Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hafif light Sigara

29.04.2021
19
Hafif light Sigara

Hafif sigara, sigara içmenin neden olduğu meselelere mucizeyi bir çözüm değildir. Son 30 sene süresince, Amerikan sigaralarının vasati katran ve nikbitkiin ölçüyü giderek eksilmiştir. Görünüşte, bu maddelerdeki eksilme iyi bir haberdir ve reklamcıların vurguladıkları ise hafif sigaraların daha önceki, ananesel sigaralara kıyasla daha az riskli olduğudur.

Sigara dumanında, bu maddelerin seviyelerinin eksiltmede, katran ve nikbitkiini alan filtre ucun ilave edilmesi ehemmiyetli bir adım olmuştur. Katran ve nikbitkiini eksiltmek için daha ileri tasfiyeler, geniş ya da şişirilmiş tütün böylece, sigara başına kullanılan tütün ölçüyü eksiliyor, daha süratli yanma süresi, daha gözenekli kağıt ve tütün dumanının hayayla karışarak yoğunluğunun eksilmesine izin veren havalandırılmış filtreler içeriyordu.

Ancak, ehemmiyetli olan hafif sigaraların, değişik sigaralarla aynı tütün ve nikbitkiini kapsadığı reelidir. Hafif sigaralar sadece daha az duman çıkarırlar. Buna ek olarak, filtreler, tütün dumanından karbon monoksit ya da değişik gazlı bileşenleri temizlemezler.

Çoğu birey, nikbitkiin bağımlısı haline geldikleri için sigara içmektedir. Hafif sigaralar kullanırken, sigara içen bireyler sigara içme tavırlarını değiştirme meylindedirler. Bu bireyler, sigaradan daha sık soluk çeker,dumanı içine sürükler ve genelde daha çok sigara darılır. Hafif sigara içmeye başladıktan sonra dahi daha önceki sigaranıza kıyasla aynı derecede hatta daha fazla katran, nikbitkiin ve karbon dioksit alıyor olabilirsiniz.

Hafif sigaraların kullanımı, siz bir günde içtiğiniz sigara rakamını artırmasanız dahi muhtemelen illet hastalık, amfizem ya da değişik hastalıkların tehlikesini eksiltmez. Ayrıca, basmakalıp ve hafif sigara içenler arasında kalp krizi tehlikeyi açısından hiçbir fark yoktur. Hangi tip sigarayı kapsasanız için, kalp krizi tehlikeyi, ancak sigarayı vazgeçmenizden sonra bir sene içinde azalır.

Her ne kadar sigaranızı hafife çevirdiyseniz dahi, akciğer illet hastalıki amfizem, kalp krizi ya da değişik hastalık tehlikelerini eksiltme namsınız oldukça azdır. Bu tehlikeleri anlamlı olarak eksiltmek için tek sarih bir ileti vardır: sigarayı vazgeçmek. Hafif sigaralar tehlikesiz sigaralar değildirler.

Ayrıca light sigaraların, insan sıhhatine daha fazla hasar verdiği öne sürüldü. Hafif sigaralarda katran inceltilmiş olduğu için katranın bedene alınması daha kolay hale geliyor ve light sigara içiminin, katran incelmiş olduğu için dumanın ciğerlere bütün dolmasına neden olur.

Light sigara insanların daha fazla sigara içmesine ve daha fazla bağımlı olmasına neden olabilmektedir. Dumanın bütün ciğerlere dolması, katranın zehirleri bütün yakalayamaması gibi negatiflikler toplanınca, nikbitkiin, arsenik fare zehiri, likid gaz, DDT böcek ilacı, tiner, hidrojensiyanür gibi 4 bin farklı hasarlı madde de bedene daha kolay alınıyor” biçiminde konuştu. Korbey, light sigara içimi ile hasarlı maddelerin alım oranının, değişik sigaralardaki alım oranından yüzde 50 daha fazla olduğu da ileri sürülmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.