Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dikkatsiz Gençler Sigaraya Daha Yatkın

21.04.2021
13
Dikkatsiz Gençler Sigaraya Daha Yatkın

Amerikalı analistler, dikkatsiz ve zihni dağınıklık sergileyen gençlerin daha fazla sigaraya bağımlı olduklarını saptadı.

Günlük işlere karşı dikkatsiz davranan, hareketlerinde asaplılık sergileyen gençlerin, sigara tiryakisi olabildiklerini tanımlayan uzmanlar, genellikle lise çağındaki gençlerde görülen bu vaziyeti bir gençlik rahatsızlığı olarak nitelendiriyor.

Pennsylvania ve Georgetown üniversitesinde yapılan araştırmada, mektep çağındaki gençlerin yüzde 3 ila 5inde, bu rahatsızlıkların görülebildiği tanımlandı. Muayenehanesel olarak rahatsızlık işareti sergileyen bu cins gençlerin dikkatlerini hep başka taraflara verdikleri, ufak hadiseler karşısında dahi gereğinden fazla coşkulu oldukları belirtiliyor.

Analist Dr. Janet Audrain, bu cins gençler arasında sigara bağımlılığının erken tespit etilerek önlenebileceğine değindi.

ADHD olarak nitelendirilen rahatsızlığın neden gençleri sigaraya karşı bağımlı yaptığının henüz sarihlik kazanamadığına işaret eden uzmanlar, bu cins gençlerin nikbitkiin ile kendilerini yönet etme yolunu seçtiklerini düşünüyor.

Lise 2ye giden 1066 talebe arasında yapılan araştırmada, kaygısızlık ve ters tavırlar gösteren gençlerin, sıradan gidişat sergileyen gençlere göre üç kat daha fazla sigaraya eğilimli oldukları saptandı.

Uzmanlar, bu cins gençler arasında rahatsızlıkları ile alakalı olarak yalnızca muayenehanesel işaretler ortaya koyanların sigaraya daha fazla eğilimli olduklarını, bu gruba yalnızca fazla coşku taşıyan ve yalnızca kaygısız hareket eden gençlerin girmediğini belirtiyor.

Muayenehane işaretler olarak, dikkatsiz ve aldırışsız tutum, etrafı hiçe sayma, seri hiddetlenme, gelecekle alakalı tasarı yapmama gösteriliyor.

Araştırma raporu, Journal of the American Academy of Child isimli mecmuada yer aldı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.