Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yüksek Tansiyon Hastaları Dikkat !

03.04.2021
59
Yüksek Tansiyon Hastaları Dikkat !

Yüksek tansiyon genç yaşlarda da ortaya çıkan ama daha çok ileri yaşlarda görülen ve kan tazyikinin bayağının üzerinde olduğu bir hastalık olarak belirleniyor. İnsan bedeninde göz, böbrek, beyin ve kalp damarlarında tıkanıklıklara ve kanamalara yol açarak ölümcül tesirler yaratabiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener, yüksek tansiyon hastalarının tuzu yaşamlarından kesinlikle çıkarmalarını, yemeği salçasız yaparak yemelerini öneriyor. Dr. Murat Şener, tansiyon hastalarına günlük hayatlarından tuzu çıkarmaları için altı basit teklifte bulunuyor.

Tuzu Yaşamınızdan Uzak Yakalamanın 6 Yolu

Fazla kilosu olan şahıslar nasıl zayıflama perhizi yapmakta ve sıhhatli beslenme alışkanlıklarını hayatlarında uygulamakta zorlanıyorsa, aynı biçimde tuzu kesmekte de zorlanabiliyor. Bunun esasında ise günlük yaşamda tuzun çok değişik kaynaklardan bedenimize girmesi yer alıyor. Dr. Murat Şener, yüksek tansiyon hastalarının yemeklerinde salça kullanmamalarını zira salçanın yüksek ölçüde tuz kapsadığını belirterek, hastalara tuzu yaşamlarından çıkarmalarının altı yolunu şöyle sıralıyor:

1. Tuzsuz ekmek yeyin. Fırınlarda tuzsuz ekmek satılıyor. Şayet bulunamıyorsa konutta ekmek yapma aygıtlarında kendileri de yapabilirler.

2. Yemek yaparken tuz ve salça kullanmayın. Özellikle salçada yüksek oranda tuz var. Salça yerine domates kullanarak yemek yapmak ve tuz ilave etmemek en doğrusu. Konutta yemeği tuzlu yemek isteyen öbür aile fertlerinin, tuzsuz pişen yemeğe kendi isteklerine göre tuz atması en doğrusudur.

3. Sofrada tuz bulundurmamak çok iyi bir temkindir. Bu sebeple tuzu sofranızdan kaldırın.

4. Yüksek tansiyon hastasının turşu yemesi, zehir yemesiyle eşdeğerdir. Bu sebeple turşudan uzak durun.

5. Yöresel peynirlerin harcanması, yüksek tuz içerikleri sebebiyle sıhhate hasarlıdır. Yöresel peynir yemeyin.

6. Tuzsuz zeytin yemeye itina gösterin. Lor peyniri gibi tuzsuz peynirleri seçim edin. Şayet peynirde az da olsa tuz varsa, aynı biçimde zeytin de tuzluysa bir müddet suda bekletin. Çok tuzluysa daha da uzun müddet suda bekletin.

Yüksek Tansiyon Herkeste Baş Sızısı Yapmaz

Yüksek tansiyonun bulguları arasında baş sızısı, çarpıntı ve sersemlik gibi tesirlerin bulunduğunu, ancak her hastada bu şikayetlerin ortaya çıkmadığını ifade eden Dr. Murat Şener, şu bilgileri veriyor:

“Yüksek tansiyon sebebiyle ensede sızı, boyun adalelerinde sertlik hissi oluşabilir. Yüksek tansiyon baş sızısı yapabilir ama koşul değil, zaman içinde yavaş yavaş yükselen tansiyonda baş sızısı olmaz. Bu sebeple tansiyonu 200 mmHg’ye kadar çıkan bir hastanın şikayeti

olmayabilir ama yüksek tansiyon tam damarlarına hasar verir. Yüksek tansiyon sebebiyle uzuvlardaki ufak kılcal damarlarda kanamalar olur. Gözde, beyinde, kalp damarlarında, böbrek damarlarında zarara neden olabilir. Yaş ilerledikçe yüksek tansiyon hastası olma olasılığı yükselir. Yüksek tansiyon çok genç yaşlarda sık görülmez. Gençlerde başka bir nedene bağlı olabilirken, yaşlılarda genetik başka bir deyişle ailesel nedenler ön tasarıdadır.”

Yüksek Tansiyon Hangi Uzvu Nasıl Etkiliyor?

Yüksek tansiyon hastalığının beyin, böbrek, kalp ve göz başta olmak üzere bir hayli uzvu negatif etkilediğine değinen Dr. Murat Şener, bunları şöyle sıralıyor:

Beyin: Ufak kılcal damarlarda, kanama ve beyinde kanamaya neden oluyor. Ayrıca beyin damarlarında tıkanıklık yapıyor.

Böbreklerde: Böbrek beceriksizliğine neden oluyor. Böbreklerimizde yumak halinde kan damarları var. Kan tazyiki yükselince bu damarlar zarar görüyor. Böbreklerde kanı süzme vazifeyi yapan kılcal damarlar negatif etkileniyor.

Kalp: Damar tıkanıklığı yapıyor, kalp adalesinde kalınlaşmaya neden oluyor, kalpten çıkan ana damarın genişlemesine yol açıyor.

Göz: Ufak kılcal kanamalara neden olup, kalıcı görme kaybına ve âmâlığa yol açıyor.

Yüksek Tansiyon Hastası Cılız Olmalı

Yüksek tansiyon hastalarında kilo vermenin ve kiloluluktan uzak yaşamanın çok ehemmiyetli olduğuna değinen Dr. Murat Şener, bu mevzuda şu bilgileri veriyor:

• Tansiyon hastaları kesinlikle kilo vermelidir. Hem beslenme uzmanı ve doktor hakimiyetinde zayıflama perhizi, hem de spor yaparlarsa sıhhatli bir biçimde kilo verebilirler. Bir tansiyon hastası takribî 10 kilo verirse günde iki-üç ilaç kullanırken, bu ilaçlara olan gereksinimi ortadan kalkabiliyor.

• Spor yaparken kalbin muhakkak bir süratte atması ehemmiyetli. Belli nabız bedellerinde yapılan spor, metabolizma süratini de artırır, dolayısıyla kilo vermek basitleşir. Kilo verebilmek için kısa koşular seçim edilmeli, uzun uzun yürüyüşler yapılmamalıdır. Ayak, bilek, diz ve eklem sızısı olanlara yüzme nasihat ediyoruz.

• Günde 15 dakikalık bir koşu veya süratli tempoda yarım saatlik yürüme metabolizmayı süratlendirmede pozitif tesir yaratacaktır. Ama ehemmiyetli olan tansiyon hastalarının bu sporu kumpaslı yapmaları, hayat biçimi haline getirmeleridir.

• Hasta ilacı doktor önerisi olmadan kendi başına kesmemelidir. Şayet doktor ilacı kesmeye karar verirse bunu aniden yapmaz. Tansiyon ilacı hastaya fazla kazançsa tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar, biz de ilacı keseriz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.