Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Enfeksiyondan Uzak Bir Tatil İçin Bunlar Koşul!

05.04.2021
22
Enfeksiyondan Uzak Bir Tatil İçin Bunlar Koşul!

Enfeksiyondan uzak bir tatil için bunlar koşul! Yaz döneminde hava sıcaklığı ve fazla nem suratından bazı sağlık problemleri görülebiliyor. Özellikle yaz aylarının son günlerinde tatil tasarıları yapan şahısların oldukça dikkatli olması gerekiyor.

Pak olmayan deniz ve havuz kullanımı suratından ciddi sağlık problemleri yaşanabiliyor. Bu vaziyetten de en çok bayanlar etkilenebiliyor. Bu nedenle ortak kullanılan havuzlarda, soğukkanlı ve lekeli sularda asla yüzülmemesi gerekiyor. Aksi takdirde enfeksiyon hastalıklarına tutulma tehlikeyi çoğalabiliyor.

Ortak kullanım alanları enfeksiyona yol açabilir

Havuz ve deniz gibi bir hayli şahsın ortak kullandığı alanlar, pak yakalanmadığı takdirde sağlık problemine yol açabilir. İnsan bedeninden çıkan ter, tükürük, idrar, dışkı gibi bir ekip maddeler veya artıklar suyun kirlenmesine neden olan faktörlerdir.Bir Hayli mikroorganizma da lekeliliği oluşturur. Suya karışan mikroplar beden ile temas ettiğinde ise enfeksiyonlara neden olabilir.

En sık görülen sistit

Bağışıklık sisteminin korunmasız kaldığı gidişatlarda kollanır. Özellikle stres, makûs beslenmek, beden hijyenine dikkat etmemek, pak olmayan deniz ve havuzlarda yüzmek sistite tutulma tehlikesini artırır.

Mikropların idrar yoluna girmesiyle iltihaplanma oluşur ve mikroplar mesaneye dağılarak yerleşebilir. Başlıca bulguları; idrar sırasında ağrı-yanma, sık idrara çıkma, kesik idrar yapma, karın-kasık ağrısı, kramp, bulantı-kusma ve ateştir. Sistit hastalığı antibiybitkiik ile rehabilitasyon edilir. Kronik enfeksiyonlarda rehabilitasyon uzayabileceğinden uzman hekim tarafından lüzumlu rehabilitasyon programı düzenlenmelidir.

Vücudunuz nemli kalmasın

Genital bölgenin sıcaklık yükselmesine bağlı nemli kalması neticeyi genital enfeksiyonları özelikle de mantar enfeksiyonlarında çoğalış olur. Genital bölgedeki florada oluşan balanssızlık mikroorganizmaların artmasını tetikler.

Ayrıca sentetik çamaşırlar, sıkı ve dar elbiseler de enfeksiyon riskini çoğaldırır. Havuzdaki klorların, vagen florasında balanssızlık yapması neticeyi enfeksiyonlar daha sık kollanır. Yanma, kaşıntı, akıntı, kızarıklık bazen de şişlik en keskin bulgularıdır. Rehabilitasyon ise enfeksiyonun etmenine müteveccih spesifik olarak uygulanır.

Enfeksiyonlardan uzak bir tatil için…

Bayanların enfeksiyonlardan uzak rahat bir tatil geçirmeleri için; iyi beslenmeleri, bol akışkan-su harcamaları, ıslak kıyafet veya mayo/bikiniyi uzun vakit üzerlerinde bekletmemeleri, kullanılan iç çamaşırlarının da pamuklu olmasına özen gösterilmeli ve şahsi hijyene dikkat edilmelidir.

 

Tatil sırasında genital bölge enfeksiyonuna tutulan bayanların pakliğinden emin olmadıkları havuzdan uzak durmaları verimli olur. Ancak denize girmeye devam edebilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.