Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

FOLİK ASİT NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?

26.04.2021
15
FOLİK ASİT NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?

Folik asit, B9 vitamini olarak da bilinen suda çözünür bir vitamin olan sentetik bir folat biçimidir. Bu asit yiyeceklerde natürel olarak oluşmaz, ancak genellikle ekmek ve hububatlar gibi arıtılmış hububatlara ilave edilir ve ayrıca vitamin ve mineral besin yardımlarında bulunur.

Folat, natürel folattan değişik olduğu için beden kullanmadan evvel faal B9 vitamini formuna dönüştürülmesi gerekir. Bu operasyon, her bkocaman birkaç enzim gerektiren dört safhada reelleşir. Bu enzimlerden bkocaman MTHFR metilenetetrahidrofolat redüktaz enzimdir. Bazı insanlar, MTHFR’nin aktifliğini eksilten genetik değişinimlere sahiptir ve bu da kanda folat birikmesine yol açabilir. Kandaki folat birikimi, bozulmuş bağışıklık işlevi, eksilmiş beyin işlevi ve illet hastalık hücrelerinin süratli büyümesi dahil olmak üzere negatif sağlık tesirleriyle ilişkilendirilmiştir. Böylelikle folik asidin faal forma dönüşme oranı genetik olarak belirlenir ve herkes için bireyseldir.

Folat Açısından Zengin Besinler

Folik asit, çağdaş beslenme araştırmalarında en çok tartışılan mevzulardan bkocamandır. B9 vitamininin natürel formu folattır. Folat açısından zengin besinler arasında şunları sayabiliriz;

Baklagiller

Kuşkonmaz

Enginar

Yumurta

Yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, roka, lahana

Pancar

Turunçgiller

Brüksel lahanası

Brokoli

Fındık

Dana karaciğeri

Buğday tohumu

Papaya

Muz

Avokado

Bununla birlikte araştırmalar, çoğu insanın harcadığı yiyeceklerde gereksinimlerini karşılayacak kadar folat almadığını gösteriyor. Bu sebeple birçok ülke beyaz unlar, ekmekler ve hububatlar gibi arıtılmış hububatları folatla destek ederek yurttaşlarının lüzumu olan folatı almasına takviyeci olmaktadır.

Yetişkinler için B9 vitamini için belirtilen fizyolojik gereksinim günde 400 mcg’dir. Hamile bayanların günde 600 mcg’ye lüzumu vardır, çocuklar için günde 50-400 mcg ortamıdır. Genel olarak izin verilen üst tüketim seviyesi günde 1000 mcg’dir.

Yeterli B9 vitamini seviyeleri, öncelikle nöral tüp hatalarının önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Gebeliğin ilk haftalarında düşük folat seviyeleri beyin, omurilik ve omurgada malformasyonlara yol açar. Bayanların % 90 kadarı yeterli B9 vitamini almadığından, faize çağındaki tüm bayanların günde en az 400 mcg ek folat almaları önerilir. Hamile bayanlara müteveccih pek çok besin dayanağı folik asit kapsar, ancak beden bu faal B9 vitamini formunu ek mutasyonlar olmadan kullanabildiğinden, metilfolat kapsayan özel yiyecek dayanakları kullanmak daha iyidir.

Yüksek Ölçüde Folat Alımı

Yüksek ölçüde folat alımının meme, bağırsak, akciğer ve pankreas illet hastalıkleri dahil olmak üzere muhtelif illet hastalıklere karşı gözettiği bilinmektedir. Bu büyük ihtimalle folatın gen ekspresyonundaki rolünden kaynaklanmaktadır. Bazı analistler, düşük folat seviyelerinin anormal hücre büyümesi tehlikesini artırabileceğine inanıyor.

Düşük folat seviyeleri ayrıca tereddüt ve basitçe kırılabilen Deoksirübo Nükleik Asit yaradılışına katkıda bulunur ve bu da illet hastalık tehlikesini artırabilir. Bununla birlikte, halihazırda illet hastalıki olan şahıslar için, yüksek folat alımının ancak besinlerden değil besin dayanakları biçiminde belirli ur cinslerinin büyümesini teşvik edebileceğine dair bazı deliller vardır.

Yeterli folat seviyeleri, kalp hastalığına bağlı olan homosistein seviyelerini düşürmeye takviyeci olur. 

Folat homosisteini, metiyonine dönüştürmeye takviyeci olur. Folat yetersiz olduğunda homosistein seviyeleri yükselir. Bu kapsamda yapılan çalışmalar, günlük folat alımının homosistein seviyelerini % 25 oranında düşürebildiğini göstermiştir.

Bununla birlikte, cerahatli bağırsak hastalığı, sigara içenler ve içki bağımlıları olan şahıslarda folat noksanlığı olabilir.

Folat Beceriksizliğinin Belirtileri Ve Semptomları

Artan kan homosistein seviyeleri

Megaloblastik kansızlık genişlemiş alyuvarlı kansızlık

Yorgunluk

Halsizlik

Sinirlilik

Nefes darlığı

Megaloblastik kansızlığın hem folat beceriksizliğinin bir işareti hem de B12 vitamini beceriksizliğinin bir işareti olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu vaziyette folik asit almak, B12 vitamini yetersizliğini düzenlemeden kansızlığı iyileştirebilir ve bu da nöropatilere yol açabilir.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.