Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

ZEYTİNYAĞI

04.04.2021
39
ZEYTİNYAĞI

Riviera zeytinyağı: Arıtılmış ve Naturel zeytin yağının emin oranda karışımı ile elde edilir. Özellikle yemek ve kızartmalarda seçim edilir. Asit oranı en fazla %1 dir.

Arıtılmış zeytinyağı: Zeytinyağı asit oranı yüksek olduğundan arıtılmış edilmesi gerekir. Fiziksel arıtılmış operasyonu sonrasında elde arıtılmış zeytinyağı hemen hemen sıfır asit oranına sahiptir. Arıtılmış yada Light zeytin yağı daha çok z.yağının güçlü lezzetine aşina olmayan kimseler tarafından harcanır.

Naturel zeytinyağı: Sızma ve naturel olarak ikiye parçalar. Sızma zeytinyağının asit oranı en fazla %1 dir. Zeytinyağı içinde en makbulü sızmadır. Ham olarak salata ve soslarda harcanır. Naturel zeytin yağı yada extra extra zeytinyağında asit oranı %1-2 arasındadır.

*Yeniden zeytinin şekerinden, zeytin çiçeği kolonyasından, zeytin salatasından, sabunlarına kadar bir hayli mahsulü devardır.

*Bugün dünyanın en ehemmiyetli kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığından çikan sgualene isimli madde sızma zeytinyağında bol ölçüde bulunur Günde 100 cl . zeytinyağı tüketimiyle köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar sgualene alınır. Zeytinyağı kanser tehlikesini % 50 ye yakın eksiltmektedir.

* Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine isimli madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karşı hücreleri korur.

*Zeytin yağı imal düzeyinde ısıyla temas etmemesi gerekiyor. Bu sebeple sıhhatlisi Riveriya değil, Sızma olanıdır. Reelinde en doğrusu, kokusuna alışıp muhtemel olduğunca az veya hiç arıtılmış edilmemişi kullanmaktır.

*Zeytin ağacının dalları, yaprakları ve reçinesi olduğu kadar, yağıda senelerdir ilaçların bileşimlerinde yer alan natürel maddelerden birisidir, natürel bir ilaçtır.

*Besinin yanısıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı; tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondurda.

*Zeytinyağı, tenin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı bereketlidir.

*Sindirim sistemini tesirler; ister soğuk olsun, ister sıcak olsun zeytinyağı mideyi çepeçevre gözetici bir katmanla sararak mide asitini eksiltir. Yemek evveli veya sonrası alınan bir kaşık zeytinyağı, mide çeperini örtüp içkinin işlemesini önleyeceği gibi, karmaşık alkollerin yol açtığı sarhoşluğuda eksiltir.

*Gastrit ve ülsere karşı gözetmede aktif destek sağlar. Hazmı en basit olan zeytinyağı gıdaların bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını kumpaslar. Isıtılmış olsun yada olmasın zeytinyağı gastrik asiditeyi eksiltebilmektedir. Tahriş giderici tesirleri ülsere karşı koruma sağlar. Bağırsaklardan gıda geçişini basitleştirmek suretiyle konstipasyona mani olur.

*Zeytinyağı safra kesesinin kontraksiyonlarını kasılma ve safra salgılanmasını uyararak safra taşı yaradılış tehlikesini eksiltir, hazmı basitleştirir. Dalakta taş yaradılışını önler. Sarılığa ve karaciğer sancılarına iyi kazanç. Oruç yakalayanlar, sahurda bir çorba kaşığı zeytinyağı kapsasa safra kesesi ve barsakları gevşetecektir.

*Sabah kahvaltıdan evvel alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı -kolay kronik kabızlığa – iyi kazanç daha iyi sonuç için suyla karıştırılabilir. Hemoroit şikayetlerini giderir; sıcak olarak içilir.

*Anne sütündede bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile zeytinyağı, bayağı kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak asap sisteminin gelişimini de desteklediğinden, hamile ve emziren annelere özellikle verimlidir.

*Zeytinyağı ihtiyarlamanın, hem genel olarak doku ve uzuvlar, hemde beyin işlevleri üzerinde ki tesirlerini geciktirmektedir.

*Yüksek tansiyonu düşürür; yaprakları ve dallarından çay yapılır. Taze yada kuru zeytin yaprağını 300 gr. suda 15 dakika kaynatıp, süzdükten sonra şeker ilave edrek 15 gün süresince her sabah akşam sıcak içmek bereketlidir.

*Kan şekeri seviyesinin düşmesine destek eder.

*Sızı, romatizma, burkulma ve kas incelmelerinde; zeytinyağı sürülür veya 200 gr taze çiçek ve yaprak, 100 gr sarı papatya ile 1 kilogram zeytinyağını arada sırada karıştırarak iki saat benmari içinde kaynattıktan sonra içindekileri süzüp sızı veren yerler ovulur.. Kapalı yanıklarda zeytinyağı sürülerek kullanılır.

*Kötü kolesterol LDL yi eksiltirken, iyi kolesterol HDL yi artırır.Yüksek LDL kolesterolü seviyesine bağlı olarak yükselen kolesterol seviyesinin aterosklerotik kalp hastalığında sebepsel rol oynadığı kuşkusuzdur.Epidemiyolojik bilgiler koroner kalp hastalığı olaylarındaki düşüşün total veya LDL kolesteroldeki düşüş ile birlikte olduğunu göstermektedir.

*Perhizle alınan doymuş yağ asitlerinin DYA total kolesterol seviyesini yükseltettiği iyi öğrenilmektedir. DYA ile tetiklenen kolesterol yüksekliği çoğunlukla LDL kolesterolündeki yüksekliğe bağlıdır. DYA ve hayvansal yağdan zengin perhizler HDL kolesterolü ve apo A-1 de de yükselmeye yol açar.

*Yüksek karbonhidratlı ve düşük yağlı perhiz harcayan cemiyetlerde düşük HDL kolesterol ile düşük LDL kolesterolün beraber bulunması koroner tehlikeyi artırmazken, yüksek DYA kapsayan perhize bağlı olarak LDL nin yükseldiği cemiyetlerde daha yüksek HDL seviyesine karşın koroner tehlikeyi yüksektir.Yüksek hayvansal yağ kapsayan perhizlerin LDL- HDL oranını, düşük yağ kapsayan veya çoklu doymamış yağ asitinden ÇDYA zengin perhizlere mukayeseyle daha fazla yükselttiği görülmüştür.

Laurik, miristik ve palmitik asit beraber tüm DYA ların başında kazançken, mistrik asit tereyağında, hurma çekirdeğinin yağında, hindistan cevizinin yağında bulunmaktadır.Son ikisi aynı zamanda çok yüksek oranlarda laurik asitte içerirler.Bu üç yağdan hangisinin kolesterol yükseltme potansiyelinin en fazla olduğu hala müzakere mevzusudur. Her üçününde LDL kolesterolünü yükselttiği yapılan çalışmalarda gözlenmiştir.

DYA yerine linoleik asit konulduğunda total kolesterolde düşüşe neden olmaktadır. Perhizdeki başlıca tekli doymamış yağ asidi oleik asittir.Oleik asit zeytinyağında egemen olan yağ asididir.

Düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı perhizler total ve LDL kolesterol konsantrasyonlarını anlamlı olarak düşürürken aynı zamanda netlikle HDL seviyesinde de düşüşe neden olur.

Zeytinyağı sıhhatli lipid düşürücü perhize verimli katkıda bulunur.

*Kalp arkadaşı;zeytinyağı hayvansal yağların tersine kandaki kolesterol ölçüsünü ve dolayısıyla kalp krizi tehlikesini eksiltir. Kan plateletlerinin bir araya gelmesine mani olarak kan pıhtılaşması tehlikesini de yok eder.

*Kapsadığı linoleik asit yüzdesi sebebiyle anne sütüne benzeyen zeytinyağı, inek sütüne katıldığında anne sütüne yakın bedel elde edilir. Sütü kesilen anneler yağsız inek sütüne azıcık zeytinyağı katıp bebeğe verilebilir.

*Günde birkaç damla zeytinyağı bebeğin gelişimine büyük katkı sağlar.

*Kapsadığı E, A, K vitaminleri ile her yaştaki çocuğun lüzumlu lüzumuna cevap verir. Bu vitaminler kemiklerin natürel gelişimine ve mineralleşmeye takviyeci olup, güçlenmesini süratlendirir. Her yaştaki insan için verimlidir.

*Böbreklerin ıslahında, taşları düşürmede, bağırsak kurtlarını düşürmede, karın sızısında sıcak su ile içilmesi iyi kazanç.

*Çocukları raşitizmden korur. Siyatik, mafsal sızılarına iyi kazanç; zeytinyağı tortusu sürülür.

*Ağızda çalkalandığında ,dişlerin beyaz olmasını sağlar,diş etlerine gözetir, diş çürümelerini önler.

*Zeytinyağı sıhhat ve hoşluk kaynağıdır. Cilde ve saçlara çok bereketlidir. Cildi besler, korur ve yumuşatır.

*Saçları dökülenlere; 1 yumurta sarısı ve zeytinyağı karışımını saç diplerine sürerek 1 saat bekletilip daha sonra yıkanması, arada bir yinelenmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.