Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolünüz var

27.03.2021
64
Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolünüz var

Size şayet tansiyonunuz 140/90’ın altındaysa gidişatınızın olağan olduğunu söylendiğini öğreniyorum. Bu ortalamadır, olağan değildir. Bu sayının kullanılmasının sebebi altmış yaş üzeri Amerikalıların merkez noktası olmasındandır. …

Size şayet tansiyonunuz 140/90′ın altındaysa gidişatınızın olağan olduğunu söylendiğini öğreniyorum. Bu ortalamadır, olağan değildir. Bu sayının kullanılmasının sebebi altmış yaş üzeri Amerikalıların merkez noktası olmasındandır. Felç ve kalp krizi tehlikeyi 115/70 ‘te çoğalmaya başlar.

Felç ve kalp krizi oranlarının düşük olduğu cemiyetlerde, tansiyonun ihtiyarlamayla ilerlemediğini görürüz. Çin’de sağ­lıklı erişkinlerin düşük tansiyon dereceleri çocukluklarında-kinden farklı değildir. Nerdeyse tüm Amerikalıların sıhhatsiz derecede yüksek tansiyonları vardır. Asgaride 125/80′den yüksek bir tansiyonu anormal kabul etmeliyiz.
Bir Hayli bilimsel analiz, alttaki müdahalelerin tansi­yonu düşürmede bir derece tesirli olduğunu göstermiştir.

* Kilo verme
* Sodyum kısıtlaması
* Potasyum alımının artırılması
* Kalsiyum ve magnezyum alımının artırılması
* İçki kısıtlaması
* Kafein kısıtlaması
* Lif alımının artırılması
* Sebze ve meyve tüketiminin artırılması
* Fiziksel etkinlik ya da egzersizin artırılması

Çalışmalar, yaşlılar dahil, sodyum alımının hakimiyetinin ve kilo vermenin tansiyonu düşürmede tesirli olduğunu göster­miştir. Bu müdahaleleri hayat stilinize nasıl yerleştirebi­lirsiniz? Çok kolay. Meyvelerden, sebzelerden ve bakliyattan daha fazla, geri kalan değişik yiyeceklerden daha az harcayın ve miktarlı bir biçimde egzersiz yapın. Tansiyonu hakimiyet etmek izafi olarak daha basittir.

İlaca gereksinimleri kalmasın diye, hastalarımı tansiyonlarını düşürmek için ne gerekiyorsa yapmaları mevzusunda cesaretlen­diririm. Yüksek tansiyon için ilaç yazmak izinli bir kaçamak tesiri yaratır. İlacın yüksek tansiyonlu hastaların kalp krizi geçirmesini önlemede çok düşük bir tesiri vardır; zira hakikat meseleyi damar sertleşmesini yasaklamaz, yalnızca semptomları rehabilitasyon eder. îlaç verilen hastalar korunduklarına inanarak en başında hastalığı yaratan hayat şekillerine aynı biçimde devam ediyorlar; kaçınılmaz olan, ilk felç ya da kalp krizi alana gelene kadar. Yüksek tansiyon ilaçları hiç buluş edilmemiş olsaydı, belki de hekimler hastalarına sıhhatli yaşamayı ve hastalığa neden olan beslenme biçimlerini anlatıyor olacak­lardı. Daha bir hayli yaşamın kurtarılması muhtemel olacaktı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.