda önlemiş olursunuz. Eti tek başına yemek yerine daha çok sebze ile karıştırarak yemek her zaman daha sıhhatlidir.
Taze sebzeleri yağda kızartmayın. Kanserojen tesir oluşturabilirsiniz.
Sebze ve kurubaklagilleri deviremeden yemeyin, pişirmeyin. Zira, tarım ilaç yıkıntılarını pişirme yolu ile yok edemezsiniz.
Pirinç, un, soğan gibi yiyecekleri yağda kavurmayın. Protein kaybı olur. Ayrıca, kanserojen tesir oluşturabilirsiniz.
Yüksek ısıda uzun müddet kaynatmayın. Bu bir çok vitamin ve mineralin kaybına neden olur, kanserojen tesir oluşturabilir.
Ateşe çok yakın tutarak pişirme ve tütsüleme yapmayın.
Kurubaklagil ve hububatları kuru, nemli olmayan yerlerde gizleyin. Aksi takdirde küf zehirli maddeleri oluşturabilirsiniz.
Buzluktan çıkartıp çözdürdüğünüz besinleri bir daha dondurmayın. Aksi taktirde kanserojen tesir oluşturabilirsiniz.
Özellikle salça, turşu, reçel vb. gibi yiyecekleri boşalmış deterjan ve ilaç kolilerinde, boyalı plastiklerde gizlemeyin. Mermi ve kanser yapıcı öteki maddeler gıdaya geçer.
Küf ve zehirli madde üremiş gıdalardan uzak durun.

Gökçen’lerin kansere karşı özel olarak hazırladığı yemek tarifleri

SAĞLIK ÇORBASI 4 Şahsiyet
Malzemeler
Yarım su kadehi bezelye
1 su kadehi dilim doğranmış havuç
1 su kadehi kıyılmış karnabahar
1 su kadehi kıyılmış brokoli
1 adet kalın kıyılmış kırmızı soğan
2 adet doğranmış domates
1 tatlı kaşığı zencefil
1 çorba kaşığı toz kişniş
1 tatlı kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı:
Bezelyeler evvel haşlanır.
Sonra kalan malzemeler ile birleştirilip üzerine bir ölçü daha su ilave edilirek suyun sebzelerin üzerini üç parmak geçecek kadar ilave edilmesi yeterli olur pişirme harekâtına devam edilir.
Taneli yada blenderdan geçirerek servis yapılır.

İşte kanser savaşçıları
Gökçen çifti, “Lütfen alttaki sebze ve meyveleri sıkça ve bol yiyin. Zira içlerinde kanserin hiç güzeline gitmeyecek bir şeyler var” diyerek kansere karşı “altın yiyecekleri” sıralıyorlar.

Bezelye
Pırasa
Taze fasulye
Karadut
Kızılcık
Kayısı
Kuş üzümü
Kiraz
Vişne
Ananas
Kırmızı ve kara üzüm
Mandalina, portakal
Greyfurt, limon
Ispanak
Karnabahar
Brokoli
Kırmızı lahana
Kara lahana
Yeşil lahana
Kuşkonmaz
Dereotu
Pazı
Turp
Şalgam
Soğan
Sarmısak
Avakado
Mürdüm eriği
Domates
Biber
Isırgan otu
Keten tohumu
Kimyon
Soya filizi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.