Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bu besinler sigaraya düşman

06.11.2021
17
Bu besinler sigaraya düşman

Sigarayı bırakmak isteyenler için nasıl beslenmeleri gerektiği de bir sual işareti. Uzman Diyetisyen Aslıhan Minik sigarayı bıraktırmaya destekçi olabilecek besinler hakkında balaka verdi.

Uzman Diyetisyen Aslıhan Minik, süt içtikten sonra içilen sigaranın tadının makûs olması dolayısıyla, sigarayı bırakmakta destekçi olduğunu belirtti.

Uzman Diyetisyen Aslıhan Minik, bazı besinlerin kilo almadan sigarayı bırakmaya destekçi olacağını ifade ederek, “Canınız sigara içmek ister ve nikbitkiine gereksinim dinlerseniz patlıcan harcayarak içeriğindeki nikbitkiin ile kendinizi rahatlatabilirsiniz” dedi.

Hem sigarayı bırakıp hem de sıhhatli ve fit olmanın yolları hakkında balaka veren Diyetisyen Minik, “Sigarayı bırakmaya destekçi olacak besinler; Muz, hem sigarayı bırakmaya hem de sigaranın tesirlerini yok etmeye destekçidir. Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bıraktığınız ilk bir ay boyunca bir çay bardağı domates suyu içerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre yirmi gün boyunca harcanan iki yemek kaşığı yulaf lapası nikbitkiin bağımlılığını eksiltmektedir. Bir bardak süt içerek kendinizi sigaradan soğutmak sizin elinizde zira süt içtikten sonra içilen sigaranın tadı makûs olup, istenilen tadı vermemektedir. Canınız sigara içmek ister ve nikbitkiine gereksinim dinlerseniz patlıcan harcayarak içeriğindeki nikbitkiin ile kendinizi rahatlatabilirsiniz” diye konuştu.

Kilo almadan sigarayı nasıl bırakabilirsiniz?

Uzman Diyetisyen Aslıhan Minik, düşük kalorili atıştırmalıklarla ağzınızı meşgul faktörün kilo almadan sigarayı bırakmakta faydalı olduğunu kaydederek, “Sigarayı bırakan bireylerin belki de en çok zorlandığı taraf, bedenlerine aldıkları nikbitkiinden çok el alışkanlığıdır. Bireyler sigaradan boşalan yeri, abur cuburlar ile doldurarak sigara ile aralarındaki fiziksel alışkanlığı doldurmaya çalışırlar. İşte kilo aldırıcı gerçek etken bu abur cubur tüketiminden kaynaklanmaktadır. Yeme gereksinimini eksiltmek ve oluşan boşluğu doldurmak için şekerleme, çikolata, cips, çekirdek gibi yüksek kalorili abur cuburlar yerine sakız, salatalık, taze ve kuru meyve, düşük kalorili atıştırmalıkları seçim edin. Özellikle kivi ve havuç suyu harcayarak nikbitkiini bedeninizden atabilirsiniz. Yüksek lifli yiyeceklere yönelin. Sigara kullananlar genellikle sigara içtikten sonra bağırsaklarının etkin bir biçimde çalıştığını söylerler. Sigarayı bıraktıktan sonra kabızlık problemi yaşamaktan korkmayın! Bütün hububatlı, çavdarlı, kepekli mahsulleri ve sebze ve meyve tüketiminizi artırarak, gün içerisinde probiybitkiik yoğurt seçim ederek bağırsak problemlerine karşı temkininizi almış olursunuz” biçiminde konuştu.

Minik, “Tabağınıza sıhhatli besinler seçin” teklifinde bulunarak şöyle konuştu:

“Nikbitkiinin tat alma duyularınızı etkilediğini biliyor musunuz? Sigarayı bıraktığınızda harcadığınızın gıdaların ve meşrubatların tadını daha iyi almaya başlar, iştahınızı hakimiyet etmekte zorlanırsınız. Bu sebeple bu süreçte kalorisi düşük, besin bedeli yüksek olan besinleri seçim edin. Sebzeler, süt ve mahsulleri, lifli besinlerden zengin, yağ, basit karbonhidrat, gazlı meşrubatlar ve hazır meyve sularından uzak bir porsiyon tercihi yapınız. Bol bol su için. Yemeklerden evvel ve yemek esnasında su tüketimi hem su kaybınızı maniler hem de sizi yüksek kalorilerden korur. Aynı zamanda iştahınızı hakimiyet altında tutmaya da destekçidir. Kumpaslı fiziksel etkinlikte bulunun. Fiziksel etkinlik kalorileri yakar ve hem nikbitkiine hem de yemeğe odaklanmayı eksiltir. Nikbitkiinin bedeninizden uzaklaşması sebebiyle metabolik süratiniz yavaşlayabilir. Bu vaziyete mani olmak için kumpaslı bir egzersiz programına başlayarak tedbir alabilirsiniz. Aynı zamanda kumpaslı fiziksel etkinlik sigarayı bırakırken savaştığınız en büyük düşmanınız olan stresi eksiltir. Akciğerlerinizi arınmaya destekçi olacak besinler; Sarımsak, alisin içeriği ile akciğerlerinizi arınmaya destekçi olur. Ebegümeci çayı, sigaranın tesirlerini silip, aç karnına harcandığında akciğerleri arınmaktadır. Yeniden zencefil ve tarçınla yapacağınız elma çayı ile akciğerlerinizi sigaranın tesirlerinden temizleyebilirsiniz. Sabahları aç karnına üç-dört adet keçiboynuzu suda kaynatılarak, içilirse sigaranın tesirlerini silmeye destekçi olur.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.