Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara Beyin Hücrelerini öldürüyor

27.04.2021
17
Sigara Beyin Hücrelerini öldürüyor

Sigaranın beyin hücrelerini öldürdüğünün ilk biyolojik delili bulundu.

Bilim adamları, sigaranın beyin hücrelerini imha ettiğinin ve yeni hücrelerin üretilmesini durdurduğunun ilk doğrudan biyolojik kanıtını buldular.

Ulusal Sağlık ve Tıbbi Anraştırma Enstitüsü’nden İNSERM Fransız analistler Pier-Vincenzo Piazza ve Djoher Nora Abrous, fareler üzerindeki araştırmalarında, bir gruba düşük, bir gruba orta, bir gruba da yüksek ölçüde nikbitkiin verdiler. Dördüncü grup fareye ise hiç nikbitkiin verilmedi.

Farelere 42 gün süresince günde bir saat nikbitkiin verildi. Daha sonra öldürülen bu farelerin beyinleri incelendi. Orta ve yüksek dozda nikbitkiin alan farelerde, nikbitkiin almayanlara göre, yeni beyin hücresi yapımında yüzde 50 daha fazla kayıp olduğu görüldü. Bunun yanı gizeme nikbitkiin alanlarda beyin hücrelerinin vefat oranı çok daha yüksek bulundu.

Analistler, ayrıca nikbitkiin alan farelerin hepsinde PSA-NCAM prbitkieininde düşme tespit ettiler. Bu prbitkiein, beynin geçim sağlayabilme beceriyi ile bilme ve hafıza üzerinde ehemmiyetli rol oynuyor.

Journal of Neuroscience’da yayımlanan araştırmayı yapanlar, bunun sigaranın algı performansını artırabildiği istikametindeki eskiki araştırmaları çürüttüğünü belirttiler.

Bilim adamları, bu son araştırmanın sigarayı vazgeçmek için iyi bir neden olduğunu söylediler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.