Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara İftarda da Öldürüyor

30.05.2021
16
Sigara İftarda da Öldürüyor

Ramazan ayında, iftar süreyi içilen sigara çok daha fazla tehlikeli!

Ramazan ayında iftar sonrası içilen sigaraın kalp-damar hastalıkları tehlikesini artırdığını belirten Kardiyolog Prof. Dr. Kaan Kulan, aktif olan tehlike etmenlerinin en başında sigara ve tütün kullanımının geldiğini söyledi.

“SİGARANIN BİRİ DE BİR BİNİ DE BİR”

Ramazan ayında iftar sonrası içilen sigaranın kalp damar hastalıkları tehlikesini artırdığına dikkati sürükleyen Kulan, “Cemiyette münakaşa mevzusudur ‘az sigara içen mi, yoksa çok sigara içen mi tehlikeli’ diye. Az sigara içen ile çok sigara içen arasında kalp-damar hastalıkları için bir fark yoktur reelinde. Kalp hastalığının büyümesinde sigaranın biri de bir, bini de bir. Ramazan ayı hariç. Bu yarıyılda içilen sigara daha fazla tehlike oluşturuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kulan, ramazanda oruç yakalayanların iftardan sonra hemen bir sigara içtiğini belirterek, “Bu bireylerde sigara içtikten sonra bedenlerinde çarpıntı hali başlar, ayakları ve elleri kesilir, baş dönmesi oluşur. Uzun vakit sonra içilen sigara tam bedenin müdafaa mekanizmalarının çalışmasına neden olur. Emin aralıklarla içilen sigaralarda bu gidişat minimaldir” diye konuştu.

“ANİ VEFATLARA DE NEDEN OLABİLİR”

Kulan, laflarını şöyle bitirdi: “Saatler sonra içilen bir tek dal sigara dahi damar duvarını hırpalayıcı hormonları salgılar, pik yaptırır, birden kana eriştirir, başlar kalp duvarını vurmaya. O damar duvarı vuruldukça tamlık bozulur. Kolesterolün geçmesi için bir zemin oluşur. Bir de susuzluk buna ilave edildiğinde tesir çok daha fazla oluyor. Ramazan ayında kardiyak vefatların çoğaldığına dair bir ekip çalışmalar var. Hastalığın aşamalarının çoğalmasını sağlayacağı gibi, ani vefatlara de neden olabilir.”

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.