Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara Ne Kadar Zaralıdır ?

20.04.2021
14
Sigara Ne Kadar Zaralıdır ?

Amerika Birleşik Devletleri De, vaktinden evvel vefat ve maluliyetin tek ve en büyük önlenebilir nedeni sigara içmektir. Amerikan Akciğer Derneği, sigara içiminin her sene, kokain, eroin, içki kullanımı,araba kazaları, adam öldürme ve intiharların toplu olarak öldürdüğünden daha fazla vefata yol açtığını bildirmektedir.

Her sene, takribî 400,000 civarında Amerikalı, sigaranın etkilerinden dolayı ölmektedir. Milyonlarca kişi de akciğer ve kalp hastalıklarıyla yaşamaktadır. Sigara içimi, akciğer illet hastalıki ve kronik tıkayıcı akciğer hastalığına bağlı ölümlerin büyük bir çoğunluğunun nedenidir Bakınız Amfizem, bkz. Kronik Bronşit.

Senelerce, akciğer illet hastalıki, erkeklerde illet hastalıkden vefatın bir numaralı nedeni olmuştur. Akciğer illet hastalıki, bayanlarda da meme illet hastalıkini geçerek en başta gelen öldürücü illet hastalık gidişatına gelmiştir.

Sigara içimi, kalp ve etrafsal kan damarlarını etkileyen aterosklerozun gelişimine katkıda bulunur bakınız, Ateroskleroz: Nedir?. Sigara içmek, aynı zamanda diğer hastalıklar ve illet hastalık türlerinin gırtlak, ağız boşluğu, yemek borusu, mesane, böbrek, pankreas, mide ve rahim illet hastalıki gibi nedeni olduğu ya da bunlarla ilişkili olduğu belirtilmiştir.

Genel Sağlık Sorunları

Sigara dumanı, aralarında DDT, arsenik ve formaldehid olarak bilinen zehirlerin az miktarları da dahil olmak üzere 4000 civarında kimyasal madde içermektedir. Sigara dumamndaki karbonmonoksit, alyuvarlarmızdaki oksijeni uzaklaştırarak dokularınızı oksijensiz bırakır.

Ağız, boğaz ve gırtlaktaki duyarlı dokular, sürekli sigara dumanına maruz kalırlar. Tütün dumanının illet hastalıke neden olan casusları, ağız, boğaz ve gırtlak illet hastalıklerinin çoğunda doğrudan mesuldürler. Ağız illet hastalıki olan bir kişi genellikle, 50 yaşın üzerinde, hayatı süresince sigara tiryakisi olan bir kişidir. Pipo ve puro içenler de aynı oranda ağız ve gırtlak illet hastalıki riski taşırlar. Tütün çiğnemek ise gerçek olarak dudak ve ağız illet hastalıkiyle ilişkilidir.

Duman ağzınızdan geçtikten sonra, akciğerleriniz, içinize çektiğiniz bileşenlerin % 70-90 mı alıkoyan Sigaradan birkaç soluk sürüklemek, bronşlardaki titrek tüylerin etkisini eksiltir. Bunlar, akciğerlerinizden yabancı parçacıkları atmak için bir süpürge gibi çalışırlar. Sadece tek bir sigara içmek bile, titrek tüylerin süpürme hareketini yavaşlatır. Düzenli sigara içimi ise, akciğerlerinizi sigara dumanından gelen milyarlarca ufak parçacığa maruz vazgeçerek bu tüyleri tesirsiz hale getirir. Titrek tüylerin büyük miktarda etkisiz kalmasıyla, sigara dumanındaki katran birikmeye ve duyarlı akciğer dokularını yaralamaya başlar. Katran akciğerlerinizdeyken soğuduğunda, solunum yollarında kahverengi, yapışık bir katman oluşturur. Bu katman ise, illet hastalıke yol açan kimyasal maddeleri içerir bakınız Akciğer illet hastalıki.

Sigara içme ve akciğer illet hastalıki arasındaki ilişki çok sarihtir. Bu asrın başında, akciğer illet hastalıki görece daha azdı. Ancak, I. Dünya Savaşı ndan sonra erkekler arasında ve bundan 30 sene sonra bayanlar arasında sigara içmenin yaygınlaşmasıyla, akciğer illet hastalıki, illet hastalıkden vefatın en yaygın nedeni haline gelmiştir. Sigara içen bir kişinin akciğer illet hastalıkine tutulma riski, sigara içmeyen bir kişiye kıyasla takribî 10 defa fazladır. Başka bir grup olarak pipo ve puro içen kişilerde ise, muhtemelen dumanı içlerine çok çekmemelerinden dolayı akciğer ve safra kesesi illet hastalıki gelişme riski daha azdır.

Yayınlanan çeşitli çalışmalar ve raporlar, sigara içiminin, kronik bronşit ve amfizem gibi kronik akciğer hastalıklarının başlıca nedeni olduğunu belgelemektedir. Akciğerlerinizdeki titrek tüyleri etkisiz kılmak ya da yok etmenin yanı gizeme, duman geri dönülemez bir biçimde, akciğerlerinizdeki ufak hava kesecikleri olan ve içinde karbondioksitin oksijenle yer değiştirdiği alveoilere hasar verir ya da yok eder. Bu hava kesecikleri önemli bir miktarda hasara uğradığında, bedeniniz, hayati uzuvlarınıza yeterli seviyede oksijen yollayamaz ve netice olarak ortaya çıkan kronik bronşit ya da amfizem öldürücü olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.