Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

ELMA YE, SAĞLIKLI KAL

25.04.2021
10
ELMA YE, SAĞLIKLI KAL

Günde üç elma yemek, kalp krizini büyük miktarda önlüyor. Bilimsel araştırmalar günde en az 10 gram lif kapsayan yiyecekler harcayarak kalp krizi tehlikesinin yüzde 14 eksiltilebileceğini ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa da 330 binden fazla birey üzerinde hakikatleştirilen 10 ayrı araştırmanın neticelerini bir araya getirerek değerlendiren bir rapora göre, günde en az 10 gram lif kapsayan yiyecekler yiyerek, kalp krizi tehlikeyi yüzde 14, kalp ve damar rahatsızlıklarından can verme tehlikeyi ise yüzde 27 oranında eksiltilebiliyor. Raporda, üzerinde araştırma yapılan bireylerin 5 bin 249 unun kalplerinden mesele yaşadıkları, bunlardan 2 bin 11 inin, hastalık teşhisi konulduktan 6 ile 10 sene sonra kalp damar rahatsızlarından yaşamını kaybettikleri belirtildi.

Sebze yerine meyve ve hububat Raporu yayımlayan Amerika Birleşik Devletleri deki Minnesbitkia Üniversitesi nde görevli bilim adamı Mark Pereira, lifli sebze harcamaktansa, lifi bol meyve ve hububat harcamanın daha faydalı olduğunu söyledi. Pereira, genelde yüksek oranda karbonhidrat kapsayan sebzelerin pişirilirken harekâtlara tabi yakalandıklarına, ayrıca diyabete, kalp ve damar rahatsızlıklarına davetiye çıkarabilecek kadar yüksek oranda şeker kapsadıklarına dikkat çekti.

Ayrıca raporda, sindirim sistemi için de verimleri öğrenilen lifli besinlerin tansiyon ile kolesterol düşürücü tesiri olduğu ve diyabet hastalığı büyümesine karşı insülin duyarlılığını artırdıkları da vurgulandı.

Orta boy bir elma vasati 3 gram, bir sap brokoli 2.7 gram ve bir dilim buğday ekmeği ise 1.5 gram lif içeriyor.

Rapor Archives of Internal Medicine mecmuasının 2004 Şubat rakamında 164 4:370-6 yayınlandı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.