Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her 1 Tanesi Öldürüyor

02.11.2021
20
Her 1 Tanesi Öldürüyor

Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 11-12’lerde. Araştırmalar bunu gösterirken günde 1 sigara bile bağımlılıktan sayılıyor.

Araştırmalar Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 11-12’lerde olduğunu gösteriyor. Özellikle de erkek popülasyonda sigara bağımlılık oranı çok yüksek. Her sene 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Teşkilatı WHO abone devletlerince 1987 senesinden bu yana tüm dünyada kutlanan Dünya Sigarasız Günü’nde, sigara kullanıcılarının 24 saat müddetle sigarayı vazgeçmeleri teşvik ediliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Sigara Vazgeçme Polikliniği’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez, “Günde bir sigara dahi bağımlılığa işaret” diyerek mevzunun ciddiyetini dikkat topluyor. Sigara bağımlılığının madde bağımlılığı ve psikolojik bağımlılık olmak üzere iki ana öğesi olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Sigara Vazgeçme Polikliniği’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez “Sigaranın kapsadığı nikbitkiin, tıpkı amfetamin, kokain, eroin gibi, zihni ve ruh halini farklılığa uğratan, bağımlılık yapan bir maddedir. Beynin haz yollarını etkileyerek “dopamin” salgılatır. Dopamin şahsa palavracı bir sevinç verir. Birey bu sevinci tekerrür yaşamak için giderek artan ölçülerde sigara kapsa. Kısa bir müddet sonra da beyin nikbitkiine bağımlılık kazanır. Bu sebeple her gün bir adet sigara harcayan şahsı sigara bağımlısı kabul etmek gerekir. Sigara vazgeçme sürecinde yaşanan yoksunluk tesirleri, sigaraya geri dönüşlerdeki baş edilmesi gereken ehemmiyetli bir meseledir. Sigara vazgeçildikten sonraki ilk 2 haftada hastalarda nikbitkiin yoksunluk tesirleri barizdir: Kasvet hissi, asap bozukluğu, agresiflik, hassasiyet, geçime eforluğu, konsantrasyon bozukluğu, baş sızısı, bitkinlik, iştah çoğalışı sıkça görülen şikâyetlerdir” dedi.

REHABİLİTASYON HASTANIN İHTİYACINA UYGUN OLMALI

Hastaya özel, farmakolojik ve psikolojik destek programı tasarladıklarını da aktaran Anadolu Sağlık Merkezi Sigara Vazgeçme Polikliniği’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez, “Farmakolojik rehabilitasyon nikbitkiin yerine koyma rehabilitasyonu ve santral asap sistemi üzerine tesirli ilaçlardan oluşuyor. Nikbitkiin yerine koyma rehabilitasyonu bedenin lüzum dinlediği günlük nikbitkiin dozunu 24 saatte sabit biçimde salacak yama stilinde nikbitkiin bantlar veya sakızlar kullanarak yoksunluk tesirlerinin eksiltilmesi amaçlanıyor. Santral asap sistemi üzerine tesirli ilaçlar ise beyindeki farklı tipteki reseptörlere bağlanarak sigara içme gereksinimi eksiltiliyor” açıklamasında bulundu. 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.