Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigarayı Vazgeçmede Takviyeci Uygulamalar

20.04.2021
17
Sigarayı Vazgeçmede Takviyeci Uygulamalar

Tarih tanımlamak: Sigara vazgeçme tarihinin doğum günü gibi ehemmiyetli bir tarih olması, bunun duyuru edilmesi büyük verim sağlar.

Sigara içme alışkanlıkları: Vazgeçmeden evvel sigaranın içildiği vaziyetler ve saatlerin anekdbitki edilmesi gereklidir.

Sigarayı vazgeçme sebepleri: Bireylerin sigarayı vazgeçme sebepleri değişiklik gösterse de en öne çıkan iki neden sıhhatli yaşamak ve çocuklarına iyi misal olma isteğidir.

VAZGEÇME DÜZEYİNDE İŞE YARAYACAK 9 TEKLİF!

1- Sigara vazgeçildiğinde ilk günler çok ehemmiyetlidir. Şayet sigara bir doktorun süpervizörlüğünde vazgeçiliyorsa ilk iki hafta kumpaslı görüşme ve sonra 1, 3, 6 ve 12 aylarda görüşme yararlıdır.

2- Görüşmelerde sigarayı vazgeçmiş kalma gidişatı, mbitkiivasyonun aralıksızı, yine başlama relaps meyli değerlendirilir.

3- Sigaraya yine başlama meyilleri, sigara içmenin vazgeçildiği ilk haftalar içinde olmaktadır. Vazgeçen şahıs ilk iki hakimiyetine kadar sigara içmemişse vazgeçmiş kalma ihtimali yüksektir.

4- Ancak yine başlamalar zafersizlik olarak değerlendirilmemeli ve yine vazgeçme doğrultusunda şahıs mbitkiive edilmelidir.

5- Sigarayı eksilterek vazgeçenlerin yine başlama olasılığı bir anda keserek vazgeçenlere göre daha çoktur.

6- Sigara vazgeçildiğinde ilk günler 3-5 dakika süren sigara isteği dalgaları sıklıkla gelecektir. Bu dalgaların bireyin sigara içme alışkanlıklarına göre, evvelden de farkedilebilecek zaman ve gidişatlarda gelmesi, vazgeçme açısından basitlik sağlar. Sigaranın hasarlarına yoğunlaşarak veya bir dostu ile sohbet ederek bu dalgayı atlatabilir.

7- Aynı zamanda sigarayı vazgeçen şahıs için el alışkanlığının yerini alacak başka el ve ağız alışkanlıkları oluşturulur. İlk günler sigara içilen sosyal civarlardan uzak kalarak 3-5 dakikalık dalgaların gelme sıklığının eksiltilmesine çalışılır.

8- Bol akışkan besin ve meyve harcanarak hemen ağız alışkanlıkları değiştirilir hem de sıhhatli beslenilerek kilo alınmasının önüne geçilir.

9- Egzersize başlamak sigara vazgeçme sırasında görülen fazla yemenin getireceği fazla kilolar ve mbitkiivasyon açısından yararlıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.