Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Brokoli

27.10.2021
16
Brokoli

illet hastalıkden, kemik erimesine kadar bir çok hastalığa iyi gelen brokolinin orijini Roma İmparatorluğu na kadar uzanıyor. Avrupa ve Amerika da bolca harcanan bu mucize sebze, ülkemizde son senelerde tanınmaya başladı.

Brokoliyi son birkaç yıldır yakından tanımaya başladık. Orijini Roma İmparatorluğu na uzanan ve Akdeniz mutfağında ehemmiyetli bir yere sahip olan brokoli, son günlerde “mucize sebze” olarak anılmaya başlandı. Zira verimleri saymakla bitmiyor. Mineral ve demir beceriksizliğini gideren brokoli, sanki bir vitamin ambarı. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve çok ölçüde kalsiyum kapsadığı için kemik erimesine karşı güçlü bir silah. Brokoli, özellikle Amerika ve Avrupa da en çok harcanan sebzeler arasında, demir, selen, bakır ve pbitkiasyum kaynağı, kapsadığı flavonoidler bakımından bağışıklık sistemimizi de kuvvetlendiriyor. Antibiybitkiik özelliğine de sahip olan brokoli, bu doğrultusuyla prostat enfeksiyonuna karşı çok etkili.

Her Tasaya Deva

Brokolinin verimli olduğu alanlar bir hayli geniş. Meme, prostat, bağırsak, akciğer ve idrar kesesi illet hastalıklerine ve kalp dolaşım hastalıklarına karşı güçlü bir gözetici olduğu öğrenilen brokolinin içindeki bazı maddeler, Amerika da zenginleştirilerek ilaç maddesi haline getirildi. Bugün bu ilaçlar illet hastalık rehabilitasyonunda da kullanılıyor. Ayrıca brokoli, içindeki nebatsal hormonlar indol ve indol türevleri sayesinde bedenimizdeki hormon balansını ayarlayıcı bir özelliğe de sahip. Yeniden Amerika da bazı muayenehaneler, menopoz donemdeki bayanlarda östrojen hormonunun kumpaslı çalışması için brokolideki nebatsal hormonlardan faydalanıyorlar. Brokoli, aynı zamanda bir antioksidan. Başka Bir Deyişle hücre çeperlerine ve hücre Deoksirübo Nükleik Asit dene hasar veren özgür radikalleri hasarsız hale getiriyor.

En Çok İncelenen Sebze

Bugün dünyada, üzerinde, en çok araştırma yapılan sebzeler arasında beyaz lahana, turp, domates, brokoli ve havuç en ön sırada. Brokolinin lifli yapısı, bağırsaklarda oluşan zehirli maddelerin atılmasında ve alınmış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynuyor. Brokolinin bu lifli yapışı, sindirim sisteminin kumpaslı bir biçimde çalışmasını sağlayarak kumpaslı olarak dışarı çıkmayı sağlıyor. Başka Bir Deyişle brokoli aynı zamanda kabızlığı önleyici özelliği olan bir sebze.

Brokoli Perhizi

Kahvaltı: Tost 2 dilim kepekli ekmek ve 2 dilim yağsız peynirle hazırlanacak 250 mi. greyfurt suyu.

Öğlene Doğru: 4 adet bisküvi, 1 fincan yeşil çay.

Öğlen : Hindili brokoli salatası Az suyla haşlanmış brokoliler, yağsız tavada ya da ızgarada pişirilmiş hindi dilimleriyle çukur bir kapta az tuz, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı konserve mısır taneleri ve 1 tatlı kaşığı limon suyu da ilave edilerek harmanlanacak, bir kutu rastgele bir perhiz meşrubat ya da bir şişe soda 1 salkım üzüm.

Akşama Doğru : 1 kase brokoli çorbası, 1 dilim kıtır ekmek

Akşam: Bir büyük porsiyon fırında brokoli az suyla haşlandıktan sonra fırın tepsisine yerleştirilen brokolilerin üzerine rendelenmiş parmesan peyniri serpiştirilerek fırınlanacak, bir porsiyon tavuk şiş, 1 dilim kepek ekmek, 1 adet yeşil elma.

Uyumadan 1 -2 Saat Evvel : 1 kadeh light süt.

Acıktkça : Soda, kahve ya da çay şekersiz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.