Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara Bel Sızısı Sebebi

26.04.2021
18
Sigara Bel Sızısı Sebebi

İnsan sıhhatine rakamsız hasarı olan sigaranın, özellikle gençlerde bel sızısına da neden olabileceği belirtildi.

İtalyan Il Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, 40 sene içinde beynelmilel mecmualarda yayımlanan takribî 80 araştırmayı yine gözden geçiren Finlandiya Mesleksel Sağlık Enstitüsünde görev yapan bilim adamları, bunların arasından sigara ve bel sızısıyla ilişkili olan ve farklı yaş gruplarından takribî 300 bin şahsın katıldığı 40 araştırmayı seçtiler.

Bu araştırmaların neticelerini yine tahlil eden bilim adamları, sigara tiryakilerinin bel sızısı sürükleme ihtimalinin eline hiç sigara almamış bireylere kıyasla takribî yüzde 30 daha fazla olduğunu belirttiler.

Bel sızısının özellikle sigara içen gençlerde daha sık görüldüğüne işaret eden bilim adamları, bunun sebebinin henüz bütün olarak öğrenilmediğini, ancak nikbitkiinin damar büzülmesine neden olan tesirlerinin bu neticede tesirli olduğuna inandıklarını söylediler.

Araştırmanın yazarlarından Rahman Shiri, nikbitkiin sebebiyle hücrelerin gerektiği gibi hava alamadığını, bu sebeple de daha kolay iltihaplandığını ve acıya neden olduğunu belirterek, sigara içmenin aynı zamanda kemik erimesini de çoğaldırdığını kaydoldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.