Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ginsengin bereketleri

02.11.2021
18
Ginsengin bereketleri

Panax Ginseng Uzakdoğu ülkelerinde binlerce yıldır kullanılmakta olan geleneksel şifalı nebatlar içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında sırlı bir nebat olarak büyük bir şan ve şana sahiptir. M.S. 1. asra ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni kuvvetlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı nebat olarak belirlenmekte ve kumpaslı kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir.

Çin kaynakları; Panax Ginseng’in kalp, akciğer, sindirim sistemi uzuvları, ve böbrekler üzerinde oldukça tesirli bir tonik tesirsine sahip olduğunu yazmaktadır, aynı zamanda ruhsal kumpası sağlayıcı, zihni açıcı, kavrayış marifetini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı nebat olarak da belirtilmekte, ancak günümüzde ginseng cinsel sorunlara çözüm emeliyle yoğun arz görmektedir.

Günümüzde, Korean Ginseng Panax Ginseng sadece Uzakdoğu ülkelerinde değil, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ginseng ismiyle satılan ve Panax Ginseng nebatsinin uzak veya yakın akrabaları olan başka nebat cinsleri de vardır Amerikan ginsengi, Tienchi ginseng, Sibirya ginsengi gibi. Ancak hem geleneksel kullanımla hem de bilimsel araştırmalarla faalliği ispatlanmış olan ve en yaygın olarak kullanılan cins Kore Ginsengi başka bir deyişle Panax Ginseng dir. Panax Ginseng, öbür ginsenglerden özellikle değişiktir. Panax Ginseng’in yapımı 6 sene sürmekte ve öbür ginsengler 8-9 çeşit bereketli madde kapsarken, Panax Ginseng 22 çeşit bereketli madde Ginsenosid kapsamaktadır. Aynı zamanda Panax Ginseng, ihtiyarlama tesirlerini geciktirici antioksidan maddeler ve öbür rastgele bir ginseng cinsinde bulunmayan insülin eşi maddeler de kapsamaktadır.

Son yirmi senede bilimadamlarınca Panax Ginseng’in insan bedeni üzerindeki tesirleriyle alakalı araştırmalar, onun beden üzerinde bir kaç farklı biçimde tesir yaptığını bilimsel olarak ortaya koymuştur. Yapılan bu araştırmalara göre Panax Ginseng; karaciğeri, içki tüketiminin, toksik ve muhtelif hastalıkların tesirsinden gözetmektedir. Deney ve araştırmalar; Panax Ginseng’in bedenin prbitkiein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyardığını göstermiştir. Ginseng aynı zamanda beden tarafından üretilen veya dışardan alınan toksik maddelerin metabolizmasını ve bedenden atılmasını da süratlendirmektedir. Bu surattan Panax Ginseng karaciğer sağlığını gözetmekte ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktdır.

Araştırmalar, Panax Ginseng’in stresi eksiltici ve hatta yok edici tesirleri olduğunu ortaya koymuştur. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik strese karşı bedenin dayanıklılığını çoğaldırmaktadır. Zihni kuvvetlendirmekte, radyasyon veya radyasyon ışın tedavisinin yol açtığı hücre tahribatını eksiltebilmektedir. Bu surattan ışın tedavisi gören hastalar için bereketli olabilir. Stres, depresyon veya öbür sert ve olumsuz şartlar altındaki beden metabolizmasını gözeten ve bağışıklık sistemini destekleyen tonik tesire sahiptir.

Panax Ginseng kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesi üzerindeki pozitif tesirleri sebebiyle şeker hastaları için de faydalı bir besin takviyesidir. Kansızlığa kansızlık iyi geldiği istikametinde araştırmalar mevcuttur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kalp damar sistemi üzerinde pozitif tesirsi vardır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.