Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Avokado

25.05.2021
23
Avokado

Avokado, kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz, kocaman çekirdekli bir meyvedir. Avokadonun anavatanı Meksika ve Guetamala olmakla beraber günümüzde ülkemizin güney sahillerinde de üretiliyor.

Avokado, bütün olgunluğa bir araya geldikten sonra ulaşır. Lezzetini kavramak için olgunlaşmasını beklemek gerekiyor. Bunun için hemen harcamak üzere satın alıyorsanız, öğrenilenin aksine yumuşak olanı seçmeniz daha iyi. Seçerken aynı zamanda teninin parlak ve kaygan olmasına, salladığınızda çekirdeğin sesinin gelmesine dikkat edin. Ama şayet birkaç gün sonra harcayacaksanız, sert olanı seçim etkeniz daha iyi olacaktır. Gazete kağıdına sarılan avokadolar birkaç gün içinde yenecek olgunluğa erişirler. Avokadoyu oda ısısında bekletmek gerekir. Buzdolabına koymanız, soğuktan hiç beğenmeyen bu meyvelere iyi gelmez. Meyve olmasına karşın, daha çok sebze gibi kullanılır. Limon suyu ile iyi geçim sağlar. Baharatla pişirilen yemeklerle, acılı soslarla kullanılabilir. Giriş yemekleri ve salatalarda da bolca kullanılan avokado, nötr tadıyla çok değişik yerlerde karşımıza çıkar. Bir omletin içine, çorbalara, peynirli makarna soslarına katılabildiği gibi, tatlı olarak hazırlanan, çilekli puding ve sorbelerde de kullanılabilir.

100 gramında takribî olarak 180 kalori vardır. Aynı zamanda öteki meyvelere oranla yüksek pbitkiasyum ve C vitamini kapsar. Bu kalori kıymetini ise dokusunda yüksek oranada yağ olmasına borçludur.

Avokado ancak yumuşadıktan sonra yenilebilir. Sert iken acıdır. Yumuşayan Avokado’nun kabuğu ince biçimde atanır. El veya bıçak ile atanabilir.

Avokado nasıl yenir ?

1. Meyva uzunlamasına ortadan kesilir. Ortadaki kocaman çekirdek çıkarılır. Meyva ince ince cips gibi doğranır veya ezilir. Tuz, kırmızı veya karabiber ekilir. Limon bunalır karıştırılır. Tutkuya göre azıcık taze veya kuru soğan kıyılarak ilave edilir. Maydanoz ve domates ilave edilebilir. Salata gibi yenir, yağ istemez.

2.Atanmış ve ezilmiş avakado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir.

3. Omlet yapılır. Peynir yerine avokado konur.

4. Mantar sbitkie gibi sbitkie yapılabilir.

5. Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Bu takdirde tuz, limon, biber ilave edilmez.

Bazı öneriler

1. Avokadoları atadıktan sonra kararmamaları için limonlu suda bekletin.

2. Mutlağalar için, avokadoları dilimlemek yerine bir kaşıkla oval parçalar çıkardıktan sonra üzerlerine limon sıkarak servis yapabilirsiniz.

3. İvedi sos hazırlamak için, atanmış avokadoyu püre haline getirin. İçine 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan, 1 limonun suyu, 4-5 damla acısso, tuz ve karabiber ilave ettikten sonra karıştırın. Havuç, salatalık ve kerevizle servis yapın.

4. Avokado tavuğa çok yakışır. Taze bir pidenin veya sandviçin içine haşlanmış tavuk, ince dilimlenmiş avokado, salata yaprakları, domates dilimleri ve taze soğan koyun. Arasına mayonez dolaştırın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.