Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çay kalp sıhhati için yararlı

23.04.2021
17
Çay kalp sıhhati için yararlı

İki değişik ülkede reelleştirilen iki çalışma çayın kalp krizini önlemede son derece yararlı olduğunu ve kalp krizi geçirenlerde de gözetici tesir gösterdiğini ortaya koydu.

Kalp krizinden sonra üç buçuk sene kollanan orta derecede haftada 14 kadeh çay harcayan kobaylarda, çay içmeyen kobaylara göre vefat tehlikesinin yüzde 28 oranında eksildiği tanımlandı. Fazla ölçüde haftada 14 kadehten fazla çay harcayan kobaylarda ise bu oran yüzde 44 olarak tespit edildi. Uzmanlar, siyah çayın kalp hastalarında damarların hafiflemesini sağladığını ve kanda pıhtı oluşmasını önlediğini belirtti.

Mevzuyla alakalı araştırma, 1900 kobay üzerinde Beth Israel Tıp Merkezi nde yapıldı. Kalp hastalıkları tehlikesini eksiltebildiği belirtilen antiillet hastalıkojen falavonoids maddesi, siyah çayın yanı gizeme yeşil çay, elma, soğan ve borklide de bol ölçüde bulunuyor. Flavonoids maddesinin, LDL kolesterolünün okside olmasını önlediği de vurgulandı.

Amerikan Harvard Ünversitesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Kenneth Mukamal, özellikle yeşil ve siyah çayın aromasında kalp hastalıklarını önleyici zengin antioksidanların bulunduğunu söyledi.

Mukamal, kalp kirizi geçiren bin 900 hasta üzerinde 1 sene süren araştırmalarında, haftada vasati iki fincan çay içenlerde, içmeyenlere oranla ikinci bir kalp krizi tehlikesinin yüzde 28 daha az olduğunu tespit ettiklerini kaydoldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.