Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yüksek kalorili gıdalardan fazla yemeyi önlemek için kendinizi yiyeceksel açıdan zengin olanlarla doyurun

03.04.2021
45
Yüksek kalorili gıdalardan fazla yemeyi önlemek için kendinizi yiyeceksel açıdan zengin olanlarla doyurun

Bir bireyin perhizinin yiyeceksel açıdan yeterli olmasını sağlar­ken, kalori kısıtlamasının bereketlerinden tehlikesiz bir biçimde faydalanmasının tek yolu, yiyeceksel açıdan fukara olan gıda­lerden muhtemel olduğunca sakınmasıdır. Gerçekten …

Bir bireyin perhizinin yiyeceksel açıdan yeterli olmasını sağlar­ken, kalori kısıtlamasının bereketlerinden tehlikesiz bir biçimde faydalanmasının tek yolu, yiyeceksel açıdan fukara olan gıda­lerden muhtemel olduğunca sakınmasıdır.

Gerçekten de ne yenileceğine karar verilirken en ehemmiyetli mevzu budur. İçinde yeterli yiyecek olan gıdaları yemeliyiz ki yiyeceksel lüzumlarımızı karşılamak için boş kalorilerden fazla ölçüde harcamak zorunda kalmayalım. Yiyecek ve lif açısından zengin, kalorisi az gıdaları yemek bizi doyurur ve böylece fazla yemek yememiz önlenmiş olur.

Bunun nasıl olduğunu kavramak için beynin beslenme dürtü­müzü nasıl hakimiyet ettiğine bir bakalım. Sindirim yolunu kaplayan asaplarda bulunan karışık bir kemoreseptör sis­temi, ağzımıza attığımız her lokmanın kalori ve yiyecek yoğun­luğunu dikkatle izler ve bu bilgiyi beyinde beslenme dürtüsünü hakimiyet eden hipotalamusa yollar.

Ayrıca midede, yenilen besinin hacmini ağırlığım değil ölçerek doygunluk sinyalini veren gerilme reseptörleri vardır. Şayet yiyecek ve liflerle kendinizi doyurmazsanız, beyin size daha fazla yemek yemeniz için sinyaller yollar.

Şayet yeterli yiyecek ve lif harcarsanız, bedeniniz biyokim­legal olarak yiyeceklerle ve mekanik olarak liflerle doymuş olacaktır ve kalori harcama tutkunuz sönecektir. Fazla kilolu olup olmayacağınızı tanımlayan ana etmenlerden biri yeterince lif ve yiyecek harcayıp harcamadığınızdır. Bu gidişat bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır.

Bu gidişat pratikte nasıl işler? Bilimsel bir araştırma yap­tığımızı ve her öğünde aldıkları vasati kalori ölçüsünü gözlemlediğimiz bir grup olduğunu farz edelim. Sonra onlara yemekten evvel tam bir portakal ve tam bir elma verelim. Neticede, kobaylar kalori alımlarını meyvede bulunan kalori kadar eksilteceklerdir. Şimdi onlara iki meyve vermek yerineaynı ölçüde kaloriyi meyve suyu olarak verelim.
Ne olur? Öğünden evvel hiçbir şey yemedikleri zaman olduğu gibi, aynı ölçüde yemek yerler. Öbür bir deyişle, meyve suyu öğünde alınan kalorileri eksiltmez, bütün tersine meyve suyu ek kalori haline kazanç. Bu gidişat, bira, içecekler ve öbür akışkan kalori kaynakları için de ispatlanmıştır.

Akışkan kaloriler, tam halindeki besinde bulunan lifleri kapsamadığından, kalori alma dürtümüzü köreltmede pek tesirli değildirler. Araştırmalar, meyve suyu ve öbür şekerli meşrubat­lerin çocuklarda obeziteye neden olduğunu da göstermiştir.

Şayet kilo vermek mevzusunda ciddiyseniz, meyvenizi içme­yin, onu yiyin. Suyunu sıkma esnasında meyvelerdeki bir hayli lif ve yiyecek eksilir ve kalan gıdalar da işlenme, sıcak ve ambar­lanma suratından yok olur. Şayet fazla kilolu değilseniz, taze bunalmış meyve suyu, onu taze meyve ve sebze yemenin yerine koymadığınız takdirde kabul edilebilir. Natürel tam halindeki besinlerin yerini hiçbir şey yakalayamaz.
Bir Haylimizde mucizeye inanma isteği vardır. Geveze­lığımıza ve fazlaya kaçmamıza karşın, bir hap, toz ya da bir başka iksir alarak ideal sıhhatimizi gözetebileceğimize inanı­yoruz. Ama bu bir hayli bilimsel ispat et mağlubiyete uğramış yan­lış bir ümittir. Büyü diye bir şey yoktur. Fantastik bir kilo ver­me hapı yoktur. Kanun ve kumpasın, neden ve neticenin olduğu natürel bir dünya vardır yalnızca. İdeal bir sıhhat ve uzun bir ömür istiyorsanız, sebeplere yoğunlaşmalısınız. Yağlannızdan tehlikesiz bir biçimde kurtulmak istiyorsanız, ağırlıklı olarak yiyecek ve lif açısından zengin, arıtılmış edilmemiş besinlerle beslenmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.