Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara Kadınlarda Sivilceye Neden Oluyor

16.04.2021
23
Sigara Kadınlarda Sivilceye Neden Oluyor

İtalya da yapılan bir araştırmada, sigara tiryakisi kadınların suratlarının, sigara içmeyenlere göre daha fazla sivilceli ve iltihaplı sivilceli olabileceği belirlendi.

Bin kadın üzerinde yapılan ve British Journal of Dermatology mecmuasında da yayımlanan araştırmada, sigara içenlerin yüzde 42,2 sinde, gözeneklerin tıkanmasıyla oluşan ve enflamatuvar olmayan büyük beyaz başlı iltihaplı sivilce NIA ve kistcikler bulunduğu, sigara içmeyenlerde bunun görülme oranının yüzde 10 olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, sigara ile sivilceler arasındaki irtibatın azıcık münakaşalı olabileceğini ve başka etmenlerin de bunda rol oynayabileceğini kabul ederken, belirtilerinin, enflamatuvar olmayan iltihaplı sivilcenin NIA, sigara kullanımı ile irtibatlı cilt hastalıkları arasında yeni bir unsur olarak görüldüğünü ve tiryakinin iltihaplı sivilceli suratı olarak adlandırıldığını belirttiler.

Araştırmanın, bu sualin daha çok kadınlar arasında görülmesinden dolayı kadınlar üzerinde yapıldığını belirten dermatologlar, kobaylar arasındaki sigara tiryakisinin yüzde 30 un altında olduğunu belirttiler.

Araştırmacılar, sigara tiryakisi kobaylar arasında ergenlik çağında iltihaplı sivilceden şikayet edenlerin, sigara içmediği halde gençliğinde sivilceli olanlardan 4 kat fazla bu meseleyi yaşadıklarını kaydoldular.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.