Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

YÜKSEK ATEŞ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİYOR

16.05.2021
20

Hayatının ilk senesinde en az iki defa yüksek ateşli hastalık geçiren bebeklerin, ileriki yaşlarda saman nezlesi ve astım olma tehlikeleri düşüyor.

Bilim adamları, kolay soğuk algınlıkların ve viral enfeksiyonların bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek alerji ve astım gibi bozuklukları önlediğini hipbitkiez ediyorlar.

Journal of Allergy and Clinical Immunology mecmuasında yayımlanan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Bethesda kentindeki Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nde NIAID görevli L. Keoki Williams başkanlığındaki takım, 6 ve 7 yaşlarında suratlarca çocuğun bağışıklık sisteminin, günlük yaşamda karşılaşılan konut tozu, hayvan tüyü ya da polen gibi maddelere nasıl tepki verdiğini çözümleydi.

Araştırmaya katılan çocukların, bir yaşına kadar kaç defa 38,3 derece ve üzeri ateşle hastalık geçirdiğini bilen bilim adamları, bir yaşına kadar hiç ya da yalnızca bir defa yüksek ateşli hastalık geçiren iki çocuktan birinin bağışıklık sisteminin antijenlere fazla tepki verdiğini ortaya çıkardılar. Bir yaşına kadar iki ya da daha fazla yüksek ateşli hastalık geçiren üç çocuktan yalnızca birinin bağışıklık sisteminin alerji işaretleri gösterdiği belirtildi. Bilim adamları, kolay soğuk algınlıkların ve viral enfeksiyonların bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek alerji ve astım gibi bozuklukları önlediğini hipbitkiez ediyorlar.

NIAID’de astım uzmanı olarak görevli Kenneth Adams, araştırma neticelerinin, gelişmiş ülkelerdeki fazla hijyenin alerjilerin çoğalmasına neden olduğu görüşünü doğruladığını kaydoldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.