Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara Doğacak Bebeğin Cinsiyetini Etkiliyor

24.05.2021
7
Sigara Doğacak Bebeğin Cinsiyetini Etkiliyor

Danimarkalı ve Japon bilim adamları, sigara içen çiftlerin kız doğurma ihtimalinin, içmeyenlere göre daha fazla olduğunu bildirdi.

Döllenme sırasında günde 20’den fazla sigara içen çiftlerin kız doğurma ihtimali yüzde 18 artıyor.

İngiltere’de yayımlanan tıp mecmuası Lancet’te yer alan araştırmaya toplam 11 bin 800 çocuk katıldı. Japon bilim adamı Misao Fukuda ve Kopenhag Üniversitesi’nde görevli Prof. Anne Grete Byskov’un yaptığı araştırma kapsamında, çocukların anne ve babalarının döllenmeden 3 ay evvelki yarıyıla kadar uzanan sigara alışkanlıkları incelendi. Neticelere göre, sigara kullanmayan çiftlerin erkek bebek sahibi olma ihtimali yüzde 20 oranını çoğalırken, her biri günde 20’den fazla sigara içen çiftlerin kız bebek sahibi olma ihtimali yüzde 18 oranında artıyor.

Byskov’un varsayımına göre, bebeğin erkek olmasına neden olan Y kromozomlu spermler, sigaradan kaynaklanan negatif tesirlere karşı duyarlı olduğu için yumurtaya ulaşamıyor ya da embriyon çok kısa müddet yaşıyor. Byskov, X kromozomu taşıyan spermlerin çok daha dayanaklı olduğunu söyledi. Bu arada İngiliz bilim adamları, araştırmanın neticelerini dikkat çekici olarak değerlendirirken, sigaranın tümüyle döllenme kaderini düşürdüğünü de anımsatarak, bebek sahibi olmaya çalışan çiftlerin kesinlikle sigarayı vazgeçmeleri gerektiğini belirtti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.