Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Arı Zehiri

04.05.2021
20
Arı Zehiri

Yumurtadan yeni çıkmış arının zehiri olmadığı gibi, çiçektozu verilmeden gelişen arının da zehiri yoktur. Misalin arıbeyi. Zehir bezesi arının hayatının 2. gününden başlayarak zehir salgılamaya başlar. Zehir kesesinde zehirin en çok akışkan olarak yakl. 3 mgr bir araya geldiği yarıyıl, hayatının 15. ile 20. günleri arasındadır.

Kokusu tadı: Besbelli, acı ve çok ekşidir.

Yan tesirleri: Rakamları çok az olmakla beraber birtakım insan arı sokmasına karşı duyarlıdır. Bir arı sokması kurdeşene, ürtikere seyrek olarak kollapsa da neden olabilir. Arının soktuğu kimsenin suratı beyazlaşmaya, nabzı yükselmeye başladığında şipşak doktora baş vurmak zorunludur. Fazla alerji gösterenler rehabilitasyon yolu ile arı sokmasına karşı bağdaşıklık kazanabilir.

Özellikle arı zehiri ile romatizmanın rehabilitasyon edilebileceğini Mısırlılar da öğrenmekteydiler. Rehabilitasyon, ağrıyan yer arıya sokturularak yapılırdı. Günümüzde zehir özel usulle bir araya gelip kurutularak müddetsiz saklanabilmektedir. Yapılan araştırmalar arı zehirinin kortizon salgısını çoğaldırdığını göstermiştir. Günümüzde arı zehiriyle romatizma, artritis eklem romatizması, atardamar hastalıkları, ten, damar hastalıkları, eklem iltihaplanmaları, hematom kanamalar, nöroloji asap irinleri sebebi dinlenen sızılar, siyatik, alerji, saman nezlesi rehabilitasyon edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.