Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

DOMATES DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNLÜYOR

09.11.2021
20
DOMATES DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNLÜYOR

Daha evvel illet hastalıke karşı tesirli olduğu tanımlanan domatesin bir yararlarına bir yenisi ilave edildi. Bilimadamları domatesin kanı daha sıvı hale getirerek damar tıkanıklığı ve daralmasını yasakladığını açıkladı. Domates suyu da eş bir tesir yaratıyor.

Bedende bir yara açıldığı zaman kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını yasaklayan kan pıhtısı hücreleri çok yoğun olduğu zaman damar tıkanıklığı ve daralmasına neden olabiliyor.

Bazı bireylerde de pıhtılaşmayı sağlayan ‘Platelet’ maddesi çok yoğun olarak bulunuyor, bu da damardaki kan akışını giderek zayıflatıyor ve zamanla damar tıkanıklığına neden oluyor. Yapılan araştırmalar domateste bulunan bir maddenin pıhtı hücrelerinin neden olduğu kan yoğunluğunu eksilttiğini ve kanı daha sıvı hale getirdiğini gösterdi.

SUYU DA YARARLI

Sonuçları İngiliz Platelet mecmuasında yayınlanan araştırmaya göre; domatesin çekirdeğinin etrafındaki sarı akışkan işte bu tesiri yaratıyor. Başka Bir Deyişle domates yemek ve domates suyu içmek yararlı. Üstelik domatesin kanı sıvı hale getiren ilaçlar gibi yan tesirleri de yok.

BOL BOL DOMATES YİYİN

Uzmanlar sigara içenlere, doğum hakimiyet hapı kullanan bayanlara, uzun yolculuklar yapanlara, tam gün bitkiurarak çalışanlara kanı sıvı hale getirmek için bol bol domates yemesini nasihat ediyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.