Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker Hastalığından Korunabilirsiniz

07.04.2021
17
Şeker Hastalığından Korunabilirsiniz

Şeker hastalığı günümüzün en yaygın hastalıkları arasında yer alıyor. Kendinize iyi bakarsanız bu hastalıktan korunmak olası.

Kalp krizi, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığa sebep olan şeker hastalığından korunmak olası. Şeker hastalığı, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kalp krizi, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği bunlardan yalnızca birkaçı. Son yarıyılın en yaygın hastalıklarından bkocaman olan şekerden korunmak peki olası mı?

 OSM Ortadoğu Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Acemi, bu mevzu hakkında ehemmiyetli balakalar verdi. Şeker hastalığının uzuvları bozduğunu kaydolan Acemi, “Ulus arasında şeker hastalığı olarak bilinen ‘diabetes mellitus”, pankreastan salgılanan ve kan da şeker seviyesini tertip eden insülin isimli hormonun hiç yapılamaması veya kullanılamaması neticeyi büyüyen bir hastalıktır.

Bu hastalıkta kanda şeker seviyesi yükselmekte ve neticede birçok uzuvda bozulmalar oluşmakta; şayet yapılan rehabilitasyon ve tekliflere uyulmaz ise vefatla sonuçlanmaktadır. Şeker hastalığında kalp krizi, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, felçler, âmâlık ve daha birçok hastalık büyümektedir dedi.

Korunmak Olası

 Şeker hastalığından korunabilmek için neler yapılması gerektiğini sıralayan Acemi, “Günümüz hayatının getirdiği stresten olası olduğu kadar etkilenmemeye çalışmak. Burada herkes kendi ruhsal yapısını iyi tanımak ve buna göre tedbirini geliştirmek zorundadır. İdeal kiloya gelmek ve kiloluluktan sakınmak.

Sigara, içki ve makûs alışkanlıklardan uzak durmak. Balanslı ve natürel beslenmek. Yapay kimyevi madde katkılı gıdalardan uzak durmak. özellikle ulus arasında abur cubur denilen hazır yiyeceklerden Kumpaslı yatmak. Kumpaslı spor yapmak özelikle tabiatta yürüyüşler Kendi merak ve yapısına uygun hobi stilinde uğraşlarla ilgilenmek” diye konuştu.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.