Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigara Ve Gençlik

27.04.2021
21
Sigara Ve Gençlik

Çoğu şahıs, sigara içmeye erken yaşlarda başlar. Misalin, 1935 doğumlu sigara tiryakileri arasında % 80 den aşırısı 21 yaşından evvel bunların yarısından çoğu ise 18 yaşından evvel sigara içmeye başlamıştır. Günümüzde her sene, bir milyon ortamında genç sigara içmeye başlamaktadır.

Bunların büyük bir çoğunluğu kızlardır. Sigara alışkanlığı 1960 ortalarından beri eksilirken, genç kızlar artan bir biçimde sigara içmektedirler. Bu grup, tütün sanayisinin reklamları için başlıca hedef olmaya devam etmektedirler.

Gençlik yarıyılında sigara içen bireylerin çoğunun anne ya da babası ya da her ikisinin birden sigara içtikleri belgelenmiştir. Bunun açıklaması şu olabilir: geçmiş jenerasyona kıyasla daha çok kadın sigara içtiğinden, bunların kızları da annelerinin sigara içme tutumunu taklit etmektedirler.

Gençlik yarıyılında sigara içilmesi, aynı zamanda yaşıtlarının baskısıyla da ilişkili gibi görünmektedir. 3000 orta mektep talebesi üzerinde yapılan araştırmada, kız ya da erkek talebenin sigara içmesinin temel sebebi sigara içen dostlara sahip olmaktı.

Gençler arasında eğitim, sigara içimine karşı faal bir mani oluşturmamaktadır. Yakın zamanda yapılan araştırmaya göre, her 10 gençderi dokuzu, sigaranın sağlıklarına hasarlı olduğuna inanıyor ve bunların % 85 i, 5 seneden fazla sigara içmeyi tasarlamadıklarını söylediler, esrarengizdir ki, sigaraya başlayan gençlerin çoğu, daha genç yaşlarda sigaraya şiddetle karşı olan bireyler olur.

İyi ya da makûs olsun misal vermek her zaman ikna edicidir: Gözle görünür sağlık meseleleri olmadan sigara içmeye devam eden ebeveynlerin çocukları genelde sigara içmeye meyillidirler. Gençlik çağındakilerin sigaraya müteveccih kaygıları ortadan kalkar ve çoğu genç yaşta sigaraya başlarlar.

Genç kadınların, sigara vazgeçme mevzusunda erkeklerden daha fazla eforluk sürükledikleri ortaya çıkmıştır. Bu genç kadınların fobilerinden biri, sigarayı vazgeçtikleri anda kilo almaya başlayabilecekleridir. Yeniden de, reeller, kilo almayla sigarayı vazgeçme arasında doğrudan bir irtibatı desteklememektedirler. Şayet sigarayı vazgeçerseniz, tat alma ve koku duyularınız yine daha öncekisi gibi güçlenir ve besinden daha fazla tat alırsınız. Yine kazanılan tat alma duyusunun baştan çıkarıcılığına karşı kendinizi gözeterek, kilo almayı önleyebilirsiniz. Yapılan bir çalışmada, sigarayı vazgeçen dört şahıstan birinin kilo verdiği anlaşılmıştır.

Genç insanlar da, sigara içmenin neden olduğu sağlık tehlikelerinin dışında değildirler. Akciğer illet hastalıki erken yaşta başlayabilir; kalp krizi ve felçlere neden olan ateroskleroz ise özellikle sigara içen bireylerde çok erken yaşlarda başlayabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.