Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zeytinyağı;her tasaya takat

03.04.2021
43
Zeytinyağı;her tasaya takat

Bedenin neredeyse tam uzuvlarına yararı olan zeytinyağının, saçlardan, dişlere kadar her bölgeye sıhhat verdiği bildiriliyor…. Sıhhatlı beslenmeye katkısı, dünyaca onaylanmış zeytinyağının insan bedeninde verimli olmadığı uzuv …

Bedenin neredeyse tam uzuvlarına yararı olan zeytinyağının, saçlardan, dişlere kadar her bölgeye sıhhat verdiği bildiriliyor….

Sıhhatlı beslenmeye katkısı, dünyaca onaylanmış zeytinyağının insan bedeninde verimli olmadığı uzuv hemen hemen hiç yok. Uzmanlar zeytinyağını “Sıhhat açısından insanlığa sunulmuş en büyük armağan” olarak nitelendiriyorlar. Anne sütü kadar faydayı olduğu söylenilen zeytinyağının inanılmaz tesirini saçlardan dişlere, kemiklerden beyne kadar bedenin her uzvunda görmek olası.

Zeytinyağı büyüme çağında beynin gelişimini süratlendirerek, kemikleri kuvvetlendiriyor. Kapsadığı E, A, D ve K vitaminleri sayesinde hücreleri yeniliyor, doku ve uzuvların ihtiyarlamasını geciktiriyor. Beynin daha uzun vakit sıhhatli ve dinç kalmasını sağlıyor, mideyi ülsere karşı gözetiyor. Zeytinyağı, kandaki makûs kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi tehlikesini eksiltiyor. Aynı biçimde bağırsak, idrar yolları ve safra kesesi hastalıklarının eksiltilmesinde de tesirli oluyor.

Sıhhatlı beslenmede zeytinyağının yeri tüm dünya tarafından da onaylanıyor. Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde tertip edilen bilimsel bir konferansta bilim adamları, tarihçiler, hekimler ve yemek uzmanları sıhhatli hayat için, ananesel Akdeniz modelinin uygulanması gerektiği mevzusunda hemfikir oldular. İçine zeytinyağı katılmış süt, neredeyse anne sütü kadar fayda sağlıyor. Türkiye’nin en şöhretli Zzeytinyağı üreticilerinden biri olan Komili’nin yetkililerine göre, tüm akışkan yağlar içinde kavgasız en sıhhatli olan “tabiatın mucizesi” zeytinyağı. Anne sütüne eş ölçüde linoleik asit kapsıyor. Bebeğine anne sütü veremeyenler için, bir fincan yağsız inek sütüne bir çay kaşığı zeytinyağı ilave ederek bebeklere verilmesi öneri edilirken zeytinyağının kullanımına ait değişik teklifler ise şöyle:

– Kas sızılarını gidermek için, zeytinyağı ve biberiyeyi karıştırıp, sızılı bölgeye masaj yapın

– Güçlü diş etleri için, arada bir ağzınızı zeytinyağı ile çalkalayın

– Pırıl pırıl saçlar için, şampuandan sonra bir ölçü zeytinyağı, bir yumurta sarısı, limon suyu ve azıcık bira karışımını saçınıza sürün. Beş dakika bekletip ılık su ile durulayın.

– Kepeklerden kurtulmak için bir ölçü zeytinyağı ve kolonyayı saçınıza sürün, ılık su ile durulayın.

En elit zeytinlerden üretilen sızma zeytinyağı, kahvaltılarda ve salatalarda, o kendine has kokusunu ve lezzetini arayanlar için ideal bir tercih. Yüzde 1′den az olan asit oranı ile kahvaltı ve salatanın yanısıra, pişmiş sebzelere yada İtalyanlar’ın yaptığı gibi makarnalara sos olarak ilave edilebiliyor. Dolu dolu bir zeytin tadına sahip olan zeytinyağları, sıhhatli ve tadına doyulmaz yemekler için doğru bir tercih

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.